Trumpos elgesio nepalankiomis aplinkos sąlygomis taisyklės. Gyvybės saugos pamokos santrauka tema „Saugaus elgesio nepalankiomis aplinkos sąlygomis taisyklės“ (8 kl.)


-Šiandien kalbėsime apie saugų žmogaus elgesį kada nepalankios aplinkos sąlygos. Ir geriau suprasti šio termino reikšmę nepalankios aplinkos sąlygos, siūlau dirbti su iliustracijomis.

Skaidrė Nr. 3 Suskirstykite jums siūlomas iliustracijas į grupes ir pagrįskite savo atsakymą.

Grupių darbo metu padarėme išvadą, kad visas iliustracijas galima suskirstyti į grupes:

  • dirvožemio tarša
  • vandens tarša
  • oro tarša

Skaidrė Nr. 4 Teisinga klasifikacija

Atsakykite į klausimus:

Ar tai natūrali tarša?

Kaip aplinkos tarša veikia žmonių sveikatą?

kas tai yra nepalankios aplinkos sąlygos. Suformuluokite sąvokos apibrėžimą

5 skaidrė patikrinimui Nepalankios aplinkos sąlygos jis užterštas aplinką sukeltas žmogaus veiklos ir neigiamai veikiantis jo sveikatą

Kokie veiksniai lemia aplinkos situaciją jūsų gyvenamojoje vietovėje (žr. Novouralsko miesto rajoną):

Dėl dirvožemio taršos?

Dėl vandens taršos?

Apie oro taršą?

Mokytojas papildo mokinių atsakymus:

Dirvožemio tarša: naudojamos trąšos, pesticidai žemės ūkis, taip pat gyvsidabrio, švino iš pramonės įmonės

Vandens tarša: pagrindinis teršalas yra nafta ir naftos produktai, sintetinės plovimo medžiagos, pramoniniai išmetimai, šiluminė tarša ir kt.

Oro tarša: transporto priemonių išmetamosios dujos, kenksmingos azoto dujos, siera, pelenai, suodžiai, asbesto pluoštai ir kt.

6 skaidrė Mutacijų gyvajame pasaulyje demonstravimas

Veikiamas cheminių ir fizinių aplinkos veiksniai(sąvoka paskelbta lentoje) organizme vyksta genų pokyčiai - mutacijų ( Koncepcija paskelbta lentoje). Jei taip atsitinka kūno ląstelėje, gali išsivystyti vėžys, jei mutacija įvyksta besivystančio embriono ląstelėje, vaikui gali išsivystyti įgimtos deformacijos. Vadinamos medžiagos ir aplinkos veiksniai, keičiantys normalią geno struktūrą ir sukeliantys mutacijasmutagenai .

Ar gerinant aplinkos saugos kultūrą galime pasiūlyti neigiamo taršos poveikio žmonių sveikatai mažinimo variantų?

Iškeltas hipotezes patvirtinti jis naudojamas technika „Pastabos paraštėse“ (2 priedas):

Mieli grupės nariai. Prieš jus yra vokas, jame yra svarbi informacija ir darbo planas. Užduočiai atlikti turite 5 minutes.

Sėkmės!

Taigi, ar visi pasiruošę? Atidžiai klausomės grupių darbo rezultatų.

Remdamiesi grupių darbo rezultatais, padarykite bendrą išvadą, atsakydami į klausimus:

​​​ Ką turėtų žinoti kiekvienas norintis sumažinti neigiamą aplinkos taršos poveikį žmonių sveikatai.

Boychenko A.V., mokytojas-gyvybės saugos organizatorius, MBOU vidurinė mokykla Nr. 32, Beloglinsky rajonas, Uspenskaya stotis, Krasnodaro sritisGyvybės saugos pamokos 8 klasėje technologinis žemėlapis « temaSaugaus elgesio taisyklės

esant nepalankioms aplinkos sąlygoms“

Pamokos tipas

sujungti.

Technologijos naudojimas

Projekto technologija,

Sveikatos tausojimo technologijos

Darbo formos studentams

Priekinis, grupinis

Mokymo ir mokymo kompleksas „Gyvenimo saugos pagrindai“ bendrojo ugdymo organizacijų 5-9 klasėms, redagavo A.T. Smirnovas, B.O

Pamokos tikslasSuformuoti mokiniuose stabilų tikėjimąbūtinybės tausoti natūralią aplinką suvokimas

ir pasirūpinkite savo asmenine sveikata.

  1. Pamokos tikslaiPlėsti žmogaus organizmo galimybes prieš stovėti pavojingų veiksnių
  2. aplinką.Žalingo poveikio žmogaus organizmui mažinimas
  3. nepalankūs aplinkos veiksniai.Poreikio tausoti aplinką formavimas.

natūrali aplinka

  1. Planuojami rezultatai

Asmeninis:

Aplinkos kultūros formavimas, pagrįstas gyvybės vertės visomis jos apraiškomis pripažinimu ir atsakingo bei rūpestingo požiūrio į aplinką poreikiu;

  1. Šiuolaikinį mokslo ir visuomenės išsivystymo lygį atitinkančios holistinės pasaulėžiūros formavimas.

