Mimoškolní lekce o pravidlech silničního provozu „bezpečnost chodců“. Shrnutí lekce životní bezpečnosti na téma "bezpečnost silničního provozu" Shrnutí lekce o bezpečnosti silničního provozu


Cíle lekce: zobecnit a upevnit v dětech základní pojmy pravidel provoz; prohloubit své chápání semaforů a dopravních značek; rozvíjet schopnost vyvozovat závěry a vyjadřovat své myšlenky; podněcovat zvídavost, samostatnost při uplatňování znalostí a dovedností v dopravní bezpečnosti; vštípit pozornost, opatrnost a zodpovědnost za své činy.

Přípravné práce: pořádání rozhovorů s dětmi na témata „ Bezpečná cesta", "Doprava", "Řidiči a chodci"; hry s loterií "Road Signs"; omalovánky z průvodce „Jsem v bezpečí“.

Materiál: obrázky dopravních značek o rozměrech 30x30 cm - " Přechod pro chodce", "Cyklostezka", "Pozor, děti!", "Autobusová zastávka"; rozložení semaforu a kruhy-vložky pro něj červená, žlutá a zelené květy průměr 10 cm; personalizované kruhy stejných barev; magnetická tabule, na které jsou připevněny postavy chodců, tři bílé pruhy; obrázky dvou značek „Přechod pro chodce“ o rozměrech 5x5 cm; 2 provazy a 3 pruhy bílé látky o rozměru 1x0,2 m, bílé a modré medailonky dle počtu dětí.

Průběh lekce bezpečnost silničního provozu

Vychovatel (V.). Vidím, kluci, že jste připraveni na hodiny. Nejprve si odříkejme náš chorál:

Kdo kráčí spolu v řadě

Do naší oblíbené školky?

Jsou to přátelští kluci

Nezbední předškoláci!

Pojďme běhat a hrát si

A vyřezávat a kreslit.

A až vyrosteme -

Do školy půjdeme rádi.

A. Molosh

V. S žádostí o pomoc se na nás obrátili hosté ze země dopravních předpisů. Jejich jména jsou signály, mají i konkrétní jména – Červená, Žlutá a Zelená. Zlý čaroděj očaroval jediný semafor v jejich zemi a ten zmizel. A signály skončily v naší školce jako na jiné planetě. Pomozme jim společně vrátit se domů. Nepochybuji, že jste připraveni na skutečná dobrodružství, vydejme se tedy na vzrušující cestu.

Po dálnicích, ulicích, uličkách

Auta jezdí tam a zpět.

A půjdeš na procházku,

Teď, příteli, jsi chodec!

Řidiči sedí za volantem,

Dívají se na trať přes sklo.

Musí respektovat silnici

Řidič s chodcem:

Neměli by se navzájem rušit -

Buďte zdvořilí lidé!

Nebuďte překážkou provozu

Dodržujte pravidla bezpečného chování!

A. Sidorová

V. Jaké jsou přesnější názvy pravidel, která pomáhají zajistit bezpečnost na silnici?

Děti. Dopravní zákony.

V. To je pravda, to je název země, do které jedeme. Abyste se tam dostali rychleji, musíte bezpečně přejít silnici. (Demonstruje magnetickou silniční tabuli s chodníkem, na kterém jsou připevněny dvě „dětské“ magnetické figurky.) Jak správně přejít silnici, abychom se ocitli v zemi, kde zlý čaroděj učaroval semafor a ten náhle zmizel ?

Děti. Pokud není semafor, musíte přejít silnici na přechodu pro chodce.

V. Jak budeme vědět, kde je?

Děti. Místo, kde se nachází přechod pro chodce, je označeno zvláštní značkou. Je instalován na každé straně silnice.

V. Dobrá práce! (Umístí magnetizované značky na palubu.) Jak lidé nazývají takový přechod stručněji?

Děti.Říká se jí „zebra“, protože je označena bílými pruhy.

V. Je to tak, ve zbarvení ve skutečnosti připomíná zebru, a proto získal mezi lidmi takové jméno. Zkusme v tomto bodě přejít silnici.

Hra "Přechod".

Na podlaze učitel označí umístění přechodu pro chodce dvěma lany a třemi pruhy látky. Děti se seřadí do sloupců označených modrobílými žetony. První působí jako rodiče, druhý - děti. Na křižovatce se obě kolony řadí vedle sebe.

Jdi po ulici, zlato

Není třeba být sám

Jdete, běžíte nebo stojíte -

Držte se za ruku dospělého.

(Sousední páry na přechodu si podají ruce.)

Podívejte se nejprve doleva!

(Podívejte se naznačeným směrem.)

Podívejte se doprava!

(Otočí hlavy.)

Je poblíž nějaké auto?

Nyní pokračujte.

(Překračují přechod ve dvojicích.)

A. Sidorová

V. A nyní musí sloupce změnit místa a role. Vraťme se a vezmime s sebou signalisty. Pak spolu s nimi opět správně přejdeme silnici.

Ocitli jsme se tedy v zemi dopravních předpisů. Dopravní značky nám pomohou se zde neztratit. Víte, co to je? (Odpovědi dětí.) Výborně! S pomocí takových značek se dostaneme do Školy rychleji Bezpečný provoz, kde hlavní semafor učí děti pravidlům chování na silnici.

Hra "Znamení".

