Biološka križaljka na temu disanja. Križaljka "organi dišnog sustava"


Yu.A. Sheremeeva

Lekcija – Putovanje dišnim sustavom

Cilj lekcije: upoznati anatomsku građu dišni organi, pobrinite se da su strukturne značajke povezane s funkcijama koje se obavljaju.

Ciljevi lekcije:

Obrazovni: utvrditi značajke strukture dišnih organa u vezi s njihovim funkcijama; razumjeti značenje procesa disanja; saznati mehanizam nastanka glasa; prepoznati ulogu kisika u organizmu.

Obrazovni: razviti sposobnost isticanja glavne stvari u materijalu koji se proučava (sastavljanjem tablice); razvijati vještine istraživački rad analizirati vizualne fragmente video filma; znati raditi s udžbenikom.

Obrazovni: formirati znanstveni svjetonazor; oblikovati kulturu obrazovni rad; privući pozornost učenika na pitanja higijene glasa.

Oprema: vizualne tablice na temu „Struktura dišni sustav“, video isječci iz filma „Atlas čovjeka“.

Osnovni pojmovi i pojmovi:

Zračni putovi

Dušnik


-bronhije

Pleura


- alveole

Štitasta hrskavica

Epiglotis

Dizajn ploče: datum, tema lekcije, dizajn tablice "Struktura i funkcije dišnih organa", rječnik pojmova.

Aktivacija kognitivne aktivnosti učenika

ja Organizacijski trenutak (2 minute)

Učiteljev uvodni govor.

Dobar dan, dečki! Drago mi je vidjeti vas zdrave i nasmijane.

II. Motivacija i priprema za učenje novog gradiva (5 minuta).

Danas počinjemo proučavati sljedeći odjeljak tečaja biologije, "Disanje".

Za početak ćemo razjasniti značenje respiratornog procesa i upoznati se sa značajkama građe dišnih organa čovjeka.

Zapišite temu lekcije u svoju bilježnicu (slajd 1)

Tema: “Građa dišnih organa”

Razgovara se o ciljevima i zadacima lekcije (slajd 2) . Obratite pažnju na ploču, na njoj je napisan glavni cilj naše lekcije.

Kao epigraf naše lekcije, želio bih uzeti riječi starorimskog pjesnika Ovidija (slajd 3) .

Zajedničko postavljanje ciljeva

Osoba može živjeti bez hrane nekoliko tjedana, bez vode - nekoliko dana (3 dana), bez kisika - ne više od 3 minute. Zašto? (slajd 4) .

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, okrenimo se proučavanju strukture dišnih organa.

Imate kartice s uputama na svojim stolovima, pogledajte kartu br.1. Koji Poznajete li ljudske dišne ​​organe? Podcrtajte one koji se po vašem mišljenju mogu pripisati dišnim organima.

Kartica br. 1

Nosna šupljina – želudac

Nazofarinks - srce

Larinks – jezik

Traheja – mozak

Bronhi-rebra

Pluća - dijafragma

III. Svladavanje novih znanja (23 minute).
1. Pojam disanja.

Dakle, što je disanje? (slajd 5). Kratka definicija zapiši u bilježnicu.

2.Građa dišnih organa.

Čovjek diše uz pomoć pluća, glavnog organa izmjene plinova u našem tijelu. Ali zrak putuje određenim putem do njih, koji moramo proučiti.

Pogledajmo tablicu "Struktura dišnih organa" i vidimo mjesto tih putova. Pomoću kartice broj 1 odredit ćemo koji od njih pripadaju vrhu, a koji dnu.

Dopuni dijagram na kartici br. 2.

Kartica br. 2

Dišni organi

Zračni putevi Pluća

Gornji Donji

? ?
Provjerimo izvršenje kartice br. 2 (slajd 6) .

U procesu proučavanja građe i funkcija dišnih organa stečeno ćemo znanje formalizirati u obliku tablice.


Dišni organi i njihove funkcije

Naziv organa

Obavljene funkcije

1. Nosna šupljina

1. zagrijavanje zraka

2. pročišćavanje zraka

3. ovlaživanje zraka

4. neutralizacija bakterija

5. organ mirisa


2.Nazofarinks

provođenje zraka

3.Grkljan

sudjeluje u tvorbi zvukova

4.Dušnik, 12 cm

prolazak zraka u bronhe i njegovo daljnje pročišćavanje

5.Bronhi

prolaz zraka i pročišćavanje

6.Pluća

izmjena plinova

Objašnjenje nastavnika pomoću tablice.

Vodič kroz dišni sustav bit će terminološki rječnik, a vodič zračni mjehurić Novokuznjecka. Koje su karakteristike zraka u našem gradu? (prašnjav)

Zrak ulazi u tijelo kroz nosne prolaze, okružene nosnicama (slajd 7) .

Što ćemo vidjeti u nosnoj šupljini? (slajd 8)

Zidovi nosne šupljine tvore neravni reljef. Svaka njegova polovica ima donji, srednji i gornji nosni prolaz. Zbog toga se povećava područje kontakta između zraka i vanjskog sloja stanica sluznice.


