Jazyková lekce v rodině slovanských národů. Prezentace na téma "Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků"


Zanechal odpověď Host

Náš rodný jazyk patří do slovanské skupiny jazyků indoevropské rodiny. U této skupiny začíná naše cesta po jazykové mapě světa.
Slovanské jazyky lze považovat za nejmladší jazykovou skupinu mezi indoevropskými jazyky. Jejich společný předek, který jazykovědci nazývají praslovanský jazyk, začal ztrácet svou jednotu velmi pozdě, až v polovině 1. tisíciletí našeho letopočtu. E. Předtím byli předkové Slovanů jeden národ, používali velmi podobné dialekty a žili někde ve střední nebo východní Evropě.
V moderní svět Existuje 10 až 13 živých slovanských jazyků, v závislosti na statusu přiřazeném několika z nich: samostatný jazyk nebo dialekt. Oficiální bulharština tak neuznávají makedonský jazyk jako samostatný jazyk a považují ho za dialekt bulharštiny.
Mezi slovanskými jazyky jsou také mrtví, kterými už nikdo nemluví. To byl první spisovný jazyk Slovanů. Rusové tomu říkají staroslověnština a Bulhaři starobulharština. Vychází z jihoslovanských dialektů staré Makedonie. Právě do tohoto jazyka překládali v 9. století posvátné texty řečtí mniši – bratři Cyril a Metoděj, kteří vytvořili slovanskou abecedu. Jejich poslání tvořit spisovný jazyk pro všechny Slovany to bylo možné díky tomu, že v těch dobách byla slovanská řeč ještě relativně jednotná. Staroslověnština neexistovala v podobě živé lidové řeči, vždy zůstala jazykem církve, kultury a písma.
To však není jediný mrtvý slovanský jazyk. V západoslovanské zóně, na severu moderního Německa, kdysi žily četné a mocné slovanské kmeny. Následně je téměř úplně pohltilo germánské etnikum. Jejich bezprostředními příbuznými jsou pravděpodobně dnešní Lužičané a Kašubové. Zmizelé kmeny neznaly písmo. Pouze jeden z dialektů se k nám dostal v malých slovnících a záznamech textů z konce 17. století. začátek XVIII století. Jedná se o cenný, i když spíše skromný zdroj znalostí o slovanských jazycích minulosti.
Ze slovanských jazyků má ruština nejblíže k běloruštině a ukrajinštině. Ti tři tvoří východoslovanskou podskupinu. Ruština je jedním z největších jazyků na světě: co do počtu mluvčích je na pátém místě, za čínštinou, angličtinou, hindustanštinou a španělštinou. Ukrajinština je v této hierarchii v první dvacítce a také patří k velmi velkým jazykům.
Kromě východoslovanské podskupiny se tradičně rozlišují západoslovanské a jihoslovanské podskupiny. Pokud se však východoslovanské jazyky vracejí ke svému společnému předkovi - starému ruskému (východoslovanskému) jazyku, nelze totéž říci o dalších dvou skupinách. Ačkoli jazyky každé z těchto podskupin mají řadu rysů, někteří lingvisté mají tendenci nahlížet na podskupiny samotné nikoli jako genetické, ale především jako geografické jednotky. Při formování západoslovanské a jihoslovanské podskupiny spolu s procesy jazykové divergence hrály důležitou roli procesy jejich sbližování.

Technologická mapa lekce ruského jazyka na téma „Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků“ (program M. M. Razumovskaya).

Vývojář abstraktní: Kharitonová Daria Michajlovna

Naprogramovat v ruském jazyce 5. - 9. ročník. Autoři: M. M. Razumovskaya, V. I. Kapinos, S. I. Lvova, G. A. Bogdanova, V. V. Lvov

Třída: 8

Podrobit lekce: Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků

Typ lekce: „objevování“ nových poznatků
Cíle lekce:

Cíl aktivity: rozvíjení schopnosti převyprávět lingvistický text a vytvářet vlastní, správně formátovat své myšlenky.
Cíl obsahu:
představit historii vzniku ruského jazyka; vytvořit představu o místě ruského jazyka mezi slovanskými jazyky.