Metasubject: Gebėjimas savarankiškai nustatyti savo mokymosi tikslus, formuluoti ir kelti naujus studijų tikslus ir pažintinė veikla

, ugdyti tokio pobūdžio veiklos motyvus ir interesus;

Gebėjimas įvertinti savo galimybes atliekant ugdomąsias užduotis gyvybės saugos srityje ir jų sprendimo teisingumą; Gebėjimas dirbti individualiai ir grupėje, organizuoti edukacinį bendradarbiavimą ir bendra veikla

su mokytoju ir bendraamžiais;

3. Tema: Formavimas gyvybės saugumas, pagrįstas supratimu ir būtinybės apsaugoti asmenis, visuomenę ir valstybę nuo gamtos, žmogaus sukeltų ir socialinis pobūdis;

Įsisavinti gyvybės saugos aplinkos projektavimo pagrindus, atsižvelgiant į gamtinę, žmogaus sukeltą ir socialinę riziką gyvenamojoje teritorijoje;

Įranga

dalomoji medžiaga,vadovėlis, sąsiuvinis, žymekliai, lenta, kompiuteris, pristatymas, projektorius.

Pamokos eiga:

. Organizacinis momentas. (2 min.)

Mokytojas pasisveikina su klase, mokytoja siūlo pasiruošti pasitikrinti namų darbus.

II .Žinių atnaujinimas (7 min.)
Mokytojas: Šios dienos pamoka skirta saugaus elgesio nepalankiomis aplinkos sąlygomis taisyklėms. Tačiau pirmiausia prisiminkime, kas yra natūrali aplinka ir kokie pagrindiniai jos taršos šaltiniai.
Taigi, kas yra natūrali aplinka? (Natūrali aplinka yra supančio pasaulio objektų ir sistemų rinkinys, kurį sukūrė ne žmogus).
Kaip žmonės daugiausia naudojasi natūralia aplinka? Kas atsitiks? (Kaip išteklių šaltinis kaupiasi įvairios atliekos).
Įvardykite sąvoką, kuri lemia aplinkos užterštumo laipsnį.
(MPC – didžiausia leistina koncentracija. Nustato kenksmingos medžiagos koncentraciją, kuri, ilgai veikiant organizmą, nesukelia ligų).
Prisiminkime pagrindinius atmosferos šaltinius ir teršalus. (Energetikos įmonės, pramonės įmonės, transportas. Dujiniai - anglies, sieros, azoto oksidai. Kietos (suspensijos) - suodžiai, pelenai, dulkės).
Nurodykite pagrindinius dirvožemio šaltinius ir teršalus. (Pramoninių atliekų, kuriose yra sunkieji metalai, pavyzdžiui, gyvsidabris, žemės ūkio įmonės, naudojančios įvairias chemines medžiagas, švino junginius, esančius išmetamosiose dujose transporto priemonių, pramonės ir mokslinių tyrimų įmonių radioaktyviosios atliekos, taip pat avarijos atominėse elektrinėse).
Kaip atsiranda vandens tarša? Kokias pagrindines taršos rūšis žinote? (Pagrindiniai vandens aplinkos teršalai yra naftos produktai avarinio išsiliejimų metu ir natūralūs išpylimo šaltiniai įvykio vietose. Didelė tarša atsiranda ir dėl išleidžiamų pramoninių atliekų, žemės ūkio cheminių medžiagų nuotekų, pramoninių ir buitinių ploviklių – sintetinių ploviklių. Vanduo. ištekliai taip pat yra termiškai užteršti).
Kokios yra bendros aplinkos taršos pasekmės? Padarykime bendrą išvadą. (Gyvenimo sąlygos blogėja, ligų daugėja, o toliau augant taršai mūsų planeta taps negyvenama).

III . Naujųjų pristatymas mokomoji medžiaga. (20 min.)
Mokytojas: Priėjome išvados, kad aplinkos tarša gali sukelti katastrofiškų pasekmių visai civilizacijai. Šios dienos pamokoje atidžiau pažvelgsime į mechanizmus, kaip neigiami veiksniai įtakoja žmogų nepalankioje aplinkos situacijoje ir lemia saugaus elgesio tokiomis sąlygomis taisykles.
Užsirašykite pamokos datą ir temą į sąsiuvinį.

Mokiniai pristato savo parengtus projektus

Kaip jau žinote, ekologija yra mokslas apie organizmų ir jų aplinkos ryšius. Todėl aplinkoje vykstantys pokyčiai tiesiogiai veikia žmogų ir jo sveikatą. Veikiant nepalankiems veiksniams, gali pasikeisti genuose esanti informacija, tai gali turėti įtakos paveldimumui ir ateities kartoms. Šis procesas vadinamas mutagenezė, ji nuolat vyksta organizme, bet kontroliuojama organizmo imuninės (apsaugos) sistemos. Didėjant aplinkos taršai mutagenezėįsibėgėja ir gali nebekontroliuoti. Jei taip atsitinka kūno ląstelėje, ji gali tapti piktybinio naviko protėviu. Šis procesas vadinamas kancerogenezė. Jei lytinėje ląstelėje arba besivystančio embriono ląstelėje įvyksta mutacija, tokia ląstelė gali lemti paveldimos vaiko ligos išsivystymą arba įgimtą deformaciją.