  1. Epitel koji oblaže nosnu šupljinu naziva se cilijarnim. Zašto? (njegove stanice imaju trepavice)

  2. Koje su njegove funkcije? (Zadržava prašinu i druge čestice)

  3. Kakva je reakcija tijela na prašinu? (kihanje i kašljanje)
Što se događa sa zrakom u nosnoj šupljini?(slajd 9) .

Vježba: predložiti snimanje funkcija nosne šupljine u skraćenom obliku i unijeti ih u tablicu.

Poslušajmo poruku na temu„Zarazne i kronične bolesti gornjeg dišnog trakta."

Idemo malo istražiti i provjeriti protok zraka kroz nosne prolaze (slajd 11).

Iz nosne šupljine zrak ulazi u nazofarinks, potom u oralni dio ždrijela i potom u grkljan.

Postoji li ovdje dodatno pročišćavanje i ovlaživanje zraka? (Da)


  1. Što se sljedeće događa s mjehurićima? Ići će u grkljan.
Ima složenu strukturu i sastoji se od hrskavice, ligamenata i mišića (slajd 12).

Najveća hrskavica - štitnjača (zašto se tako zove?) - tvori kut - Adamova jabučica; dolje – krikoid; iznad ulaza u grkljan – epiglotis .

Pokušajmo saznati ulogu epiglotisa u gutanju i provesti sljedeći eksperiment (slajd 13).

Vježbajte. Objasnite značenje izreke „Kad jedem, gluh sam i nijem“ (slajd 14).

Epiglotis prekriva ulaz u grkljan i sprječava ulazak hrane u respiratorni trakt. To se događa tijekom gutanja. Kada djeluju posebni mišići, epiglotis se savija i zatvara ulaz u grkljan. Hrana klizi u jednjak.

A ako ste se slučajno ugušili, kako možete pomoći takvom problemu? (slajd 15).

Pažljivo pogledaj sliku na stranici 139. Što zanimljivo vidiš u grkljanu? (glasne žice).Kako nastaje zvuk?

Pogledajmo video o tome (slajd 16).

Idemo još malo istražiti (slajdovi 17 i 18).


  1. Koji drugi organi sudjeluju u formiranju govora? (Jezik, zubi, usne, obrazi, mišići grkljana)

  2. Što uzrokuje poremećaje glasa? (prehlade - laringitis, faringitis i drugo; veliko opterećenje glasovnog aparata pjevača, glumaca, spikera, učitelja - ljudi "govorničkih" profesija, pušenje, alkohol) (slajd 19).
Predložite pravila za higijenu glasa.

1. Ne pjevajte dugo i glasno.

2. Ne viči. Njegujte kulturu razgovora.

3. Nemojte pušiti.

4. Kali se, zaštiti od prehlade .

Ponudite snimku funkcija grkljana. Stavite ih u stol.

Sada se malo odmorimo! (slajd 20).


  1. Što mislite gdje ide zrak iz grkljana? U dušnik.
Dušnik kod odrasle osobe ima oblik cijevi dužine 10-13 cm i služi za prolaz zraka u pluća i natrag.

Vježba: pročitaj tekst na str. 139, pogledaj sliku i odgovori na pitanja.


  1. Od čega se sastoji dušnik? (16-20 hrskavičnih poluprstenova)
Epitel koji oblaže dušnik naziva se trepavičastim, budući da se njegove trepavice njišu 10-15 puta u sekundi u suprotnom smjeru i pomiču čestice prašine koje ulaze sa zrakom zajedno sa sluzi u ždrijelo, gdje se gutaju ili izbacuju. (slajd 21). Znanstvenici su izračunali da bi se pola kante prašine nakupilo u plućima osobe do kraja života da nije bilo aktivnosti ovih cilija.

  1. Što se nalazi iza dušnika? (jednjak).

  2. Zašto hranu treba temeljito žvakati? (slajd 22) . Traheja i susjedni jednjak odvojeni su tankom mišićnom stijenkom.
Veliki komad hrane ga rasteže i blokira dišne ​​putove, što dovodi do nedostatka kisika.

Predloži zapis o funkcijama dušnika i zapiši ga u tablicu.


  1. Što se dalje događa s dušnikom?
Donji kraj dušnika je podijeljen na dvije tanje cijevi - bronhije (desni i lijevi). Bronhi se postupno granaju u manje, dopiru do najtanjih grana - bronhiola, tvoreći bronhijalno stablo - gustu mrežu razgranatih bronha. (slide21) .

Predložite zapis u tablici o funkcijama bronha.


  1. A gdje će mjehurić završiti svoje putovanje? U plućima.
Nalaze se u prsima. Površina pluća prekrivena je posebnom membranom - plućnom pleurom, prsa su obložena parijetalnom pleurom, između njih se nalazi pleuralna šupljina (zapečaćena), ispunjena pleuralnom tekućinom.

Bronhiole završavaju vrećicama čije stijenke tvore plućni mjehurići – alveole. Unutrašnjost alveola prekrivena je posebnom tvari (surfaktantom), koja sprječava kolabiranje alveola tijekom izdisaja.