Vznik UUD:

Osobní UUD:

    chápání ruského jazyka jako jedné z hlavních národních a kulturních hodnot ruského lidu

    povědomí o roli ruského jazyka v rodině slovanských jazyků

    porozumění emocím druhých lidí, schopnost empatie

    respekt k rodnému jazyku, hrdost na něj

Regulační UUD:

    samostatně pracovat s materiálem, opravovat a hodnotit

    pracujte podle plánu, kontrolujte své akce s cílem

    zvládnout techniky zobecnění, analýzy, klasifikace

Kognitivní UUD:

    vyvodit závěry na základě výsledků společné práce třídy a učitele

    najít odpovědi na položené otázky

Komunikace UUD:

    správně formulovat své myšlenky, vyjádřit svůj názor

    schopnost naslouchat pohledu druhého

Mezipředmětové a vnitropředmětové vazby: Ruský jazyk – dějepis – literární čtení – vývoj řeči

Zařízení: deska, multimediální konzole, schéma „Language Tree“, Vysvětlující slovník S. I. Ozhegova, listy sebeanalýzy.

PRŮBĚH LEKCE

Učitelské aktivity

Studentské aktivity

    Organizační moment

(1-2 minuty)

Ahoj lidi, posaďte se. Dnes máme úvodní lekci. Jsem si jist, že po letních prázdninách jste přišli studovat odpočatí a vyzrálí. Dnes je vám všem již 14 let a někteří jsou starší. Jak starý je podle vás ruský jazyk?
Náš jazyk vznikl ze staroruského jazyka kolem konce 13. - začátku 14. století. Pojďme si spočítat, jak je starý.

Jazyk, který dnes vidíme, se vyvíjel po staletí. Proto se dnes zaměříme na historii našeho rodného jazyka.

Pozdraví se a posadí se. Pozorně naslouchají.

Jeden ze studentů odpovídá: "Ruský jazyk je starý mnoho set let."

"Náš jazyk je starý 700 let."

    Aktualizace znalostí

(4-5 minut)

Zapíšeme si číslo „Super práce“.

Každé slovo má svůj příběh. Je těžké si představit existenci bez slov moderní společnost. Než začneme plnit úkoly, zamyšleně a výmluvně si přečteme slova Alexandra Ivanoviče Kuprina o jazyce, která sloužila jako epigraf naší lekce.

Jak rozumíte výroku spisovatele?
Zdůvodněte svůj názor.

Žáci si číslo zapíší skvělá práce v notebooku.

Jeden student, podle volby učitele, přečte epigraf z obrazovky:

Snímek 1

„Jazyk je historií lidu.
Jazyk je cestou civilizace a kultury."

Vysvětlete porozumění rčení:

Formování jazyka je cesta, kterou člověk prochází ve svém vývoji. Člověk tvoří slovo, tedy tvoří svět.

    Stanovení učebního úkolu
    (4-5 minut)

Přeskočme jeden řádek k tématu lekce, které zformulujeme o něco později. Zapišme si slova z diktátu: praděd, prababička, předek, prajazyk, předci, rodový domov

Co mají tato slova společného?

Co tato předpona znamená, jaký je její lexikální význam?

Pro přesnější výklad se vraťme k našemu
asistent - Výkladový slovník.

Tak o čem si dnes budeme povídat? Jaký jazyk?

Tak k vám přicházíme s naší lekcí o minulosti našeho rodného jazyka.

Zapišme si téma lekce: „Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků“.

Studenti přeskakují řádek a zapisují si slova. Jeden student pracuje v představenstvu. Kluci zdůrazňují předponu balastu -

Zamyslete se nad lexikálním významem předpony.