Čtyři žáci si vyzvednou značky „Přechod pro chodce“, „Cyklostezka“, „Zastávka autobusu“, „Pozor, děti!“. Ukažte ostatním znamení. Učitel určí „trasu“ k cíli a podle ní umístí značky.

V. Správně a bezpečně přejdeme opět silnici tam, kde je instalována první značka. Nyní cesta prochází parkem, je lepší jet na kole, jak naznačuje druhá značka. Nyní musíte přestoupit na autobus, třetí značka označuje jeho zastávku. Nyní jsme došli ke škole, u které je čtvrtá cedule. Na co řidiče upozorní? (Odpovědi dětí.) Správně, tato cedule značí, že poblíž je škola nebo školka. Řidič proto musí být obzvlášť opatrný, protože děti mohou přecházet silnici.

Známky dobře znáte a úspěšně dodržujete jejich pokyny. Jsem si jistý, že s naší pomocí se signály dokážou vrátit domů a najít semafor a definitivně porazíme zlého čaroděje. Zatím si trochu odpočineme.

Fyzické cvičení "Naopak."

Říkám "utíkej!" -

Musíte stát.

Říkám "dolů!" -

Ukážeš nahoru.

(Zvedněte ruce.)

Říkám "doleva!"

Zahnete doprava.

(Otočí se.)

Říkám "vstávej!"

Budeš sedět!

(Posaďte se na židle.)

V. Nyní jsme ve Škole bezpečného provozu. Aby čarodějovo kouzlo přestalo fungovat, musíte správně vyplnit následující věty.

Po silnici jezdí auta a my jdeme pěšky... (na chodníku).

Pokud řídíte, pak... (řidič).

Pokud budete chodit, pak... (pěší).

Pokud cestujete autobusem, pak... (cestující).

Obcházíme autobus... (zezadu) a tramvaj... (přední).

V. Všechny věty jste dokončili správně, takže signály se brzy setkají se svým semaforem. (Zhasne semafor bez světel.) Jediné, co musíme udělat, je pomoci červenému, žlutému a zelenému zaujmout jejich předchozí místa.

Hra "Semafor".

Účastní se týmy řidičů a chodců. Učitel „rozsvítí“ semafor pro chodce: zelená - chodci jdou, ale auta stojí; červená - auta jedou a chodci stojí; žlutá - auta se připravují na start a chodci stojí.

Poté si týmy vymění místa a role.

V. Jak jste viděli, semafory pomáhají chodcům i řidičům. Pojďme si své znalosti ještě jednou upevnit.

Instaluje signály do semaforů.

V.Červené světlo…

Děti.Žádný pohyb!

V.Žluté světlo...

Děti.Řidiči se připravte!

V. Zelené světlo…

Děti. Pohyb je povolen!

V. Semafor vám poděkuje, že pomáháte signálům vrátit se domů a vrátit se na svá místa. Díky za aktivní účast na cestu! Čeká na nás autobus (ukazuje odpovídající ceduli), který nás odveze domů.

Vytvoří kolonu a odejdou.