Vadinamos medžiagos ir veiksniai, keičiantys normalią genų struktūrą mutagenai. Užsirašykite apibrėžimą: Mutagenai - Tai fiziniai ir cheminiai veiksniai, sukeliantys paveldimus pokyčius – mutacijas. Įvairios spinduliuotės turi mutageninį poveikį, pavyzdžiui, rentgeno spinduliai ir ultravioletiniai spinduliai, srovės

itin aukšto dažnio, pavyzdžiui, radaro, mikrobangų krosnelės (jei apsauga pažeista), bazinės stoties spinduliuotė korinio ryšio, mobilusis telefonas, TV kineskopas. Daugelis jų turi mutageninį poveikį cheminių medžiagų, esantis natūralioje aplinkoje ir sukurtas technosferoje. Patekusi į organizmą ne viena medžiaga veikia organizmo ląsteles pati, o visada veikia kartu su kitomis medžiagomis ir fiziniais veiksniais. Mūsų kūne nuolat vyksta tūkstančiai skirtingų reakcijų. Todėl patekęs į organizmą mutagenas yra veikiamas daugelio medžiagų – maisto komponentų, hormonų ir pan. Vieni jų sustiprina mutageno poveikį, kiti sumažina ir net koreguoja pažeistą geną. Organizmas aktyviai kovoja su mutagenais, stengdamasis sumažinti žalingą jų poveikį. Tačiau nuolat blogėjant aplinkos situacijai, mažėja apsauginės organizmo savybės ir jo gebėjimas apsiginti. Mutagenai prisideda prie vadinamųjų formavimosi organizme laisvųjų radikalų. Laisvieji radikalai - deguonies junginiai yra labai aktyvios molekulės, turinčios didelį gebėjimą sąveikauti su kitomis molekulėmis. Laisvieji radikalai būtini normaliam medžiagų apykaitos ir energijos procesui organizme.

Jei organizme jų yra per daug, jie pradeda sąveikauti su molekulėmis, kurios nėra būtinos normaliam ląstelių funkcionavimui. Dėl to ląstelės pradeda veikti netinkamai, dėl to atsiranda įvairių ligų (širdies ir kraujagyslių sistemos, centrinės nervų sistema, virškinimo procesų sutrikimas ir onkologinės ligos). Mokslininkai išsiaiškino, kad laisvųjų radikalų perteklius susidaro, kai kartu su oru į plaučius patenka automobilių išmetamosios dujos, tabako dūmai, smulkios asbesto dulkių dalelės ir apšvitinimas įvairia spinduliuote. Kūnas turi puikias galimybes kovoti su laisvaisiais radikalais, bet ne begaliniais. Kai aplinkos situacija pablogėja ir aplinkos užterštumo lygis ima nuolat viršyti didžiausią leistiną koncentraciją, tuomet, norint sustiprinti organizmo gebėjimą tam pasipriešinti, reikia pagalbos, organizme padauginti medžiagų, kurios padėtų susidoroti su laisvųjų radikalų pertekliaus poveikis. Tokios medžiagos vadinamos
antioksidantai, tai yra, jie neleidžia oksiduotis.

KAM antioksidantai visų pirma kai kurie vitaminai ir mikroelementai. Iš daugelio maisto produktuose esančių antioksidantų, kuriais galite sustiprinti organizmo apsaugą, ypač svarbūs vitaminai A, C ir E.

Vitaminas A randama gyvūninės kilmės produktuose. tai - sviesto, kiaušinio trynys, kepenys, taip pat daugelyje daržovių maisto produktai- morkos, špinatai, salotos, petražolės, abrikosai ir daugelis kitų, kurių sudėtyje yra karotino.

Organizmas vitaminą A gamina iš karotino. Jis užtikrina normalų augimą, dalyvauja formuojant regėjimo pigmentus, normalizuoja medžiagų apykaitos procesus odoje, kepenų audiniuose ir kituose organuose.

Vitaminas E randama žaliose augalų dalyse, ypač jaunuose javų daiguose. Turtingas vitaminų augaliniai aliejai- saulėgrąžos, medvilnės sėklos, kukurūzai, žemės riešutai, sojos pupelės. Vitaminas E neleidžia susidaryti dideli kiekiai organizmui pavojingų laisvųjų radikalų, normalizuoja medžiagų apykaitą raumeniniame audinyje.
Vitaminas C dideliais kiekiais randama maisto produktuose augalinės kilmės- erškėtuogės, kopūstai, juodieji serbentai, citrinos, apelsinai ir kiti vaisiai bei uogos. Jie dalyvauja redokso procesuose, kraujo krešėjimo, angliavandenių apykaitoje ir audinių atstatyme. Vitaminas C apsaugo nuo sunaikinimo fermentai laisvųjų radikalų, saugo nuo vėžio.
Fermentai - biologinės medžiagos, galinčios daug kartų pagreitinti biochemines reakcijas.

Svarbu atsiminti, kad vitaminai geriausiai pasisavinami, jei vartojami kartu. Reikėtų nepamiršti, kad pirmenybė teikiama natūralių multivitaminų rinkiniams, esantiems produktuose. Atkreipkite dėmesį į labiausiai prieinamų augalinės kilmės produktų, kurių sudėtyje yra vitaminų A, E, C, rinkinį.