Podívejme se do slovníku:

"při přidávání k podstatným jménům tvoří podstatná jména s významem přímého vztahu určitého stupně ve vzestupné nebo sestupné linii"

Odpovězte na otázku:
Budeme mluvit o praotci rodného jazyka, prajazyku.

Zapište si téma lekce

    "Otevírací"
    nové (stavba projektu, cesta z obtíží) znalosti.

(7-8 minut)

Vraťme se ke cvičení č. 1 v učebnici. Vezměte prosím na vědomí, že každý z vás má na stole kartičku „jazykového stromu“. Pozorně si přečtěte text.

Jaký závěr můžete z tohoto cvičení vyvodit?

Dobře, když už bylo řečeno, co si myslíte, že se v této lekci naučíme?

Úžasné, dobře udělané.

Jeden žák čte text nahlas a výrazně. Třída poslouchá a pozorně si prohlíží podklady.

Navíc praslovanský jazyk má také svého předka - indoevropský jazyk.

Třída pozorně poslouchá.

    Primární

konsolidace

(4-5 minut)

Velmi pozorně jste naslouchal příběhu o formování jazykového systému.

A nyní vás žádám, abyste zavřeli učebnice, odložili kartičku, která vám byla dána, a načrtli si do sešitu „Jazykový strom“.

Řekněte, co si pamatujete z toho, co jste slyšeli, na základě diagramu, který jste si krátce promítli do svého poznámkového bloku. Chlapi, poslouchejte pozorně, pokud je přídavek, zvedneme ruce.

Studenti uzavřou své učebnice a do sešitu si schematicky znázorní „Jazykový strom“.

Jeden ze studentů nahlas řekne podstatu schématu, zbytek pozorně poslouchá a pomáhá.

    Samostatná práce s ověřením podle normy. Sebeanalýza a sebekontrola

(4-5 minut)

Udělejme si cvičení č. 4, které nám umožní zjistit: jak důležité je pamatovat si a ctít historii lidí, jazyk a také si pamatovat pravidla pravopisu a interpunkce. Než začneme s písemným úkolem, vyslovíme prohlášení Dmitrije Sergejeviče Lichačeva. Píšeme pomocí interpunkčních znamének a otevíracích závorek. Pusťme se do práce.

Dobře, nyní zkontrolujeme odvedenou práci na desce a zhodnotíme ji. Podívejte se pozorně, souhlasí všichni?

Jeden student čte text cvičení. Třída pozorně poslouchá.

Jeden student pracuje u tabule, ostatní kluci píší do sešitů.

„Znalost historie svého lidu, znalost památek jejich kultury otevírá před člověkem celý svět – svět, který je nejen sám o sobě majestátní, ale který umožňuje vidět a ocenit modernost novým způsobem. Znalost minulosti znamená pochopení přítomnosti. Modernita je výsledkem minulosti a minulost je dosud nerozvinutá budoucnost.

Třída kontroluje práci žáka.

Na otázku odpovídají rozumem.

    Začlenění nových poznatků do znalostního systému a opakování.

(7-8 minut)

Kluci, shrňme si lekci. Zkusme napsat miniesej na téma dnešní lekce. Musíte si vybrat téma podle úrovně obtížnosti.

Kluci, kteří si vybrali základní úroveň, píší esej na téma „Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků“, jinými slovy shrnují probíranou látku dnes. Ve své práci musíte odpovědět na následující otázky: Jací jsou předchůdci ruského jazyka? Jaké jazyky jsou nejvíce příbuzné ruštině? Proč člověk potřebuje znát historii svého rodného jazyka? Na tabuli před vámi jsou také napsány fráze, které vám pomohou ve vaší práci.

"praslovanský jazyk, východoslovanské jazyky, západoslovanské jazyky, jihoslovanské jazyky, historie, indoevropský jazyk, lidé, indoevropský jazyk."

Studenti, kteří si zvolili pokročilou úroveň, musí napsat esej - argument na téma epigraf lekce. Zamyslete se nad tvrzením A.I. Kuprina a vyvodte příslušné závěry.