Předškolní věk dětí je pro utváření dovedností a návyků nejpříznivější. Jak víte, bezpečnost chodců do značné míry závisí na jejich dodržování pravidel chování na ulici. Dospělého v těžké situaci na ulici zachrání pud sebezáchovy, obratnost a rychlost reakce. Bohužel děti tyto vlastnosti plně nemají. Jednou dovnitř kritická situace, předškoláci se nemohou vždy rozhodnout správně, zvláště pokud neznají dobře pravidla silničního provozu.
Když mluvíme o příčinách dopravních nehod dětí, často se setkáváme se slovem „zvyk“. Zpravidla se bavíme o negativních návycích, respektive absenci těch pozitivních. Zvyk je lidské chování, které je posilováno opakovaným opakováním. Zvyk zastavit před vozovkou, prohlížet ji zleva i zprava s otočením hlavy, přecházet vozovku jen na místě k tomu určeném, dbát o svou bezpečnost se může objevit jen jako výsledek každodenní, usilovné práce, kdy Teoretické znalosti o pravidlech silničního provozu, které si děti osvojí, jsou nutně posilovány četnými, systematickými praktickými opakováními
Pokud každý den, když se blížíte k vozovce, řeknete svému dítěti: „Stůj, cesta!“, zastavování se pro něj stane zvykem. Pokud dítě vždy po vystoupení z autobusu vezmete na přechod pro chodce, pak mu tato trasa zdomácněla. S ohledem na věkové charakteristiky dětí je přítomnost pozitivních návyků pro ně životně důležitým jevem, kterému se také říká dovednosti bezpečného chování na silnici.
K vytvoření pozitivního návyku není nutné vést dítě na vozovku. To lze provést ve skupině při provádění tříd o pravidlech silničního provozu s minimem silničních symbolů a atributů.
Jsme přesvědčeni, že vštěpovat dětem dovednosti bezpečného chování na ulici je nemožné pouze tím, že budeme mluvit o opatrnosti. Bezpečnému chování je třeba se učit nejen z pozice chodce, ale také z pozice budoucího motoristy a rodiče, tedy v mnoha směrech. Zároveň se domníváme, že by se děti měly oslovovat jednoduchým jazykem, bez zdrobnělých a sladkých výrazů. Zde naše přesvědčení podporují poznatky psychologů o užitečnosti partnerské komunikace, která zahrnuje rozhovor mezi dospělým a dospělým.
Na základě výše uvedených závěrů jsme vybudovali vzdělávací cyklus pro realizaci prostoru „bezpečnost“, který se skládá z rozhovorů, pozorování, prohlížení obrázků, her, procházek, hudebně tematického festivalu, sledování kresleného filmu „Bezpečnost na silnici“, sdílení vaše zkušenosti s malými dětmi, přímo vzdělávací proces v vzdělávací obor"Umělecká tvořivost", "Kognice", "Čtení" beletrie», společné aktivity dospělých a dětí, účast rodičů na vzdělávacím cyklu.
Podle statistik dopravních přestupků v Něvském okrese to není nejvíc poslední místo, z čehož vyplývá, že tento problém je aktuální i dnes. V souladu s tím závěr naznačuje, že třídy s dětmi by měly být prováděny komplexně, to znamená v objemovém cyklu. To jsme se snažili implementovat do naší práce.
Obsah programu: naučit děti správně se chovat na ulicích a silnicích města, dát koncept „dopravního kontrolora“, seznámit je s historií automobilu; rozvíjet schopnost analýzy dopravních situací, schopnost aplikovat znalosti v praxi; pěstovat kulturu chování na ulicích a silnicích města, procvičovat rozlišování signálů dispečerů, upevňovat znalosti o dopravních značkách; aktivace slovní zásoby „indikativní a výstražné dopravní značky“. „chodník“, „chodec“, „přechod pro chodce“, „dopravní kontrolor“, „signály kontrolorů“, „tyč“.
Metodické techniky: výtvarný projev, problémová situace, moment překvapení, viditelnost, otázky příčiny a následku, simulační hra.
Materiály pro lekci: ukázkový materiál, semafory, značky, obušek, obrázky veteránů, kniha; praktické obrázky pro hru „Najdi pár“.
Přípravné práce: konverzace o pravidlech chování na silnicích, zkoumání a studium dopravních značek, kreativní seberealizace (řemesla a aplikace na téma //Doprava, silnice//)
Průběh lekce:
Učitel: A dnes vás zvu na krátký výlet do země aut, značek a silnic. A na konci této cesty na vás čeká překvapení. Jste připraveni?
Děti: Ano.
Poté začneme naši cestu z jedné z ulic našeho města, st. Cymbalina.
Znáte tuto ulici? co je na tom?
Děti: Naše školka
Půjdeme pěšky a budeme kdo?
Děti: Chodci.
Učitel: Po které části silnice by měli chodci chodit? (Na chodníku).
Po které straně chodníku byste měli jít? (Na pravé straně).
Fyzické cvičení „Přichází chodec“
Přichází chodec - raz, dva, tři.
Jak zná pravidla – podívejte se!
Červené světlo - žádná silnice
Zastavte se a čekejte!
Žluté světlo hoří v okně,
Počkáme ještě chvíli!
A zelená je před námi - jeďte!
Učitel: Jdou s námi další chodci. Podívejte se na obrázek a odpovězte na otázku: "Který chodec se chová nesprávně?"
Proč?
Kdo je slušně vychovaný chodec?
Řekněte nám, jak by se měl chovat správný chodec?
Jak byste se neměli chovat?
Učitel: Výborně kluci.
Učitel: Teď si pojďme hrát, tři kluci budou hrát dospělé a další tři děti.
Dospělí (děti v přestrojení) pomáhají dětem správně přecházet silnici. (Děti vedou a vyslovují trasu a jednání chodce).
Existují jiné cesty?
Jaký způsob je nejbezpečnější? Proč?
Výborně kluci!
Pohybujeme-li se dále, vidíme dvě začarovaná znamení. (Zákaz a značení „Přechod pro chodce“).
Pojmenujte tyto znaky.
v čem jsou si podobní?
Myslíte, že je možné přejít silnici na obě značky?
Učitel: Dobře! A teď vám navrhuji zahrát si další hru s názvem „Seberte znamení“.
(Každé dítě dostane polovinu dopravní značky. Zatímco hraje hudba, všechny děti se pohybují po třídě. Na konci hudby musí najít druhou polovinu své značky (dvojici) a sestavit dopravní značku.
Učitel: Je také velmi důležité vědět toto: - "Kdo velí na silnici?" (Semafor). A když se porouchá semafor, kdo nám přijde na pomoc? (Seřizovač).
Dopravní kontrolor má také signály, které se musíte naučit číst. Dává signály pomocí tyče. Pokud dispečer zvedl tyč, znamená to: "Počkejte!" a odpovídá žlutému semaforu.
Pokud je dispečer čelem k vám, říká: "Stůj!" - to odpovídá červenému semaforu.
Dopravní kontrolor se postavil bokem k vám a pak řekl: "Jdi!" Toto je zelený semafor. pamatuješ? A teď vás zvu ke hře. Jedno z dětí bude dispečerem a bude nám ukazovat signály a všechny ostatní budou chodci.
Učitel: Už jsme se naučili všechno o značkách, o silnici, teď je čas učit se o autech.
Učitel: Chcete znát historii auta?
Děti: Ano.
Učitel: (Učitel mluví a ukazuje obrázky).
Nejprve vynalezli kolo, pak vozík a začali přepravovat zboží. Pak jsme se rozhodli, že to pojedeme sami, ale bylo to nepohodlné. (Obrázek vozíku).
Tak se objevil kočár, který chránil cestující před větrem, deštěm a sněhem a nechyběly ani pružiny - speciální pružiny, díky kterým cestující nenaskakovali na každý hrbol. (Obrázek kočáru). Viděl jsi kočár tady v Petrohradě? Je to tak, kočáry můžeme vidět o prázdninách v centru našeho města.
A pak v Paříži vynalezl Cugno parní stroj, který běžel jen tak dlouho, dokud voda v kotli zůstala horká. Voda se ochladila a auto zastavilo. Řidič vystoupil z auta a znovu zapálil pod kotlem. Bylo to nejen nepohodlné, ale i nebezpečné. (Obrázek parního stroje).
A pak se objevilo první auto s benzínovým motorem. Vynalezl jej Benz v Německu. (Obrázek auta). Začalo se to měnit a zlepšovat, až se z toho stal vůz, který nyní jezdí po našich silnicích.
A uvidíme auto, které nyní řídí, naživo (příběh tatínka řidiče o struktuře auta a bezpečnosti). A také zjistíme, z čeho se skládá.
Jaký úžasný výlet jsme měli, že?
Děti: Ano.
Učitel: A teď, jak jsem vám slíbil, PŘEKVAPENÍ (karikatura o pravidlech silničního provozu).