Deja, ženklaus mus supančios gamtinės aplinkos taršos lygio sumažėjimo artimiausiu metu vargu ar galima tikėtis. duoti. Tuo labiau svarbu mažinti neigiamą taršos poveikį žmonių sveikatai keičiant gyvenimo būdą ir didinant bendrą kultūrą aplinkos saugos srityje.
Tačiau jūs pavargote ir prieš pereidami prie taisyklių apibrėžimo, praleiskime kūno kultūros minutę.
Taigi, pirmas - stiprinant organizmo galimybes atsparus įvairioms sveikatai pavojingoms medžiagoms ir aplinkos veiksniams, o tai galima pasiekti padidinus kasdienį maisto racioną, kuriame yra vitaminų A, C ir E. Mankšta lauke ar sportas apskritai yra daug motorinė veikla. Antroji kryptis – galimas indėlis į gamtinės aplinkos išsaugojimą. Norėdami tai padaryti, pirmiausia turite susikurti savyje poreikį ir asmeninę atsakomybę išsaugoti gamtinę aplinką, o pradėti nuo namų, gatvės ir kaimo, kuriame gyvenate. Atidžiai pažvelkite į aplinką, kuri mus supa. Plastikiniai buteliai, alaus skardines, buitinės atliekos visur. Ir visa tai yra mūsų rankų darbas! Atrodo, kad esame įpratę gyventi savo atliekose, tačiau laikas suprasti, kad mūsų sveikata tiesiogiai priklauso nuo mūsų namų, gatvių ir miestų švaros.

Aplinkos saugos kultūra prasideda nuo vidinių draudimų išbarstyti savo gyvenimo atliekas.
Be įpročio palaikyti švarią aplinką prieinamais būdais, būtina ugdyti ekonomišką požiūrį į elektros, vandens ir dujų vartojimą kasdieniame gyvenime. Tai taip pat padeda išsaugoti natūralią aplinką, nes jei suvartojimas mažėja, mažėja gamyba, taigi ir emisija.
Trečia kryptis- tai gebėjimas kasdieniame gyvenime vengti vietų, kuriose kenksmingų medžiagų koncentracija viršija nustatytus standartus, arba vietų ir įmonių, kur rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas yra laikomas norma. Visi girdėjo, kad tai daro nepataisomą žalą sveikatai. Bėda ta, kad šiuo metu susiformavo sveikam žmogui neįprastas elgesio stilius. Prisimink! Labai lengva pradėti rūkyti, gerti alkoholį ar vartoti narkotikus, tačiau mesti rūkyti beveik neįmanoma!
Taip pat turėtumėte atsiminti, kad kuo mažiau laiko praleisite žiūrėdami televizorių ar prie kompiuterio, tuo geriau. Žinoma, kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti savo elgesio stilių, tačiau tuo pačiu už netinkamą pasirinkimą kiekvienas turės sumokėti savo sveikata.
Be to, kiekvieno iš mūsų sveikata yra visos visuomenės ir mūsų sveikatos dalis gimtoji šalis. Jei jaučiate atsakomybę už aplinkos išsaugojimą, pasistenkite tuo įtikinti kitus. Tai būtina norint išsaugoti mūsų planetą Žemę ne tik mums patiems, bet ir ateities kartoms.

IV . Fizminutka

V . Studijuotos medžiagos konsolidavimas. (9 min.)
Mokytojas: Ar kas nors turi klausimų dėl pamokos medžiagos? (atsako į mokinių klausimus). Dabar siūlau pasitikrinti žinias, kurias įgijote šioje pamokoje. Dabar padarysite šiek tiek bandomoji užduotis. Kiekvienas iš jūsų atsakys į kelis klausimus ir išsirinks teisingą atsakymą iš siūlomų variantų.
1. Kokie yra medžiagų, sukeliančių paveldimus pokyčius, pavadinimai?
a) vitaminai b) mutagenai c) fermentai
2. Kokį vaidmenį žmogaus organizme atlieka antioksidantai?
a) pagreitina biocheminius procesus b) apsaugo nuo laisvųjų radikalų pertekliaus c) padeda virškinti maistą
3. Kas yra vitaminai A, E, C organizmui?
a) antioksidantai b) kancerogenai c) fermentai
4. Kokių maisto produktų vartojimas plečia organizmo apsaugines galimybes nepalankiomis aplinkos sąlygomis?
a) daržovės b) šokoladas c) traškučiai

5. Kaip manote, kas padarys didžiausią žalą jūsų sveikatai?
a) kompiuteriniai žaidimai b) miego trūkumas c) rūkymas
VI . Atspindys. (3 min.)
Mokytojas: Taigi, šios dienos pamokoje sužinojome apie taisykles, kurių laikymasis padės išlaikyti sveikatą nepalankiomis aplinkos sąlygomis.

Mokiniai įvertina savo darbą klasėje, pažymius rašo klasės žurnale ir dienoraščiuose.
VII . Namų darbai. (2 min.)

Studijuokite § 4.2, įtraukite darbo knyga lentelė iš 86 puslapio.

Išsirinkite sau produktų, kuriuose yra vitaminų A, C, E, rinkinį. Paprašykite savo tėvų kartu su jumis pagalvoti, kaip protingai juos įtraukti į savo mitybą. Įrašykite savo išvadas į saugos dienoraštį.