Kakav učinak ima pušenje na pluća?(slajd 23)

U tablicu upiši osnovnu funkciju pluća.

Pronađi karticu broj 3 na kartici s uputama i pogledajmo dišne ​​organe označene brojevima.

Sada se vratimo na problem naše lekcije. (slajd 24). Zašto čovjek ne može živjeti bez kisika? Je li za rješavanje ovog problema dovoljno znanje samo o građi i funkcijama dišnih organa? Ne. Još je potrebno razjasniti ulogu kisika u našem tijelu. Da bismo to učinili, okrenimo se njegovom kemijska svojstva (slajd 25).

Kisik je dobro oksidacijsko sredstvo. Oksidira jednostavne i složene anorganske tvari, na primjer:
2CO + O 2 = 2CO 2
Ali ne samo anorganski, već i organski (BJU), na primjer:
C 6 H 12 O 6 + 6O 2 = 6CO 2 + 6H 2 O + Q (gdje je Q energija)

Energija se stvara.

U stanicama se ta energija koristi za život stanice. Ako se prekine dovod kisika, što će se dogoditi sa stanicom?

Stanice će umrijeti, što će dovesti do smrti tkiva, a time i organa. Zbog toga se kisik mora stalno opskrbljivati.

Dakle, koji je biološki značaj disanja? (slajd 26).

Ponovimo još jednom građu dišnih organa i pogledajmo video zapis o našem putovanju (slajd 27)

Završili smo proučavanje anatomske strukture dišnih organa čovjeka. Ponovno pogledajte cilj lekcije napisan na ploči. Što ste novo danas naučili? (građa dišnih organa, njihovi nazivi, podjela, funkcije koje obavljaju, respiratorna i vokalna higijena, važnost disanja, a također je otkrivena ovisnost građe o funkcijama).

Što mislite zašto vam je potrebno ovo znanje? Gdje ih možete koristiti? (prilikom pružanja primarne njege, pridržavanje pravila osobne higijene).

Sada predlažem da provjerite asimilaciju stečenog znanja. Odgovorite na pitanja za ispitivanje sposobnosti na listiću s uputama. Provjerimo zajedno točnost odgovora (međusobna kontrola).


IV. Početna provjera razumijevanja (8 minuta).
karte

Navedite organe označene brojevima.


PRIMARNA KONTROLA USVOJENOSTI ZNANJA iz teme „Građa dišnih organa” (međusobna kontrola)


  1. Ne dopušta ulazak hrane u grkljan.

  2. Dušnik se ne smije suziti.

  3. Čisti udahnuti zrak od prašine i mikroba, zagrijava ga.

  4. Površinski sloj dišnih puteva.

  5. Oblaže vanjsku površinu pluća.

  6. Glavni dišni organ kod ljudi.

  7. Unutra sadrži glasnice.

  8. Najduži dio dišnog puta.

  9. Put udahnutog zraka od grkljana do bronha.
Šifra za odgovore.

A) sluznica E) epiglotis

B) pluća G) grkljan

B) bronhi H) hrskavični poluprstenovi


D) dušnik I) pleura

D) nosna šupljina

Provjerite svoje odgovore.

1 – E 5 – I 9 – G

2 – Z 6 – B

3 – D 7 – F

4 – A 8 – B

V. Sažetak lekcije (2 minute).

VI. Domaća zadaća (slajd 28), (3 minute).

VII . Refleksija (2 minute).
Križaljka na temu "Dišni sustav"

Vodoravno:

1. Dječja zarazna bolest;

4. Limfne tvorevine ždrijela;

8. Zarazna bolest pluća;

9. Dišni putevi koji vode do pluća;

11. RTG pregled pluća;

12. Dio gornjeg dišnog trakta koji povezuje nosnu šupljinu sa ždrijelom;

13. Bolest pluća, češća kod pušača.

Okomito:

2. Bolest faringealnih tonzila;

3. Upala maksilarnih sinusa;

5. Organ koji povezuje grkljan s glavnim bronhima;

6. Plućni mjehurić;

7. Plućna ili parijetalna membrana;

10. Gornji dišni putovi koji se križaju s probavnim organima

Odgovori

Horizontalno

1 – difterija; 3 – grkljan; 4 – krajnici; 8 – tuberkuloza; 9 – bronhi; 11 – fluorografija

12 – nazofarinks; 13 – rak Okomito: 2 – upala krajnika; 3 – upala sinusa; 5 – dušnik; 6 – alveola; 7 – pleura; 10 – ždrijelo