Pokud je čas, přečte své práce několik studentů.

Sešity předáváme ke kontrole.

Vyberte úroveň obtížnosti úkolu

Napište esej na téma

Je to napsané na obrazovce ( Snímek 2)
Základní úroveň– „Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků“
1.Kteří jsou předchůdci ruského jazyka?

2.Které jazyky nejvíce souvisí s ruštinou?

3. Proč člověk potřebuje znát historii svého rodného jazyka?

Nápovědní fráze:

praslovanský jazyk, východoslovanské jazyky, západoslovanské jazyky, jihoslovanské jazyky, historie, indoevropský jazyk, lidé, indoevropský jazyk

Zvýšená úroveň– „Ruský jazyk a lidé“

„Jazyk je historií lidu.
Jazyk je cestou civilizace a kultury“

Snímek 3

"Kritéria hodnocení"

Základní úroveň – maximální skóre 4

Zvýšená úroveň - maximální skóre 5

Předání sešitů ke kontrole

    Odraz činnosti.

(2-3 minuty)

Na vašem stole jsou listy sebekontroly, vyplňte je prosím.

Předáme listy.

Dnes jsme pracovali velmi plodně. Výborně všem.

Zapisujeme si domácí úkol: Umění. 6, ex. 5 (zapište definice ze slovníku navržených slov), najděte a zapište jména vědců, kteří se zasloužili o rozvoj dějin jazyka.

Díky za lekci, můžete jít!

Studenti vyplní listy pro sebereflexi

(Dodatek 1)

Předávají letáky

Zapište si domácí úkol

Dodatek 1

Sebereflexní list

    Nejvíce se mi na lekci líbilo __________________________________________________________________________________________

    Bylo mi to těžké ______________________________________________________________________________________

    Přál bych si, aby toho bylo v příští lekci více (například práce na tabuli, eseje) ______________________________________

    Moje nálada ve třídě (nakreslete vhodný emotikon)

Ruský jazyk je součástí skupiny slovanských jazyků a podskupiny východoslovanských jazyků. Je to nejrozšířenější slovanský jazyk: díky znalosti ruštiny mohou lidé snadno porozumět jazykům jiných větví slovanské skupiny. Ruský jazyk má také mnoho dialektů a složitý gramatický systém, což ztěžuje učení. Lexikální systém ruského jazyka je ve srovnání s celou slovanskou skupinou bohatý a rozmanitý: v ruském jazyce je více než osmdesát procent původních ruských slov, ale jsou pozorovány i výpůjčky z jiných jazyků. Také v syntaxi ruského jazyka existuje volné pořadí slov, důležitou roli hraje intonace. Základem spisovného jazyka ruského jazyka, stejně jako celé východní slovanské větve, je azbuka. Spisovný jazyk byl zprvu fádní a mdlý, ale hodně ho ovlivnilo dílo A. S. Puškina.

Formování ruského národního jazyka.

Ruský jazyk ušel dlouhou cestu historický vývoj. Existují tři období vývoje ruského jazyka:

Rané období (VI-VII – XIV století).

Střední období (XIV-XV – XVII století).

Pozdní období (XVII-XVIII – konec XX – začátek XXI století).

První období (rané) začíná po oddělení východních Slovanů od panslovanské jednoty a utvoření jazyka východních Slovanů (staroruský jazyk) - předchůdce ruského, ukrajinského a běloruského jazyka. Toto období je charakterizováno přítomností staroslověnštiny, církevní slovanské slovní zásoby a turkických výpůjček v jazyce.

II období (uprostřed) začíná zhroucením jazyka východních Slovanů a oddělením vlastního ruského jazyka (jazyka velkoruského lidu). Do druhé poloviny 17. stol ruský národ se formuje a formalizuje se ruský národní jazyk, založené na tradicích moskevského dialektu.

III období – toto je období rozvoje ruského národního jazyka, navrhování a zdokonalování ruského spisovného jazyka.