Norėdami naudoti pristatymo peržiūras, susikurkite paskyrą ( sąskaitą) Google ir prisijunkite: https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

MBOU "antrinis" vidurinę mokyklą Nr. 15" miesto gyvenvietė Skoropuskovsky Sergiev Posad rajonas, Maskvos sritis 2014 m. lapkričio 14 d. „Saugaus elgesio nepalankiomis aplinkos sąlygomis taisyklės“. Pristatymą atvirai pamokai parengė aukštojo mokslo gyvybės saugos mokytoja kvalifikacinė kategorija Khazovas A.I. Visi esame vieno laivo, vadinamo Žeme, vaikai, vadinasi, iš jo tiesiog nėra kur persikelti... Yra tvirta taisyklė: atsikelk ryte, nusiprausk veidą, susitvarkyk – ir tuoj pat sutvarkyk savo planetą. tvarka. Sent Egziuperi Antuanas de

Pamokos tikslas: ugdyti saugaus elgesio nepalankioje aplinkai aplinkoje įgūdžius, žinant apie elgesio galimybes ir aplinkos kultūrą

Vandens tarša Oro tarša Dirvožemio tarša

Nepalanki ekologinė situacija – tai užteršta aplinka, kurią sukelia žmogaus veikla ir neigiamai veikia žmogaus sveikatą.

Veikiant aplinkos poveikiui organizme gali atsirasti genų pakitimų (mutacijų). Šis procesas vadinamas mutageneze.

Mutacijos procesas aplinkos taršos sąlygomis pagreitėja ir, kiekvienu konkrečiu atveju, gali būti nekontroliuojamas. Jei gemalo ląstelėje arba besivystančio embriono ląstelėje įvyksta mutacija, tokia ląstelė gali sukelti paveldimą ligą arba įgimtą vaiko deformaciją.

Medžiagos ir veiksniai, keičiantys normalią genų struktūrą, vadinami mutagenais. Mutagenai – tai fiziniai ir cheminiai veiksniai, sukeliantys paveldimus pokyčius – mutacijas

Patekęs į organizmą mutagenas yra veikiamas daugelio medžiagų – maisto komponentų, hormonų, medžiagų apykaitos produktų, fermentų. Vieni jų sustiprina mutageno poveikį, kiti sumažina ir net koreguoja pažeistą geną. Nuolat blogėjanti aplinkos situacija lemia mažėjimą apsaugines savybes organizmas ir jo gebėjimas atsispirti mutagenams

Kūno kultūros minutė

Kūno kultūros pamoka „Puselės“ Kartokite po mūsų!

Kūnas turi daug galimybių kovoti su laisvaisiais radikalais, tačiau tik iki tam tikro lygio. Kai pablogėja aplinkos padėtis ir didėja natūralios aplinkos užterštumo lygis, tuomet, norint sustiprinti organizmo gebėjimą tam atsispirti, reikalinga pagalba iš išorės, tam tikras medžiagų (antioksidantų) padidėjimas organizme, kuris padėtų lokalizuoti laisvųjų radikalų pertekliaus veiksmai.

Elgesio nepalankiomis aplinkos sąlygomis variantai: 1. Didinti vitaminų A, C ir E kiekį kasdienėje mityboje 2. Kiek įmanoma prisidėti prie natūralios aplinkos išsaugojimo. 3. Gebėti kasdieniame gyvenime vengti vietų, kuriose kenksmingų medžiagų koncentracija viršija nustatytas normas. 4. Reguliuoti laiką, praleistą prie kompiuterio ir televizoriaus, naudojimąsi mobiliuoju telefonu.

Žaidimas „Pašalink nereikalingą“ 1 2 3 4 5

Ekologinė kultūra Žalingų įpročių nebuvimas Sveika ir subalansuota mityba su vitaminais ir mikroelementais Atsakomybė už aplinkos tausojimą Nustatytų laiko prie kompiuterio ir televizoriaus standartų laikymasis Gebėjimas vengti vietų, kur kenksmingų medžiagų koncentracija viršija didžiausią leistiną koncentraciją

IŠVADA: Žmogus, norėdamas užtikrinti sveikatą nepalankiomis aplinkos sąlygomis, privalo: 1. Laikytis aplinkos kultūros 2. Kiek galite, prisidėkite prie gamtos išsaugojimo. 3. Rūpinkitės savo sveikata

Ką naujo išmokote pamokoje?

Mano nuotaika Pesimistas Optimistas

Peržiūra:

MBOU "Vidurinė mokykla Nr. 15"

Atvira pamoka

Į temą:

„Saugaus elgesio taisyklės

esant nepalankiam

Ekologinė situacija“.

Atvirą pamoką parengė:

Gyvybės saugos mokytojas

I kvalifikacinė kategorija

Khazovas A.I.

Sergijevas Posadas.

Pamokos tikslai:

Švietimo– įtvirtinti studentų žinias aplinkos kultūros srityje, suformuluoti „mutagenų“, „laisvųjų radikalų“ sąvokas, susidaryti supratimą apie teigiamą vitaminų poveikį sveikatai.

Švietimas:

Toliau ugdykite stebėjimo ir savęs stebėjimo įgūdžius.

Išmokti dirbti su įvairiais informacijos šaltiniais;

Sukurti poreikį įgyti žinių apie aplinką ir būdus apsaugoti organizmą nepalankiomis aplinkos sąlygomis;

Analitinė:

- analizuoti aplinkos taršos pasekmes, poveikį sveikatai ir jų atsiradimo priežastis.

Švietimo

Ugdyti supratimą apie ekologijos svarbą žmogaus sveikatai ir gyvenimui;

Puoselėti elgesio gamtoje kultūrą, sveikos gyvensenos troškimą, neigiamą požiūrį į žalingus įpročius.

Pamokos tikslai:

Atnaujinti ir plėtoti žinias apie aplinkos sąlygų poveikį žmogaus organizmui;

Toliau ugdyti tikėjimą, kad reikia vadovautis sveiku gyvenimo būdu ir atsisakyti žalingų įpročių;

Toliau ugdyti informacinę ir komutacinę kompetenciją.