Testovi na temu: „Dišni organi. Razmjena plinova"
A - srednji mozak
B - kičmena moždina
B - pluća
G - produžena moždina?
Kojim mehanizmima se odvijaju disajni pokreti?
A - svijest
B - zbog promjena koncentracije O2 u krvi
B - zbog promjene koncentracije CO2 u krvi
G - zbog vegetativne aktivnosti živčani sustav?
Koji su mišići uključeni u respiratorne pokrete:
A – dorzalno
B – trbušni
B – interkostalni
G – dijafragma?
Što uzrokuje difuziju kisika iz alveola u kapilare:
A – razlika tlakova
B – razlika koncentracije
B – prisutnost prolaznih rupa?
Čime su pluća prekrivena izvana:
A – fascija
B – parijetalna pleura
B – mišićno tkivo
D – plućna pleura?
Koliki je pritisak u pleuralnoj šupljini:
A – jednako atmosferskom
B – ispod atmosferskog
B – iznad atmosferskog?
Gdje se apsorbira kisik:
A – nazofarinks
B – pluća
B – crvena krvna zrnca
D – stanični mitohondriji?
Što znači disanje:
A – hlađenje tijela
B – uklanjanje CO2
B – oksidacija hranjivih tvari
G – oslobađanje energije?
Kako se oksihemoglobin kreće od pluća do stanica tijela:
A – posude malog kruga
B – posude velikog kruga
B – zaobilaženje srca
G – kroz srce?
Koliko pleuralnih šupljina osoba ima?
A – jedan, zajednički za oba plućna krila
B – dva, svako pluće je za sebe
P – nema pleuralnih šupljina?

Opcija II:
Kada se glasnice najviše raziđu:
A - osoba šuti
B – govori šapatom
B – govori glasno
G – vrištanje?
Kako je postavljen epiglotis tijekom gutanja?
A – spuštena, zatvara ulaz u grkljan
B – podignut, ne prekriva ulaz u grkljan
B – spušten, prekriva ulaz u dušnik?
Iz kojeg organa ulazi zrak u grkljan tijekom udisaja?
A – iz nosne šupljine
B – iz nazofarinksa
B – iz usne šupljine?
Koje značajke dušnika osiguravaju slobodan prolaz zraka u bronhije:
A – hrskavični poluprstenovi
B – hrskavični prstenovi
B – hrskavična spirala dušnika?
Kako se zovu završne strukture dišnog trakta u kojima se odvija izmjena plinova:
A – bronhi
B – bronhiole
B – alveole?
Ne dopušta ulazak hrane u grkljan:
A – sluznica
B – epiglotis
B – hrskavični poluprstenovi?
Sadrži glasnice unutar:
A – grkljan
B – bronhi
B – nosna šupljina?
Najduži dio dišnog puta:
A – grkljan
B – dušnik
B – bronhi?
Mjesto izmjene plinova između pluća i krvi:
A – bronhi
B – pluća
B – plućne vezikule?
Obrubljuje vanjsku površinu pluća:
A – sluznica
B – vezivno tkivo
B – pleura?

Opcija III:
Koliko kisika ima u udahnutom zraku:
A – 0,03%
B – 4%
B – 16%
G – 21%
Koliko kisika ima u izdahnutom zraku:
A – 0,03%
B – 4%
B – 16%
G – 21%
Koliko ugljičnog dioksida ima u udahnutom zraku:
A – 0,03%
B – 4%
B – 16%
G – 21%
Koliko ugljičnog dioksida ima u izdahnutom zraku:
A – 0,03%
B – 4%
B – 16%
G – 21%
Gdje se nalazi respiratorni centar?
A – produžena moždina
B – diencefalon
B – leđna moždina
G – moždana kora?
Koje su značajke humoralne regulacije respiratornog centra:
A – reguliran hormonima nadbubrežne žlijezde
B – reguliran hormonima štitnjače
B – regulirano uglavnom koncentracijom kisika u krvi
D – regulira li ga uglavnom koncentracija ugljičnog dioksida u krvi?
U kojem obliku se najveći dio kisika prenosi krvlju?
A – krvna plazma, u otopljenom stanju
B – u obliku mioglobina
B – u obliku oksihemoglobina
G – u obliku karbohemoglobina?
Zapiši brojeve točnih sudova:
1 – tijekom udisaja kontrahiraju se interkostalni mišići
2 – tijekom udisaja, rebra prsnog koša se podižu
3 – tijekom izdisaja dijafragma poprima ravan oblik
4 – tijekom izdisaja mišići se opuštaju
5 - tijekom udisaja tlak u plućnim mjehurićima veći je od atmosferskog
6 – dijafragma nije respiratorni mišić
7 – između plućne i parijetalne pleure nalazi se pleuralna šupljina zajednička za oba plućna krila.

ispuštanje u atmosferu: 1) kisika 2) ugljičnog dioksida 3) vodika 4) dušika 3. Probava je proces: 1) pretvorbe složenih organskih tvari u jednostavnije koje su dostupne za probavu 2) dobivanja hrane i energije 3) stvaranja kisika i oslobađanja ugljičnog dioksida 4. Dišni organi biljke su: 1) pluća 2) dušnik 3) puči 5. Ruska jesetra za disanje koristi: 1) unutarnje škrge 2) pluća 3) dušnik 4) vanjske škrge 6. Biljci su za fotosintezu potrebne tvari: 1) ugljikov dioksid i voda 2) kisik i voda 3) organske tvari i voda 7. Prehrana je proces: 1) dobivanja hrane i energije 2) probave hrane 3) stvaranja kisika i oslobađanja ugljičnog dioksida8. Pri disanju jezerska žaba koristi: 1) unutarnje škrge 2) pluća 3) dušnik 4) vanjske škrge9. Koje su tvrdnje točne 1.Enzimi su posebni kemikalije 2. Koelenterati nemaju probavni sustav. 3. Jednostanične životinje dišu cijelom površinom tijela. 5. Paraziti se nalaze samo među životinjama.