Shrnutí lekce o bezpečnosti života

pro starší děti předškolním věku

„Bezpečnost silničního provozu "

Pekina Olesya Viktorovna

vychovatel

MBDOU "mateřská škola"

kombinovaný typ č. 56"

Cíl : Objasnit představy dětí o pravidlech chování na ulici; upevnit pojmy: „chodec“, „přechod pro chodce“, „chodník“; poskytnout informace o tom, že i chodci musí dodržovat pravidla silničního provozu; upevnit znalosti o semaforech, jejich účelu (červená, žlutá, zelená); dát najevo, že je nutné přejít ulici, když to signál semaforu umožňuje; pamatovat na účel ostatních značek nalezených na silnici. Kultivujte pozornost a schopnost navigace při přecházení ulice.

Materiály: "Semafor", dopravní značky

Průběh lekce: vychovatel : „Kluci, teď vás dospělí vezmou do školky: matky, otcové, prarodiče, ale brzy půjdete do školy a budete muset chodit po ulicích a samostatně přecházet silnici, po které se pohybuje spousta aut. A pokud neznáte pravidla silničního provozu, můžete se dostat do problémů."Báseň (Ja. Pishunov) Všude a všude jsou pravidla, Měli byste je vždy znát: Bez nich nevyjedou. Z lodního přístavu. Letí podle pravidel Polární průzkumník a pilot Mají svá vlastní pravidlaŘidič a chodec Po městě, po ulici Nechoďte jen tak kolem! Když neznáte pravidla Je snadné se dostat do problémů. Buďte neustále opatrní A pamatujte si předem: Mají svá vlastní pravidlaŘidič a chodec. vychovatel : (otázka) „Kdo musí dodržovat pravidla: řidiči nebo chodci“?Děti: “Jak chodci, tak řidiči”- Dodržujete pravidla silničního provozu? (odpovědi dětí se poslouchají). Učitel se ptá na hádanky (s vyobrazenými obrázky) na dopravní značky a děti hádají.

Tato zebra na silnici

Já se vůbec nebojím.

Pokud je vše kolem v pořádku,

Vyrážím podél pruhů.

( Značka přechodu pro chodce )

Pravidlo č. 1. Ulici lze přejít pouze na přechodech pro chodce. Jsou označeny speciální značkou „Přechod pro chodce“.

Nikdy tě nezklame

Podzemní chodba u nás:

Pěší cesta

Je to vždy zdarma.

( Značka "Podchod" )

- Nejbezpečnější průchod je podzemí.

Pravidlo č. 2. Pokud není podzemní přechod, musíte použít přechod se semaforem.

Pravidlo č. 3. Nemůžete přejít ulici na červenou, i když tam nejsou žádná auta.

Pravidlo č. 4. Při přecházení ulice byste se měli vždy dívat: nejprve doleva, a když se dostanete do středu silnice, doprava.

Pravidlo č. 5. Nejbezpečnější je přejít ulici se skupinou chodců.

Pravidlo č. 6. V žádném případě nevybíhejte na silnici (i když spěcháte). Před cestou se musíte zastavit.

Hej řidiči, pozor!

Je nemožné jít rychle.

Lidé vědí všechno na světě -

Děti chodí na toto místo.

( Značka "Děti". )

Pravidlo č. 7. Nemůžete hrát na vozovce nebo na chodníku.

Kluci, proč si myslíte, že je nemožné hrát na silnici a blízko silnice? (Odpovědi dětí se poslouchají).

Pravidlo č. 8. Nebezpečné je objíždění autobusů, trolejbusů a tramvají zepředu i zezadu. Musíte jít na nejbližší přechod pro chodce a přejít ulici podél něj.

Pravidlo č. 9. Mimo osad Děti smí jít s dospělými pouze po okraji vozovky (po kraji vozovky) směrem k autům.

Probíhají zde práce na silnici -

Ani projít, ani projít.

Toto je místo pro pěší

Je lepší to prostě obejít.

( podepsat" Práce na silnici" )

Červený kruh, obdélník

I předškolák musí vědět.

To je velmi přísné znamení.

A kamkoli spěcháte

S tátou v autě -

Neprojdeš!

( Značka zákaz vstupu )

Tato značka na přechodu -

Na obtížném, viditelném místě.

Tady není žádná bariéra,

Lokomotiva kouří naplno.

Už nabral rychlost.

Buďte tedy ve střehu.