V 18. stol ruský jazyk se aktualizuje a obohacuje na úkor západoevropských jazyků; společnost si začíná uvědomovat, že ruský národní jazyk se může stát jazykem vědy, umění a vzdělání. Sehrál zvláštní roli při vytváření spisovného jazyka M.V. Lomonosov, který napsal "ruská gramatika" a vyvinul teorii tří stylů (vysoký, střední, nízký).

V 19. stol Po celé století se vedly debaty o tom, co by mělo být považováno za základ gramatiky ruského spisovného jazyka, jakou roli by měla hrát církevní slovanština ve vývoji svých stylů, jak zacházet se společným jazykem a lidovou mluvou? V tomto sporu se účastní především N.M. Karamzin a jeho zápaďáků a slavjanofilů v čele s A.S. Šiškov.



Rozhodující vliv na vývoj ruských norem spisovný jazyk měl kreativitu A.S. Puškin, který se ve vztahu k jazyku řídil zásadou proporcionalita a konformita: každé slovo je v poezii přijatelné, pokud přesně, obrazně vyjadřuje koncept, vyjadřuje význam.

Pojem národního jazyka. Podoby národního jazyka a jejich charakteristika.

Národní jazyk je společensko-historická kategorie, která označuje jazyk, který je prostředkem komunikace národa a vyskytuje se ve dvou formách: ústní a písemné.

Národní jazyk je forma existence jazyka v době existence národa, komplexní systémová jednota, která zahrnuje spisovný jazyk, dialekty, žargóny a lidovou řeč.

Dialekty– jazykové varianty, které jsou prostředkem komunikace pro kolektiv územně sjednocený (venkovští obyvatelé různých krajů a okresů). Teritoriální dialekty existují pouze v ústní podobě, slouží ke každodenní komunikaci a mají soubor fonetických, gramatických a lexikálních odlišností charakteristických pro každý dialekt.

Lidový jazyk- jedna z forem národního ruského jazyka, která nemá vlastní znaky systémové organizace a vyznačuje se souborem jazykových forem, které porušují normy spisovného jazyka.

Žargon- projev společenských a profesních skupin lidí spojených společnými povoláními, zájmy, společenské postavení atd. (manažeři, armáda, herci, hudebníci, sportovci, studenti atd.).

7) stylistické rysy užívání tvarů národního jazyka (nenašel jsem je)

Krasnodarský kraj, Novokubanskij okres,

S. Novoselskoye, MOUSOSH č. 12

Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků (multimediální úvodní hodina v 8. třídě).

Učitel

Ruský jazyk a literatura

Shirina Galina Alexandrovna


Cíl lekce: 1.Udělejte si představu o místě ruského jazyka mezi ostatními slovanskými jazyky. 2. Rozvíjet schopnost uvažovat o daném tématu. 3. Pěstovat zájem a lásku k ruskému jazyku, chuť ho studovat.


Jazyk je historií lidu. Jazyk je cestou civilizace a kultury. A. Kuprin

  • Vysvětlete, jak rozumíte výroku spisovatele A.I.
  • Zdůvodněte svůj názor.

Příbuzné jazyky jsou které se historicky vracejí jeden jazyk - předek - prajazyk .

Vše slovanské jazyky (ruština, ukrajinština, běloruština, čeština, bulharština, polština atd.) se vraťte ke starému prajazyku, který se konvenčně nazývá Praslovanský jazyk.


V dávných dobách tímto jazykem mluvili lidé obývající rozsáhlé území Střední, Východní a Jihovýchodní Evropa.

Praslovanský jazyk trvala do poloviny 1. tisíciletí našeho letopočtu. uh .


Postupem času slovanský kmeny se usadily na rozsáhlém území a v důsledku toho se jejich vzájemné spojení začalo ztrácet.

Jazyk každé z izolovaných skupin kmenů se dále vyvíjel izolovaně od ostatních a získával nové fonetické, lexikální a gramatické zvláštnosti.