Križaljka "Organi dišnog sustava"

1. Zarazna bolest koja se prenosi kapljicama u zraku.

2. Disanje, kojim se vrši izmjena plinova između krvi i stanica tkiva.

3. Membrana koja prekriva pluća.

4. Upala frontalnog sinusa.

5. Izmjena plinova između stanica i okoline.

6. U njima se odvija izmjena plinova.

7. Široka cijev koja se sastoji od hrskavičnih poluprstenova s ​​mekom stranom.

8. Proces kojim pluća stvaraju zračne struje koje vibriraju glasnice grkljana.

9. Šupljina koja se sastoji od nekoliko vijugavih prolaza, podijeljenih čvrstom pregradom na lijevi i desni dio.

10. Tumorolika proliferacija limfoidnog tkiva na izlazu iz nosne šupljine u nazofarinks.

11. Upala krajnika.

12. Štitasta hrskavica muškaraca.

13. Šupljina povezana s gornjim dišnim putevima.

14. Disanje, koje osigurava izmjenu plinova između zraka i krvi.

15. Proces kada pri disanju dolazi do isparavanja vode s površine pluća, što dovodi do hlađenja krvi i cijelog tijela.

16. Šupljina povezana s donjim dišnim putevima.

17. Specijalist koji liječi oboljele od bolesti uha, nosa i grla.

18. Stanice nosne šupljine koje percipiraju mirise.

19. Upala maksilarnih sinusa.

Križaljka s odgovorima

Cilj: upoznati anatomsku građu dišnih organa , pobrinite se da su strukturne značajke povezane s funkcijama koje se obavljaju.

Zadaci: Edukativni: utvrditi značajke građe dišnih organa u vezi s njihovim funkcijama;

  • razumjeti značenje procesa disanja; saznati mehanizam nastanka glasa; prepoznati ulogu kisika u organizmu.
  • Razvojni: razviti sposobnost isticanja glavne stvari u materijalu koji se proučava (sastavljanjem tablice); razvijati istraživačke vještine, analizirati vizualne fragmente videa; znati raditi s udžbenikom.
  • Edukativni : formirati znanstveni svjetonazor; stvarati kulturu odgojno-obrazovnog rada; privući pozornost učenika na pitanja higijene glasa. Oprema: vizualne tablice na temu "Struktura dišnog sustava", video isječci iz filma "Atlas čovjeka", prezentacija ( Dodatak 1), kartica s uputama ( Dodatak 2), dopis ( Dodatak 3).

    ), rječnik pojmova (

    • Dodatak 4
    • Osnovni pojmovi i pojmovi:
    • dišnih putova
    • grkljan
    • dušnik
    • bronhije
    • pleura
    • alveole
    • štitna hrskavica

    glasnice

    epiglotis

    Dizajn ploče: datum, tema lekcije, dizajn tablice "Struktura i funkcije dišnih organa", rječnik pojmova.

    Aktivacija kognitivne aktivnosti učenika

    I. Organizacijski trenutak (2 min.)

    Učiteljev uvodni govor. Dobar dan, dečki! Drago mi je vidjeti vas zdrave i nasmijane.
    Za početak ćemo razjasniti značenje respiratornog procesa i upoznati se sa značajkama građe dišnih organa čovjeka.
    Zapišite temu lekcije u svoju bilježnicu (slajd 1)

    Tema "Građa dišnih organa"

    Razgovara se o ciljevima i zadacima lekcije (slajd 2) . Obratite pažnju na ploču, na njoj je napisan glavni cilj naše lekcije.

    Kao epigraf naše lekcije, želio bih uzeti riječi starorimskog pjesnika Ovidija (slajd 3) .

    Zajedničko postavljanje ciljeva

    Osoba može živjeti bez hrane nekoliko tjedana, bez vode - nekoliko dana (3 dana), bez kisika - ne više od 3 minute. Zašto? (slajd 4) .
    Da bismo odgovorili na ovo pitanje, okrenimo se proučavanju strukture dišnih organa.
    Imate kartice s uputama na svojim stolovima, pogledajte kartu br.1. Koji Poznajete li ljudske dišne ​​organe? Podcrtajte one koji se po vašem mišljenju mogu pripisati dišnim organima.

    kartica 1

    III. Učenje novih znanja (23 min.)

    1. Pojam disanja.

    Dakle, što je disanje? (slajd 5). Napiši kratku definiciju u svoju bilježnicu.