( Značka "Železniční přejezd bez závor" )

Na silnici jsem si nemyla ruce,

Jedl ovoce a zeleninu.

Jsem nemocný a vidím v tom smysl

Lékařská pomoc.

( Značka "Bod jedna" lékařskou péči" )

Všechny děti milují jízdu na kole, skateboardu, koloběžce nebo kolečkových bruslích. Ukazuje se, že mají také svá vlastní bezpečnostní pravidla:

1. Nemůžete jezdit v místech, kde můžete náhodně vjet na vozovku. V zimě to platí jak pro brusle, tak pro saně.

2. Na kole lze po silnicích jezdit pouze od 14 let.

3. Nepřejíždějte vozovku na kole, ale přejíždějte ji na přechodu, přičemž kolo řiďte za řídítka.

Má dvě kola a sedlo na rámu,

Dole jsou dva pedály, otáčíte je nohama.

Stojí v červeném kruhu,

Mluví o zákazu.

( Značka "Zákaz jízdy na kole" )

vychovatel: « Kluci, když potřebujete přejít silnici, kam přejdete?"Děti: "Podél přechodu pro chodce."Učitel: "Hádej hádanku"Stojící na kraji ulice v dlouhé botěTříoký plyšák na jedné noze.Kde se auta pohybují, kde se potkávají na cestě,Pomáhá lidem přejít ulici.Děti: „Toto je semafor“S ohledem na semafor1. Kolik očí má semafor? (3)2. Pokud svítí červené oko, co to znamená? (zastav se a čekej)3. Pokud žluté oko hoří, o čem to mluví? (Počkejte)4. Pokud svítí zelené oko? (můžeš jít)5. Kde čekáme na autobus? (na autobusové zastávce)6. Kde si hrajeme na schovávanou? (na hřišti)Fízminutka „Přichází chodec“
Přichází chodec - raz, dva, tři.
Jak zná pravidla – podívejte se!
Červené světlo - žádná silnice
Zastavte se a čekejte!
Žluté světlo hoří v okně,
Počkáme ještě chvíli!
A zelená je před námi - jeďte!
Hra pozornosti se semaforem.

Kluci, teď otestuji vaši vynalézavost a inteligenci. Budu vám klást otázky, kdo zná správnou odpověď, ať zvedne ruku. Nemůžete odpovědět jednotně.

Kolik to má kol? osobní automobil? - (Čtyři ).

Kdo řídí auto? - (Řidič ).

Kdo chodí po chodníku? - (Pěší ).

K čemu je vozovka? - (Pro provoz ).

Na které straně vozovky se pohybuje doprava? - (na pravé straně ).

Jak se jmenuje místo, kde se protínají dvě cesty? - (Rozcestí ).

Co se může stát, když chodec nebo řidič poruší pravidla silničního provozu? - (Nehoda nebo dopravní nehoda ).

Jaké zvíře vypadá přechod pro chodce? - (K zebře ).

Které vozy jsou vybaveny speciální zvukovou a světelnou signalizací? - (Sanitní, hasičská a policejní auta ).

Jaký signál dává auto při odbočování vpravo? - (Pravá malá kontrolka bliká ).

- Kde si mohou děti hrát, aniž by byly vystaveny nebezpečí? - (Ve dvoře, na hřišti ).

Děkuji všem klukům za účast na lekci. Doufám, že budete vždy dodržovat dopravní předpisy.


Literatura :

V.A. Shipunova „Bezpečnost silničního provozu“, vydavatelství LLC „Karapuz“, 2013.

R.B. Sterkin „Základy bezpečnosti předškolních dětí“ Moskva „Osvícení“ 2000.

"Jak udržet předškoláky v bezpečí." K.Yu.Belaya, V.N.Zimonina, L.A.Kondrykinskaya, L.V.Kutsakova, S.I.Merzlyakova, V.N. Sacharov.

„Poznámky k lekci v seniorská skupina mateřská škola." Kognitivní vývoj. V.N. Volchková, N.V.Štěpanová.

Problém: "Jak se vyhnout nebezpečí na ulici"

Softwarové úkoly:

1. Upevnit znalosti o pravidla přecházení ulice bez asistentů, přechod pro chodce, semafor, seznámit se s označením dopravní značky;

2. Kultivujte pozornost, koncentraci, schopnost reagovat a schopnost pomáhat druhým.

Zařízení:

Rozložení semaforu, obrázky z dopravní značky, medaile - ceny „Nejlepší chodec týdne“.

Průběh lekce:

Pedagog: Kluci, hádejte hádanku:

Domy stojí ve dvou řadách,

10,20,100 v řadě.

Čtvercové oči

Dívají se na sebe.

(ulice)

Domy jsou tak velké a je jich mnoho, ulice je dlouhá a široká. A my jsme ve srovnání s domy tak malí. Proto musíme vědět, jak se na ulici chovat, aby se nám nestaly potíže.

Kluci, rozdělme se na dva týmy a uspořádáme soutěž o titul „Nejlepší chodec týdne“.

Soutěž se koná v hudebním sále. Týmy si vyberou své jméno. Soutěž vede učitel oblečený jako policista. Tříčlenná porota sleduje plnění úkolů a vyhlašuje vítěze soutěže.

Bleskové otázky:

1. K čemu je podle tebe ulice?

2. Na jaké části se dělí?

3. Jak říkáte lidem, kteří jdou po ulici?

4. Kde mohou lidé přecházet vozovku?

5. Jak víte, kde je přechod?

6. Proč potřebujeme zebru a ostrov? zabezpečení?

Porota shrnuje výsledky první fáze soutěže.