Pagrindiniai metodai ir technikos: problemos nustatymas ir formulavimas, probleminio pobūdžio užduočių darbas, medžiagos studijavimas ir analizė, dialogo motyvavimas ir vedimas, analitinis pokalbis, apibendrinimas, žaidimo technikos

Darbo formos:

  • savarankiškas darbas su informacijos šaltiniais (iliustracijos, tekstas);
  • dirbti grupėse;
  • žaidimas.

1.Įranga. Asmeninis kompiuteris, demonstracinis ekranas, multimedijos projektorius, skaidrių pristatymas tema, vatmano popierius projektams braižyti, flomasteriai, klijai, žirklės, ruošiniai aplinkosauginiam laikraščiui, liniuotės, pieštukai, trintukai.

Pamokos epigrafas:

« Mes visi esame vieno laivo, vadinamo Žeme, vaikai, vadinasi, tiesiog nėra kur iš jo persikelti...

Egzistuoja griežta taisyklė: atsikelk ryte, nusiprausk veidą, susitvarkyk save ir iš karto sutvarkyk savo planetą.» Saint-Exupéry Antoine de

(1 skaidrė)

Pamokos eiga.

Organizacinis momentas.

Visa klasė suskirstyta į 3 komandas po 5-6 žmones.

Mokytojas:

Vaikinai, paskutinėje pamokoje nagrinėjome aplinkos taršos klausimus, jų rūšis, didžiausių leistinų koncentracijų sampratos žinojimo svarbą tolimesniame gyvenime. Norėdami patikrinti ir įtvirtinti savo žinias apie 4.1 pastraipą, dabar pateiksiu jums bandomąjį darbą. Užduočiai atlikti turite 8 minutes.

Mokiniai: Jie atsako į užduodamus klausimus.

Mokytojas:

Aš renku bandomasis darbas ir suformuluoti pamokos temą bei jos tikslus.

« Ugdyti saugaus elgesio įgūdžius aplinkai nepalankioje aplinkoje, žinant apie elgesio galimybes ir aplinkos kultūrą.

(2 skaidrė)

II. Pagrindinė dalis.

Mokytojas:

Vaikinai, dabar kiekviena grupė gaus failą su paveikslėliais įvairių tipų tarša. Ant Whatman popieriaus lapų turite nustatyti užterštumo tipą, suklijuoti juos į stulpelį grupėmis ir pažymėti užterštumo tipą. Atlikus užduotį, iš kiekvienos komandos išeina po vieną atstovą ir pagrindžia grupės projektą. Darbui atlikti skiriamos 4 minutės.

Mokiniai: Vykdyti projektą.

Mokytojas: Taigi laikas baigėsi, į valdybą ateina kiekvienos komandos atstovas su projektu.

Mokiniai: (Ginti savo projektą)

Mokytojas:

Apibendrinant. Grupių darbo metu padarėme išvadą, kad visas iliustracijas galima suskirstyti į grupes:

  • dirvožemio tarša
  • vandens tarša
  • oro tarša (3 skaidrė).

Sekmes visiems. Taigi, kas yra nepalanki aplinkos situacija? (4 skaidrė). Teisingai, vaikinai, užsirašykime apibrėžimą "tai užteršta aplinka, kurią sukelia žmogaus veikla ir neigiamai veikia žmogaus sveikatą“.

Veikiant aplinkos poveikiui organizme gali atsirasti genų pakitimų (mutacijų). Šis procesas vadinamas mutageneze. (5 skaidrė).

Mutagenezė (iš mutacijos ir ...genezės), paveldimų organizmo pakitimų – mutacijų atsiradimo procesas. Mutagenezės pagrindas – pokyčiai nukleorūgščių molekulėse, kurios saugo ir perduoda paveldimą informaciją.(6 skaidrė)

Mutacijos procesas aplinkos taršos sąlygomis pagreitėja ir, kiekvienu konkrečiu atveju, gali būti nekontroliuojamas. Jei gemalo ląstelėje arba besivystančio embriono ląstelėje įvyksta mutacija, tokia ląstelė gali sukelti paveldimą ligą arba įgimtą vaiko deformaciją.(7 skaidrė).

Medžiagos ir veiksniai, keičiantys normalią genų struktūrą, vadinami mutagenais.

Mutagenai - Tai fiziniai ir cheminiai veiksniai, sukeliantys paveldimus pokyčius – mutacijas.(8 skaidrė)

Patekęs į organizmą mutagenas yra veikiamas daugelio medžiagų – maisto komponentų, hormonų, medžiagų apykaitos produktų, fermentų. Vieni jų sustiprina mutageno poveikį, kiti sumažina ir net koreguoja pažeistą geną.

Nuolat blogėjant aplinkos situacijai, mažėja organizmo apsauginės savybės ir jo gebėjimas atsispirti mutagenams.

(9 skaidrė)

FIZINĖ MINUTĖ. 11-28 skaidrės

Dirbame toliau.Kūnas turi daug galimybių kovoti su laisvaisiais radikalais, tačiau tik iki tam tikro lygio. Kai pablogėja aplinkos padėtis ir didėja natūralios aplinkos užterštumo lygis, tuomet, norint sustiprinti organizmo gebėjimą tam atsispirti, reikalinga pagalba iš išorės, tam tikras medžiagų (antioksidantų) padidėjimas organizme, kuris padėtų lokalizuoti perteklinis poveikislaisvųjų radikalų. (29 skaidrė)

Vaikinai, kiek iš jūsų prisimenate „laisvojo radikalo“ apibrėžimą, kokiam mokslui jis priklauso? Teisingai, tai yra mokslas – chemija.