    2. Građa dišnih organa.

    Čovjek diše uz pomoć pluća, glavnog organa izmjene plinova u našem tijelu. Ali zrak putuje određenim putem do njih, koji moramo proučiti.

    Pogledajmo tablicu "Struktura dišnih organa" i vidimo mjesto tih putova. Pomoću kartice broj 1 odredit ćemo koji od njih pripadaju vrhu, a koji dnu.

    Ispunite dijagram na kartici 2.

    kartica 2

    Provjerimo izvršenje kartice 2 (slajd 6) .

    U procesu proučavanja građe i funkcija dišnih organa stečeno ćemo znanje formalizirati u obliku tablice.

    Dišni organi i njihove funkcije

    Naziv organa Obavljene funkcije
    1. Nosna šupljina 1. zagrijavanje zraka
    2. pročišćavanje zraka
    3. ovlaživanje zraka
    4. neutralizacija bakterija
    5. organ mirisa
    2. Nazofarinks provođenje zraka
    3. Grkljan sudjeluje u tvorbi zvukova
    4. Dušnik, 12 cm prolazak zraka u bronhe i njegovo daljnje pročišćavanje
    5. Bronhi prolaz zraka i pročišćavanje
    6. Pluća izmjena plinova

    Objašnjenje nastavnika pomoću tablice.

    Vodič kroz dišni sustav bit će terminološki rječnik, a vodič zračni mjehurić Novokuznjecka. Koje su karakteristike zraka u našem gradu? (prašnjav)

    Zrak ulazi u tijelo kroz nosne prolaze, okružene nosnicama (slajd 7) .

    Što ćemo vidjeti u nosnoj šupljini? (slajd 8)

    Zidovi nosne šupljine tvore neravni reljef. Svaka njegova polovica ima donji, srednji i gornji nosni prolaz. Zbog toga se povećava područje kontakta između zraka i vanjskog sloja stanica sluznice.

    1. Epitel koji oblaže nosnu šupljinu naziva se cilijarnim. Zašto? (njegove stanice imaju trepavice)
    2. Koje su njegove funkcije? (Zadržava prašinu i druge čestice)
    3. Kakva je reakcija tijela na prašinu? (kihanje i kašljanje)

    Što se događa sa zrakom u nosnoj šupljini? (slajd 9).

    Zadatak: predložiti skraćenu verziju funkcija nosne šupljine i unijeti ih u tablicu.

    Poslušajmo poruku na temu "Zarazne i kronične bolesti gornjeg dišnog trakta."

    Idemo malo istražiti i provjeriti protok zraka kroz nosne prolaze (slajd 11).

    Iz nosne šupljine zrak ulazi u nazofarinks, potom u oralni dio ždrijela i potom u grkljan.

    Postoji li ovdje dodatno pročišćavanje i ovlaživanje zraka? (Da)

    Što se sljedeće događa s mjehurićima? Ići će u grkljan.

    Ima složenu strukturu i sastoji se od hrskavice, ligamenata i mišića (slajd 12).

    Najveća hrskavica - štitnjača (zašto se tako zove?) - tvori kut - Adamova jabučica; dolje – krikoid; iznad ulaza u grkljan – epiglotis .

    Pokušajmo saznati ulogu epiglotisa u gutanju i provesti sljedeći eksperiment (slajd 13).

    Vježbajte. Objasnite značenje izreke „Kad jedem, gluh sam i nijem“ (slajd 14).

    Epiglotis prekriva ulaz u grkljan i sprječava ulazak hrane u respiratorni trakt. To se događa tijekom gutanja. Kada djeluju posebni mišići, epiglotis se savija i zatvara ulaz u grkljan. Hrana klizi u jednjak.

    A ako ste se slučajno ugušili, kako možete pomoći takvom problemu? (slajd 15).

    Pažljivo pogledaj sliku na stranici 139. Što zanimljivo vidiš u grkljanu? (glasnice). Kako nastaje zvuk?

    Pogledajmo video o tome (slajd 16).

    Idemo još malo istražiti (slajdovi 17 i 18).

    1. Koji drugi organi sudjeluju u formiranju govora?
    2. (Jezik, zubi, usne, obrazi, mišići grkljana) (slajd 19).
    1. Što uzrokuje poremećaje glasa? (prehlade - laringitis, faringitis i drugo; veliko opterećenje glasovnog aparata pjevača, glumaca, spikera, učitelja - ljudi "govorničkih" profesija, pušenje, alkohol)
    2. Ne pjevajte dugo ili glasno.
    3. Ne viči. Njegujte kulturu razgovora.
    4. Zabranjeno pušenje. .

    Ponudite snimku funkcija grkljana. Temperirajte se, zaštitite se od prehlade.

    Stavite ih u stol

    Sada se malo odmorimo! (slajd 20).

    Što mislite gdje ide zrak iz grkljana? U dušnik.

    Dušnik kod odrasle osobe ima oblik cijevi dužine 10-13 cm i služi za prolaz zraka u pluća i natrag.

    Zadatak: pročitati tekst na str.139, pogledati sliku i odgovoriti na pitanja.