Pedagog: Po městě, po ulici,

Takhle nechodí jen tak.

Když nevíš pravidla,

Je snadné se dostat do problémů.

Buďte neustále opatrní

A pamatujte si předem:

Mají své vlastní pravidla

Řidič a chodec.

A teď ty a já pojďme na procházku po jedné z ulic našeho velkoměsta. Nyní se z nás stanou chodci. Pro chodce jsou jisté Dopravní zákony.

Znáte tyto? pravidla?

Jak se jmenuje část ulice, po které půjdeme na procházku?

Děti. Chodník.

vychovatel. Právo, děti. Chodci musí chodit po chodníku.

Na kterou stranu by měli jít?

Děti odpovídají. Podle právo.

vychovatel. Právo, By pravá strana aby nerušil ostatní chodce. V pěším podnikání je nejdůležitější a nejobtížnější přejít ulici. Odpovězte mi prosím na tuto otázku: Kde by měli chodci přecházet ulici?

Děti odpovídají.

vychovatel. Právo, musíte přejít ulici na přísně určeném místě.

jak se tomu říká dopravní značení , nanášený bílou barvou na vozovku?

Děti odpovídají. Zebra.

vychovatel. Právo, tento pruhovaný silnice a je tam přechod pro chodce.

Teď si vzpomeňme pravidla chování chodců – dospělých i dětí!

1. Po ulici musíte jít klidným tempem.

2. Choďte pouze po chodníku, podél jeho pravá strana.

3. Přecházejte ulici pouze na přechodu.

4. Nemůžete hrát na silnici, sáňkách, lyžích, kole, koloběžce nebo skateboardu.

5. Musíme být pozorní, vnímaví, pomáhat si, pomáhat malým dětem přejít ulici starý, handicapovaní lidé.

Víte, jaké pomocníky mají chodci při přecházení ulice?

Dnem i nocí hořím

Dávám signály všem

Mám tři barvy.

Jak se jmenuji, přátelé?

Děti odpovídají. Semafor.

vychovatel. Jaké signály to dává?

Děti ve sboru. Červená - stop

Žlutá - počkej

A zelená - pojďte dál.

Porota shrnuje výsledky druhé fáze soutěže.

vychovatel. Nyní se podívejme, který tým si lépe pamatoval pravidla pro chodce.

Hra. V rukou vůdce "semafor"- dva kartonové hrnky. První je z jedné strany zelená a z druhé žlutá. Druhá je červená a žlutá.

Na "semafor" zelená - týmy pochodují na místě, žlutá - tleskají rukama, červená - mrznou.

Každý, kdo zamíchá signály, dostane trestný bod. Vítězí tým s nejmenším počtem trestných bodů.

„Nejlepší chodec týdne Porota shrnuje výsledky. Vítězové obdrží ceny – titul.“

vychovatel. Víte, co ještě pomáhá chodcům a řidičům? silnice? Přesně tak - dopravní značky. Každé znamení má své jméno. Silnice znamení nám říkají co silnice jak jít,

Shrnutí otevřené lekce o pravidlech silničního provozu v přípravná skupina"Bezpečnost silničního provozu"

Cíl: Formování znalostí, dovedností a praktických návyků bezpečného chování na silnici a ulici. Shrňte znalosti dětí o pravidlech silničního provozu.

úkoly:

Upevnit znalosti dětí o dopravě a druzích dopravy.

Stanovit pravidla pro používání veřejné dopravy.

Upevnit znalosti o nebezpečích, která na děti čekají na ulici;

Upevnit znalosti dětí o semaforech;

Posílit schopnost rozlišovat a chápat význam některých dopravních značek;

Zlepšete chování na silnici studiem značek

Zopakujte si pravidla chování na ulici. Dopravní zákony.

Rozvíjet pozornost a pozorování při plnění úkolů;

Rozvíjet logické myšlení;

Vštěpovat dětem respekt k pravidlům silničního provozu a touhu je dodržovat;

Pěstovat kulturu chování s cílem předcházet zraněním dětí v silničním provozu;

Rozvíjejte schopnost pozorně naslouchat, nepřerušovat, doplňovat a opravovat chyby svých kamarádů.

Naučte se porovnávat, vyzdvihovat to hlavní, podstatné;

Rozvíjet schopnost seskupovat předměty;

Koordinace řeči s pohybem.

Průběh lekce:

I. Organizační moment: (Děti vstupují do skupiny. Učitelka upozorní děti na hosty a nabídne jim, že je pozdraví).

Pedagog: Ahoj děti. Dnes k nám do třídy přišli hosté, pojďme je pozdravit. Nyní se s vámi postavme do kruhu.

Všechny děti se sešly v kruhu.

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.

Držme se pevně za ruce.

A usmějme se na sebe.

Otočme se doleva nebo doprava.

A usmějme se na sebe.

Začněme den s úsměvem

Všechno nám vyjde!

Nyní pojďme ke stolům a sedneme si na židle.

Kluci, podívejte se, kdo nás přišel navštívit!

(Učitel ukazuje dětem panenku - Mášu). Chce vás poznat a lépe poznat naše město. Máša se chce také projít po městě, ale nezná pravidla chování na ulici. Ale z básně se dozvíte, o jakých pravidlech mluvíme:

Lidé nechodí po městě nebo po ulici jen tak

Když neznáte pravidla, snadno se dostanete do problémů.