Postupně slovanský jazyky se dělí do tří skupin:

1). východoslovanský jazyky;

2). západoslovanské jazyky;

3). Jihoslovanské jazyky.


V 10. století, s přijetím křesťanství, začaly na Rus z Bulharska přicházet církevní knihy psané ve staroslověnštině. To přispělo k rozšíření psaní.


Postupem času staroslověnština jazyk, který prošel zvukovým a gramatickým vlivem ruského jazyka, dostal jméno církevní slovanština a až do 17. století byl používán jako jedna z odrůd ruského spisovného jazyka.


Starověký východoslovanský Jazyk je jazykem starých východních Slovanů.

Stará ruština tento jazyk se nazývá proto, že východní Slované vytvořili nezávislý stát - Kyjevská Rus , tvořili jedinou starověkou ruskou národnost.


Nejstarší památky písma

11.-13. století jsou společné všem východoslovanským jazykům.

Takové památky jako kronika „Příběh minulých let“, nejstarší zákoník „Ruská pravda“, „Příběh Igorova tažení“


V dějinách ruského jazyka

Existují tři období:

1). 6-7-14 století;

2). 15.-17. století;

3). 18.-20. století


První období začíná odloučením východních Slovanů (předků Rusů, Ukrajinců a Bělorusů) od všeslovanské jednoty.

Od této doby východoslovanský ( Stará ruština ) jazyk.


Start druhý období - rozpad jednotného východoslovanského jazyka a vznik jazyka Velká ruština národností.

Výrazné změny ve společenském životě, ke kterým došlo na přelomu středověku a novověku, způsobily vážné změny v jazyce.


Rozvoj ekonomických a politických vazeb moskevské Rusi, růst autority Moskvy, šíření dokumentů moskevských rozkazů byly důvodem, proč Moskevský dialekt tvořily základ toho, co se začalo formovat v 17. století ruský státní příslušník jazyk.


V procesu syntézy různých prvků (lidově-hovorový základ, rysy obchodního jazyka, západoevropské výpůjčky, slovanství) normy Ruský národní literární jazyk. V historii ruského jazyka přichází třetí období.


Příbuznost slovanských jazyků je nepopiratelná. Projevuje se např. v lexikální skladbě. Některá jména blízkých příbuzných tedy znějí stejně nebo podobně v ruštině, ukrajinštině, běloruštině, bulharštině, polštině a češtině.


Srovnávací analýza související jazyky pomáhá lépe porozumět zákonitostem jejich vývoje a také historickým souvislostem národů, které těmito jazyky mluví.


Zpevnění pokrytého materiálu.

  • Pomocí těchto obrázků vyprávěj o skupině slovanských jazyků.


  • Vyjmenujte jazyky, které souvisejí s ruským jazykem.
  • Jak spolu tyto jazyky souvisí?
  • Uveďte příklady, které dokazují příbuznost slovanských jazyků.

Dobrá práce! Dokázali jste to!

Nyní si prohloubíme znalosti...


V závislosti na původu původní ruská slova jsou rozděleny do tří hlavních skupin:

slova společné slovanské,

východoslovanský A

vlastně Rusové.


Běžná slova slovanská zděděný starým ruským jazykem od základního jazyka, který existoval

až 5-6 století n. l. na území obývaném v pravěku slovanskými národy.


NA všeslovanský slova zahrnují: 1). Jména osob podle příbuzenství (matka, dcera, syn, bratr atd.);

2). Názvy povolání a nástrojů (žnec, léčitel, pastýř, tkát, bič); 3). Název domova, oblečení, domácí potřeby (dům, dvůr, okno, svíčka); 4). Název jídla a produkty (kaše, kvas, koláč, medové želé); 5). Názvy rostlin, předmětů a přírodních jevů (pluh, pluh, srp, bříza, lípa, borovice, země, pole. Hora, nebe, zima, ráno, slunce).


východní slovanština (stará ruština) slova vznikla v 11.-14.