    Od čega se sastoji dušnik? (16-20 hrskavičnih poluprstenova) (slajd 21). Znanstvenici su izračunali da bi se pola kante prašine nakupilo u plućima osobe do kraja života da nije bilo aktivnosti ovih cilija.

    Što se nalazi iza dušnika? (jednjak).

    Zašto hranu treba temeljito žvakati? (slajd 22) . Traheja i susjedni jednjak odvojeni su tankom mišićnom stijenkom.

    Veliki komad hrane ga rasteže i blokira dišne ​​putove, što dovodi do nedostatka kisika.

    Predloži zapis o funkcijama dušnika i zapiši ga u tablicu.

    Donji kraj dušnika je podijeljen na dvije tanje cijevi - bronhije (desni i lijevi). Bronhi se postupno granaju u manje, dopiru do najtanjih grana - bronhiola, tvoreći bronhijalno stablo - gustu mrežu razgranatih bronha. (slide21) .

    Predložite zapis u tablici o funkcijama bronha.

    A gdje će mjehurić završiti svoje putovanje? U plućima.

    Nalaze se u prsima. Površina pluća prekrivena je posebnom membranom - plućnom pleurom, prsa su obložena parijetalnom pleurom, između njih se nalazi pleuralna šupljina (zapečaćena), ispunjena pleuralnom tekućinom.

    Bronhiole završavaju vrećicama čije stijenke tvore plućni mjehurići – alveole. Unutrašnjost alveola prekrivena je posebnom tvari (surfaktantom), koja sprječava kolabiranje alveola tijekom izdisaja.

    Kakav učinak ima pušenje na pluća? (slajd 23)

    U tablicu upiši osnovnu funkciju pluća.

    Pronađite karticu #3 na kartici s uputama i ponovimo dišne ​​organe označene brojevima.

    Sada se vratimo na problem naše lekcije. (slajd 24). Zašto čovjek ne može živjeti bez kisika? Je li za rješavanje ovog problema dovoljno znanje samo o građi i funkcijama dišnih organa? Ne. Još je potrebno razjasniti ulogu kisika u našem tijelu. Da bismo to učinili, obratimo se njegovim kemijskim svojstvima. (slajd 25).

    Kisik je dobro oksidacijsko sredstvo. Oksidira jednostavne i složene anorganske tvari, na primjer:
    2CO + O 2 = 2CO 2
    Ali ne samo anorganski, već i organski (BJU), na primjer:
    C 6 H 12 O 6 + 6O 2 = 6CO 2 + 6H 2 O + Q (gdje je Q energija)

    Energija se stvara.

    U stanicama se ta energija koristi za život stanice. Ako se prekine dovod kisika, što će se dogoditi sa stanicom?

    Stanice će umrijeti, što će dovesti do smrti tkiva, a time i organa. Zbog toga se kisik mora stalno opskrbljivati.

    Dakle, koji je biološki značaj disanja? (slajd 26).

    Ponovimo još jednom građu dišnih organa i pogledajmo video zapis o našem putovanju (slajd 27)

    Završili smo proučavanje anatomske strukture dišnih organa čovjeka. Ponovno pogledajte cilj lekcije napisan na ploči. Što ste novo danas naučili? (građa dišnih organa, njihovi nazivi, podjela, funkcije koje obavljaju, respiratorna i vokalna higijena, važnost disanja, a također je otkrivena ovisnost građe o funkcijama).

    Što mislite zašto vam je potrebno ovo znanje? Gdje ih možete koristiti? (prilikom pružanja primarne njege, pridržavanje pravila osobne higijene).

    Sada predlažem da provjerite asimilaciju stečenog znanja. Odgovorite na pitanja za ispitivanje sposobnosti na listiću s uputama. Provjerimo zajedno točnost odgovora (međusobna kontrola).

    IV. Početna provjera razumijevanja (8 min.)

    karte

    Navedite organe označene brojevima.

    PRIMARNA KONTROLA USVOJENOSTI ZNANJA iz teme „Građa dišnih organa” (međusobna kontrola)

    1. Ne dopušta ulazak hrane u grkljan.
    2. Dušnik se ne smije suziti.
    3. Čisti udahnuti zrak od prašine i mikroba, zagrijava ga.
    4. Površinski sloj dišnih puteva.
    5. Oblaže vanjsku površinu pluća.
    6. Glavni dišni organ kod ljudi.
    7. Unutra sadrži glasnice.
    8. Najduži dio dišnog puta.
    9. Put udahnutog zraka od grkljana do bronha.

    Šifra za odgovore.

    A) sluznica
    B) pluća
    B) bronhije
    D) dušnik
    D) nosna šupljina
    E) epiglotis
    G) grkljan
    H) hrskavični poluprstenovi
    I) pleura

    Provjerite svoje odgovore.