Buďte vždy pozorní a pamatujte dopředu.

Mají svá vlastní pravidla

Řidič a chodec.

Řekni mi, o jakých pravidlech v básni mluvíme?

Děti: Pravidla silničního provozu.

Pedagog: Přesně tak! Kluci, můžeme pomoci Mashovi pochopit dopravní pravidla?

Děti: Pomozme.

Pedagog: Připomeňme si pravidla chování na silnici, semafory, dopravní značky. Kluci, musíme o tom přesvědčit Mashu

Velmi důležitá věda

Pravidla provozu.

A my je musíme dodržovat

Vše bez výjimky.

Dnes si budeme hrát, číst poezii, řešit hádanky a odpovídat na otázky.

Je vám vše jasné, přátelé? (Odpovědi dětí).

No to je dobře!

Tak jdeme na to!

A hned jsme vyrazili na cestu

Podle hlavní silnice směrem ke snu

Prostě pozornost se bude hodit všude.

Vidím, že všichni čekáte

A váš první úkol!

Úkol 1: „Hádej hádanku“

1. Pro tohoto koně je jídlo

Benzín, olej a voda.

Na louce se nepase.

Spěchá po silnicích.

(Automobil)

2. Po ulicích běží domečky,

Domy jsou přepravovány pro dospělé a děti.

(Autobus)

3. Brzy ráno u okna

Klepání a zvonění a chaos

Červené domy chodí

Po rovných ocelových kolejích.

(Tramvaj)

4. Úžasný kočár!

Posuďte sami:

Kolejnice jsou ve vzduchu a on

Drží je rukama.

(trolejbus)

Pedagog: Hádej, o jakých typech dopravy se v hádankách mluví?

Děti: O zemi veřejnou formou doprava.

Pedagog: Přesně tak. Když cestujeme autobusem nebo tramvají, kdo jsme?

(cestující)

Když jdeme po ulici, kdo jsme?

(Pěší).

Dobrá práce! Takže si představte, že jste cestující! Jaká pravidla pro používání MHD znáte? Pro naši Mášu bude těžké okamžitě si zapamatovat pravidla chování, proto ji naučíme pomocí pohotových modelů.

Děti: B hromadnou dopravou, cestující se chovají klidně. Mluví tichým hlasem. Nesmíš křičet ani dělat hluk. Cestující musí jít dovnitř kabiny. Držte pevně madla. Platit za cestování. Dejte přednost starším lidem, starším lidem a cestujícím s malými dětmi. Nemůžete se vyklonit z okna, pít nápoje, jíst sladkosti nebo zmrzlinu.

Pedagog: Výborně! Pravidla pro cestující dobře znáte. Nyní řekněte Mashovi povinné pravidlo bezpečnosti silničního provozu: jak obejít autobus, trolejbus a tramvaj stojící na zastávce.

Děti: Autobusy a trolejbusy stojící na silnici nebo zastávce je nutné obcházet zezadu, tramvaje zepředu.

Pedagog: Přesně tak, kluci!

No a co když porušíš pravidla?

Dostaneš různá zranění,

A najednou se stane něco špatného,

Co bychom tedy měli dělat?

Děti: Zavolejte "03", sanitku.

Pedagog: Připomeň mi, Mášo, co je to za auto ambulance?

Děti: Toto je speciální přeprava.

Pedagog: Děti, jaký jiný speciální transport znáte ( hasičská stříkačka, policejní auto).

Pedagog: Výborně! Dobře jste si osvojili druhy dopravy, nyní ukažte, jací budete řidiči:

Hodina tělesné výchovy (koordinace slov s pohyby).

FYZICKÁ MINUTA.

"Jsme řidiči."

Jedeme, řídíme auto (pohyby volantu)

Sešlápněte pedál (ohněte nohu v koleni, narovnejte ji)

Zapněte a vypněte plyn (otočte páku směrem k sobě, od sebe)

Pozorně se díváme do dálky (dlaň na čelo)

Stěrače počítají kapky (stěrače)

Napravo, nalevo, čistota!

Pedagog: Nyní představíme Mášu věrnému příteli a asistentovi řidičů a chodců. Hádejte hádanku a zjistěte jeho jméno:

Existuje, aby vám pomohl

Cesta je nebezpečná

Hoří ve dne i v noci -

Zelená, žlutá, červená.

Pedagog: Co to je?

Děti: Semafor. Chlapi, víte, že kdysi dávno měl semafor jen dvě oči: červené a zelené. (PROJÍŽĎTE PRVNÍ SEMÁM) A teprve s příchodem rychlíků se objevil třetí - žlutý signál.

Pedagog: A teď budeme hrát hru „Řekni slovo“

Vyberte správný rým pro báseň (hra „Say the Word“).

Naučte se jednoduchý zákon

Rozsvítilo se červené světlo - ... (stop)

Žlutá řekne chodci

Připravte se na... (přechod)

A zelená je před námi

Říká všem - ... (jdi)

Pedagog: Výborně a znáte semafory. Nyní se podívejme, jak jste pozorní. Pojďme si zahrát hru: "Semafor".

Buďte opatrní. Zobrazuje se:

Zelený kruh - dupat nohama,

Žlutý kruh - tleskněte rukama,

Červený kruh – ticho!

Dobrá práce! Velmi dobře znáte dopravní signály

Kvíz "Buďte opatrní"

Teď tě zkontroluji

A začnu pro vás hru.