LAISVIEJI RADIKALIAI, trumpalaikė (mažiau nei 1ms) molekulė, turinti nesuporuotą ELEKTRONĄ ir tokiu būdu užmezganti trumpalaikius ryšius su kitomis molekulėmis. Atsiradę kaip šalutiniai cheminių procesų Ląstelėje produktai, laisvieji radikalai gali sukelti negrįžtamus pokyčius organizme ir paveikti net tas ląsteles, kurios gamina apsauginius fermentus. Manoma, kad jie atlieka pagrindinį vaidmenį senėjimo procese ir daugelio ligų, įskaitant vėžį ir širdies ir kraujagyslių ligas, atsiradimui.

Mokytojas:

Kokius elgesio variantus galime sukurti nepalankioje aplinkoje?? (30 skaidrė) Vaikinai, padovanosiu jums voką, kuriame rasite 10 variantų. Per 5 minutes turite pasirinkti tik tinkamas parinktis. Mokiniai: (Ginti savo projektą)

Iš kiekvienos komandos išeina po vieną mokinį ir lentoje prisega komandos pasiūlymus.

Mokytojas: Aš apibendrinu , grupės darbą vertinu bonusais.

Pristatyme atidarau tinkamas parinktis.(30 skaidrė)

Mokytojas: Ant jūsų stalo yra vokas su 5 skaičiais. Mes pažaisime žaidimą

(31 skaidrė) „Pašalinkite tai, kas nereikalinga“ Per 1 minutę turite pasirinkti tinkamą variantą

Mokiniai: Rodyti atsakymų parinktis.

Mokytojas: Rezultatus apibendrinu ir grupės darbą vertinu su bonusais.

Mokytojas: Vaikinai, dabar turime suformuluoti „ekologinės kultūros“ sąvoką. Darbo laikas yra 5 minutės.

Kiekviena grupė gauna 5 standartinius lapus ir formules. Perduoda mokytojo komandą abipusiam patikrinimui

Mokytojas: Aš apibendrinu , grupės darbą vertinu bonusais.

Atidarau 32 skaidrę su aplinkos kultūros apibrėžimu.

Mokytojas: Gerai padaryta vaikinai. Viskas, ką turime padaryti, tai padaryti išvadas šia tema.

Norint užtikrinti sveikatą nepalankiomis aplinkos sąlygomis, žmogui reikia: (33 skaidrė)Išklausau mokinių nuomonę.

Dažniausiai teisingi vaikinai. Pažvelkime į teisingą apibrėžimą.(33 skaidrė)

1. Laikytis aplinkos kultūros

2 . Kiek galite, prisidėkite prie gamtos išsaugojimo.

3. Rūpinkitės savo sveikata

Mokytojas : Gerai padaryta! Įrašykite savo išvadą

Apibendrinant , grupės darbą vertinu bonusais.

III. Namų darbai, refleksija.

Atspindys (apibendrinant ir darant išvadas).

Ką išmokote, kas buvo jums naudinga?

Kokios problemos sukėlė daugiausiai sunkumų?

Namų darbai.

  1. Išstudijuokite vadovėlio § 4.2 ir atsakykite į klausimus.

Mokytojas: Mes su jumis padarėme gerą darbą. Gerai padaryta. Aktyviai pritaikykite įgytas žinias savo gyvenime

kokia tavo nuotaika? (35–37 skaidrės)

Aš duodu pažymius už pamoką.


Kasdieniame gyvenime dažniausiai pastebima oro ir vandens tarša, sienų ir baldų toksiškumas nuo dažų, triukšmas, nepatogi temperatūra, dulkės, vibracijos, radiacija. Bute tai lemia linoleumo, švino baltumo, sintetinių kilimų, skalbimo miltelių, baldų, kuriuose yra daug polimerų, dažų, lako ir kt., poveikis, o gatvėje – daugiausia dėl automobilių išmetamųjų dujų ir išmetamųjų dujų sukeliamos taršos. iš pramonės įmonių. Šiuos nepalankius aplinkos veiksnius lemia neraštingumas ir klaidos ūkinė veikla, neigiamai veikia žmonių sveikatą. Nepalankios aplinkos padėties požymiai yra galvos skausmas, apsinuodijimas ir kiti negalavimai būnant patalpoje ir lauke

Bute, norint sumažinti žalingą baldų ir buitinės chemijos poveikį, reikalingas nuolatinis vėdinimas, oro drėkinimas ir dulkių šalinimas. Švino turintys dažai nerekomenduojami. Kaip valymo priemones (vietoj buitinės chemijos) patartina naudoti tradicines priemones: muilą, boraksą, valgomąją sodą ir sodos pelenus. Namuose patartina turėti daugiau augalų, pavyzdžiui, nedidelių medžių kubiluose.

Turėtumėte vengti veiklos lauke fizinė kultūra dujomis užterštose vietose. Prie greitkelių ir gamyklų, kur kenksmingų medžiagų koncentracija ore ypač didelė, stenkitės negiliai ir paviršutiniškai kvėpuoti, kvėpuokite per nosį.