To zahrnuje slova, která jsou běžná

pro ruštinu, ukrajinštinu

a běloruské jazyky,

komponenty jednou

jednota – stará ruština

jazyk. Takových slov je mnoho

(strýc, muž, tesař,

veverka, architekt. spíž,

košík, houpačka,

taška, ubrus, samovar,

loď, květina, krajka).


Vlastně ruská slova se objevil od 14. století. (po rozdělení východoslovanského jazyka na ruštinu,

ukrajinština, běloruština).

Patří sem všechna slova, s výjimkou výpůjček (babička, dědeček, žena, muž, chlapec, dítě, tele, kukačka, vlaštovka, heřmánek, pampeliška, pohádka, vánice atd.).


staroslověnština Nazývají slova a části slov, které pocházejí ze staroslověnštiny, nejstaršího jazyka Slovanů. B9c. Tento jazyk byl psaný jazyk v Bulharsku, Makedonii, Srbsku a na konci 10. století. (po přijetí křesťanství) se rozšířil na Rus.


Jak rozlišit staroslovanství

z původních ruských slov?

Za prvé, staroslověnství označuje abstraktní pojmy ( štědrost, ctnost, dobrota, ohleduplnost atd.); vědecké pojmy ( vesmír, rčení, zájmeno, pravidlo atd.); církevní a náboženské pojmy ( Neděle, oběť, neřest, chrám, kněz atd.).


Za druhé, z fonetické stránky charakterizované neúplnými kombinacemi : -ra-, -la-, -re-, -le- místo Rusů -oro-, -olo, -ere-, -sotva- ( krupobití, zdraví, hlava, breg );

kombinace : -ra-, -la- v začátek slova místo Rusů ro-, lo-( práce, věž ); kombinace železnice , odpovídá ruštině: chůze (chůze) tkanina (oblečení), cizí (cizinec).

Příjemný sch místo toho ruského m oshch (být schopen), hořící (horký), osvětlení (svíčka).

Počáteční a, e místo já, o: az (Já), jehněčí (beránek), jeden (jeden), zero (jezero).


Ruský jazyk má hodně slovotvorné prvky staroslověnského původu:

Předpony: od-, od-, zdola-, před-, před-, přes- ( odplatit, pohrdat, svrhnout, preferovat, přehnaně);

Přípony podstatných jmen: -eni-, -enst-, -est-, - zn, -izn-, -ni(e), -tel, -ch(i), -yn(i) ( jednota, nadřazenost, život, strážce, kormidelník, hrdost). Přípony přídavných jmen a příčestí: -aysh-, -eysh-, -ash-, -yush-, -im-, -om-, -ush-, -enn- ( nejlaskavější, pronásledovaný, vedený, přicházející, požehnaný).

První část těžká slova: dobro-, bůh-, zlo-, hřích-, velký- atd. ( děkovat, bohabojný, pomlouvat, padat z milosti, štědrý atd.).


staroslověnský jazyk příznivý ovlivnil vývoj ruského jazyka: obohatil jej o slova, která mají abstraktní význam, rozšířil vědeckou terminologii, zvýšil počet předpon a přípon, obohatil syntax ruského jazyka a jeho stylistické prostředky.


Tréninková cvičení.

  • K datům staroslověnství vyberte vhodná ruská slova.

P ra X -

G Los Angeles va-

N ra V -

P oro X

G olo va

N oro PROTI

E lenost -

O lenost

Neve železnice A -

Chu železnice y –

Ulice ra na –

NA ra tenký -

V ra ta -

Neve a A

Chu a Au

Ulice oro na

NA oro měkký

PROTI oro že

Shodují se významem všechna odpovídající ruská slova se staroslověnskými?


staroslověnství se používají k tomu, aby řeči dodaly zvláštní expresivitu, k obnovení událostí minulosti, ke stylizaci jazyka vzdálené éry a také k charakterizaci řeči postav.