Teď ti položím otázky -

Není snadné na ně odpovědět.

Pokud jednáte v souladu s dopravním řádem, odpovězte shodně: „To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé! „A když uslyšíte hádanku, nedělejte to, prostě mlčte.

1. Kdo z vás postupuje vpřed?

Jen kde je přechod?

2. Kdo tak rychle letí dopředu

Co semafor nevidí?

3. Kdo ví, že světlo svítí zeleně

Znamená to, že cesta je otevřená

Proč je žluté světlo vždy pro nás?

Myslí tím pozornost?

4. Kdo ví, že červené světlo je

Znamená to, že není žádný pohyb?

5. Ti, kteří nemají trpělivost čekat zelené světlo?

6. Kdo je v blízkosti vozovky

Baví vás honit se za míčem?

7. Kdo poslouchá pokyny semaforu, aniž by se hádal?

Pedagog: Výborně děti! Pravidla silničního provozu znáte velmi dobře. Znáte dopravní značky?

Pedagog: Řekněte mi, jaký tvar mají znaky? jakou barvu? Je to tak, existují tři hlavní typy značek a lze je přirovnat k semaforům. Hele, co znamená červený semafor? Je to tak, červený signál zakazuje pohyb. A jsou tam zákazové značky. Jedná se o kulaté značky s červeným okrajem po okraji (naproti červenému kruhu umisťuji maketu zákazových značek). Co znamená žlutý semafor? Ano, na změnu světelné signalizace upozorňuje žlutý signál a existují značky, které člověka také na něco upozorňují. To jsou varovné signály. Mají trojúhelníkový tvar a červený okraj. A zelený, povolující signál semaforu odpovídá informačním a směrovým značkám. Jedná se o modré značky čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Děti, ve skutečnosti existuje spousta dopravních značek a je těžké si je zapamatovat, ale i děti by měly znát některé značky - to jsou značky pro chodce. Podívejte se pozorně na tuto značku „zákaz chodu“ do jakého typu patří? (zakazující)

Značky „Děti“, „Přechod pro chodce“, jaké jsou tyto značky? (varování)

A teď si zahrajeme hru „Co je to za znamení? »

1. Pedagog: Chci přejít ulici:

Jakou dopravní značku bych měl hledat, abych určil, kde přecházet?

(Přechod pro chodce)

2. Pedagog: Jeli jsme na dovolenou mimo město.

Jaké znamení si máme vzít s sebou?

(Pozor, děti)

3. Pedagog: Pokud chceme jíst:

Jaké znamení nám pomůže najít kantýnu nebo kavárnu?

(stravovací stanice)

4. Pedagog: Musíme nastoupit do autobusu, podle jakého znamení poznáme, že je to zastávka? (zastávka MHD - autobus)

5. Pedagog: Potřebujete-li naléhavě zavolat? Jaké znamení nám pomůže najít, telefon?

(Telefon)

Dobře, dobře! A zakončíme rozhovor úkolem:

Pedagog: Výborně! Řekněte mi lidi, kdo dohlíží na dodržování pravidel silničního provozu na silnici?

Děti: Policista-regulátor nebo také nazývaný strážný.

Masho, než vyjdete na ulici, musíte znát nejen dopravní značky a semafory, ale také další pravidla pro chodce. Nyní vám o nich kluci řeknou čtením básní o dopravních pravidlech.

1. Jak třídy, tak bulváry -

Ulice jsou všude hlučné.

Jděte po chodníku

Pouze na pravé straně. (Vitya P.)

2. Pokud jen chodíte,

Každopádně se dívej dopředu.

Přes hlučnou křižovatku

Projděte opatrně. (Ian T.)

3. Jezdit jako zajíc, jak víte,

Pro - před - teď - tam!

Posaďte se staré paní

Jednou - znovu - ša - e - sya! (Kaťa L.)

4. Přejezd, když svítí červená

Pro - před - teď - tam!

Když je zelená – i pro děti

Jednou - znovu - ša - e - sya! (Alina S.)

Pedagog: Výborně, kluci! Dokonale jste zvládli Pravidla silničního provozu. A na závěr se chci zeptat:

Myslíte si, že jsme byli schopni splnit důležitý úkol - naučit Mášu bezpečné chování na silnici, na ulici, v dopravě?

Děti: - Zvládli jsme to!

Pedagog: Pojďme si společně s Mášou ještě jednou zopakovat základní pravidla silničního provozu a zahrát si hru: „Zakázáno – povoleno“.

(Učitel klade otázky a děti odpovídají „Povoleno“ nebo „Zakázáno“).

Jít v davu po chodníku...

Přejděte ulici na červenou...

Přejdi ulici, když svítí zelená...

Přenechte své místo starším lidem v MHD...

Projděte kolem stojící tramvaje před...

Hrajte v blízkosti silnice...

Respektujte pravidla silničního provozu...

Dobrá práce! Teď jsem si jistý, že jsi dokázal naučit Mášu Pravidla silničního provozu.

No, kluci, úspěšně jste dokončili všechny úkoly. Dnes jste prokázali vynikající znalosti zákonů ulic a silnic! To vše vám a Máše pomůže být v životě příkladnými chodci. Buďte opatrní na silnicích a ulicích města.

Pedagog: Masha a já vám děkujeme za vaši dobrou znalost pravidel silničního provozu. Díky kluci, díky všem hostům! Tím naše lekce končí.