    1 – E
    2 – W
    3 – D
    4 – A
    5 – ja
    6 – B
    7 – F
    8 – B
    9 – G

    V. Sažetak lekcije (2 min.)

    VI. Domaća zadaća (3 min.) (slajd 28)

    VII. Refleksija (2 min.)

    Križaljka na temu "Dišni sustav"

    Vodoravno:

    1. Dječja zarazna bolest;
    3. Organ u kojem se nalaze glasnice;
    4. Limfne tvorevine ždrijela;
    8. Zarazna bolest pluća;
    9. Dišni putevi koji vode do pluća;
    11. RTG pregled pluća;
    12. Dio gornjeg dišnog trakta koji povezuje nosnu šupljinu sa ždrijelom;
    13. Bolest pluća, češća kod pušača.

    Okomito:

    2. Bolest faringealnih tonzila;
    3. Upala maksilarnih sinusa;
    5. Organ koji povezuje grkljan s glavnim bronhima;
    6. Plućni mjehurić;
    7. Plućna ili parijetalna membrana;
    10. Gornji dišni put, koji se presijeca s probavnim organima.

    Horizontalno: 1 – difterija; 3 – grkljan; 4 – krajnici; 8 – tuberkuloza; 9 – bronhi; 11 – fluorografija; 12 – nazofarinks; 13 – rak

    Okomito: 2 – tonzilitis; 3 – upala sinusa; 5 – dušnik; 6 – alveola; 7 – pleura; 10 – ždrijelo.

    Horizontalno
    2. Organ u kojem se nalaze glasnice
    5. Jedna od glavnih metoda kliničkog pregleda, koja se temelji na istraživačevom osjećaju različitih stanja pacijentovih tkiva i organa kada ih palpira
    6. Bezbojni plin, bez mirisa i okusa. Slabo topljiv u vodi
    9. Prekomjerna plućna ventilacija u odnosu na razinu izmjene, uzrokovana dubokim i (ili) čestim disanjem i dovodi do smanjene napetosti ugljičnog dioksida i povećane napetosti kisika u krvi
    17. Kod kralješnjaka nalazi se u eritrocitima, kod većine beskralješnjaka otopljen je u krvnoj plazmi, a može biti prisutan i u drugim tkivima.
    20. kako se zove krv koja je zasićena kisikom?
    22. Nekroza pluća, plućnog tkiva i stvaranje šupljina koje sadrže nekrotične mase ili tekućinu uzrokovane mikrobnom infekcijom
    24. Upala sluznice maksilarnog sinusa
    Okomito
    1. Skup procesa koji se provode zbog funkcija različitih organa i sustava koji osiguravaju opskrbu tijela kisikom iz okruženje, njegova uporaba u biološkoj oksidaciji i uklanjanju produkta oksidacije - ugljičnog dioksida - iz tijela
    3. Složena tvorevina koja se sastoji od završetaka (živčanih završetaka) dendrita osjetnih neurona, specijaliziranih tvorevina međustanične tvari i specijaliziranih stanica drugih tkiva, koji zajedno osiguravaju transformaciju utjecaja vanjskih ili unutarnjih čimbenika okoline (podražaj) u živac. impuls
    4. Smanjeno disanje
    7. Prokrvljenost cijelog tijela
    8. Razred kralježnjaka, čija su glavna obilježja živost i hranjenje mladih mlijekom
    9. Fiziološki čin koji se sastoji od naprezanja glasnica i njihovog približavanja jedne drugima, povećavajući, pod djelovanjem međurebarnih mišića i dijafragme, tlak zraka u dušniku i bronhima i povremeno probijajući glotis uz pojavu vibracija. vokalnih nabora, uzrokujući vibracije u zračnom okruženju koje se percipiraju kao zvuk glasa
    10. Odsjek interne medicine, proučava patologiju pluća i respiratornog trakta, razvija metode za njegovu dijagnostiku, liječenje i prevenciju
    11. struktura u obliku mjehurića koja se otvara u lumen respiratornih bronhiola, koji čine respiratorne dijelove pluća.
    12. Nakupljanje limfoidnog tkiva u debljini sluznice na granici nosne, usne šupljine i ždrijela. Ovisno o položaju, razlikuju se parni nepčani i tubarni, kao i faringealni i lingvalni
    13. Vrsta disanja, češće promatrana kod žena
    14. Tapkanje, metoda medicinskog pregleda unutarnjih organa
    15. Organela, prisutna u različitim količinama u staničnoj citoplazmi, uključena je u procese staničnog disanja i pretvorbe energije u stanicama
    16. Samoregulacija, sposobnost otvorenog sustava da koordiniranim reakcijama održava konstantnost unutarnjeg stanja u cilju održavanja dinamičke ravnoteže.
    18. Kontrakcija mišića bronha i bronhiola, što uzrokuje sužavanje lumena i povećanje otpora dišnih putova uz strujanje zraka.
    19. Šupljina koja se sastoji od nekoliko vijugavih prolaza, podijeljenih čvrstom pregradom na lijevi i desni dio.
    21. Hrskavica koja prekriva ulaz u grkljan
    23. Upalni proces koji se javlja u području sluznice bronha često zahvaća sluznicu nosa i grla, dušnika i grkljana. U početku se upala pojavljuje u nazofarinksu, a zatim se širi na respiratorni trakt