Esej je úvaha.

Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků.

(Úvahy o historii ruského jazyka).

  • Při psaní používejte fráze: praslovanský jazyk,

šíření písma, východoslověnština (staroruský jazyk), běžná slovanská slova, starověké památky písmo, moskevské nářečí jako základ národního spisovného jazyka, samotná ruská slova, užívání staroslověnštiny.

  • Chcete-li dát své řeči zvláštní expresivitu, použijte staroslověnství.


SHRNUTÍ LEKCE č. 1.

TÉMA: „Ruský jazyk v rodině slovanských jazyků“.

CÍL LEKCE:

  • seznámit studenty s kurzem ruského jazyka v 8. ročníku;
  • vytvořit si představu o místě ruského jazyka mezi slovanskými jazyky;
  • nadále rozvíjet schopnost převyprávět jazykový text a vytvořit si vlastní text podle daného schématu.

TYP LEKCE: lekce systematizace a zobecnění naučeného.

VYBAVENÍ: nosná schémata, tabulky.

PRŮBĚH LEKCE.

  1. Org. okamžik.
  2. SLOVO UČITELE.

Úvod do učebnice, cíle a cíle studia ruského jazyka v 8. ročníku.

  1. Aktualizace základních znalostí.

Pravopisná práce.

Psát podle diktátu. Vysvětlete pravopis. Jaká jsou zvýrazněná slova?

S některým z napsaných slov vytvořte jedno jednoduché a jedno složitá věta, ve větách klást důraz na gramatické základy.

otravovat, oživovat, dunění, nekonečno, protřepat , proniknout, osvětlení,

třesení , upozornit, pozdravit, srdečný, potemnělý, houpat, ročník.

  1. Asimilace nových poznatků. Práce na tématu lekce.

* Spolupracujte s ex. 1: četba lingvistického textu, skládání otázek k textu.

Závěr o vztahu slovanských jazyků. Výběr vlastních příkladů, které dokazují tento vztah.

  • Př. č. 2 - rozbor kresby a komentář k podobnému obrazu rodu slovanských jazyků v podobě rozvětveného stromu.
  • Př. č. 3. – ústně.
  1. Utváření znalostí, dovedností a schopností

Volný diktát.

Všechny slovanské jazyky jsou si blízké. Ruský jazyk je blízký zejména ukrajinštině a běloruštině. Rus, Ukrajinec a Bělorus, každý mluvící svým vlastním jazykem, si budou svobodně rozumět, navzdory určitým rozdílům ve slovech, zvukech a gramatických formách.

Ale také pozorně naslouchat řeči zástupců jiných slovanské národy, také mu rozumíme, rozpoznáváme mnoho známých slov a někdy chápeme význam celých vět. Existuje mnoho slov, která se používají se stejným významem ve všech slovanských jazycích. Mnoho slov v různých slovanských jazycích je stejných. Jedná se o slova představující nejstarší část slovanské slovní zásoby. Tato slova jsou stále životně důležitá a nejčastěji používaná. Označují rodinné vztahy. Části těla, názvy částí dne.

  1. Domácí úkol.

Odstavec č. 1., býv. 4 (1. část – písemně, 2. část – sestavte si vlastní řečovou výpověď na dané téma)

DODATEČNÝ ÚKOL.

  1. Zapište si fráze z diktátu. Vysvětlete hláskování nalezená ve slovech, uveďte morfém, ve kterém se nacházejí. Sestavte jednu jednoduchou a jednu složitou větu s libovolným z napsaných frází a zdůrazněte gramatické základy ve větách.

Šeříková mlha, silné zemětřesení, omluva za zpoždění, rovinatý terén, pošmourný den, ledový vítr, promočený deštěm, úžasné květiny, slavnostní ohňostroj, opálené tváře, překonat neprostupnou bažinu, vzdělávat obyvatelstvo, razit si cestu džunglí, obdivovat úsvit, prosit o pomoc.