Vanduo ir maistas. 80% visų ligų yra susijusios su nešvariu vandeniu ir užterštu maistu. Jas daugiausia teršia agropramonės ir buitinės atliekos, įskaitant naftos produktus, rūgštis, šarmus, įvairių metalų druskas, sieros junginius, amoniaką, fenolius, sintetines dervas ir kt.

Todėl reikia naudoti virintą, išpilstytą vandenį arba filtruotą vandenį. aktyvuota anglis. Tokiu būdu galite apsaugoti organizmą ne tik nuo patogeninių mikrobų, sukeliančių infekcines ligas (choleros, dizenterijos ir kt.), poveikio, bet ir nuo druskų, lemiančių jo kietumą, pertekliaus (kalcio ir magnio). Vandenį dezinfekuojant chloruojant, gali susidaryti pavojingi nuodai dioksinai. Todėl prieš naudojant šį vandenį, jis turi būti laikomas bent tris valandas stikliniame inde – per tą laiką nemaža dalis chloro dujų pavidalu išeis iš skysčio, o po to jį galima virti.

Kovai su piktžolėmis ir daržovių bei vaisių ligomis naudojamos mineralinės trąšos ir pesticidai, dėl kurių nitratų ir toksinių cheminių medžiagų kiekis produktuose dažnai viršija didžiausias leistinas koncentracijas. Į kraują prasiskverbę nitratai susijungia su hemoglobinu, sudarydami methemoglobiną, kuris praranda savo, kaip deguonies nešiklio, savybes. Dėl to žmogus patiria deguonies badą, lydimą cianozės – odos ir gleivinių cianozės, anurija, kepenų ir blužnies padidėjimo.

Todėl prieš vartojimą visi vaisiai ir daržovės turi būti kruopščiai nuplauti, nes kai kurie pesticidai kaupiasi paviršiuje. Kai galima nuo jų nuimti odą, reikia tai padaryti. Bulvių negalima kepti su lupenomis, nes po jomis kaupsis nitratai. Verdant bulves, nitratų koncentracija sumažėja 80%, morkose ir kopūstuose - 70%, burokėliuose - 50%. Tačiau garuose nitratų koncentracija keičiasi mažai, o blanširuojant ir troškinant praktiškai jos nekeičia. Nitratai lengvai tirpsta vandenyje, todėl prieš valgant daržoves patartina jas supjaustyti nedideliais kubeliais ir 2-3 kartus užpilti šiltu vandeniu, paliekant 5-10 min.

Triukšmas. Jis susideda iš daugelio veiksnių: transporto, elektros prietaisų, statybinės technikos, televizoriaus ir kt. Triukšmas apsunkina medžiagų įsisavinimą, sukelia dirglumą, nuovargį, mažėja produktyvumas, gali padidėti kraujospūdis. Didelis triukšmo lygis namuose trukdo vystytis vaikų sensorinei-motorikai per pirmuosius dvejus gyvenimo metus. Nuolatinis garsių garsų poveikis taip pat trukdo kalbos vystymuisi ir slopina tyrinėjimo instinktą. Autorius sanitariniai standartai triukšmas gyvenamajame rajone turi būti ne didesnis kaip 60 dB, o naktį – ne didesnis kaip 40 dB.

Siekiant sumažinti triukšmą, sienas ir lubas galima iškloti garsą sugeriančia medžiaga, uždaryti į gatvę nukreiptus langus ir atidaryti į kiemą, o televizijos ir radijo aparatūros nejungti visu galingumu, ypač vakaro.

Elektromagnetinė spinduliuotė (EMR) – sukuriama aukštos įtampos elektros linijų, buitinės ir biuro elektroninės įrangos, gyvenamųjų ir administraciniai pastatai, elektrinis transportas, televizijos ir radijo perdavimo centrai, korinio ir palydovinio ryšio sistemos, radarų stotys. Ir jei EMR iš natūralių šaltinių (Kosmosas, Saulė) yra nuolatiniai gamtos veiksniai, tai žmogaus sąveika su dirbtiniu elektromagnetiniu lauku tapo pavojingesnė dėl savo dirbtinės kilmės.

Veikiant EMR žmogui pasireiškia nervų sistemos sutrikimai (vystosi atmintis, dėmesys, stresinės reakcijos), pakinta baltymų apykaita, kraujo sudėtis, imunitetas ir kt. Nėščiosioms gali išsivystyti priešlaikinis gimdymas, naujagimių patologijos.

Radiacija. Kiekvienas gyvas organizmas žemėje yra veikiamas jonizuojančiosios spinduliuotės iš kosmoso, taip pat spinduliuotės, sklindančios iš natūralių radioaktyvių elementų (radionuklidų). Kai kurie taip pat sukuria radioaktyvų foną statybinės medžiagos, taip pat radioaktyviosios dujos radonas, kuris išsiskiria iš dirvožemio. Šios dujos yra atsakingos už tris ketvirtadalius metinės radiacijos dozės, kurią gyventojai gauna iš antžeminės spinduliuotės šaltinių. Didžiąją dozės dalį žmogus gauna uždaroje, nevėdinamoje patalpoje. Prasiskverbia iš žemės per pamatą ir grindis arba išsiskiria iš naudojamų medžiagų statybinės konstrukcijos, radonas kaupiasi namo viduje. Galite sumažinti radono poveikį gerai vėdindami namus. Užplombavus grindų ir sienų plyšius arba klijuojant tapetus, radono kiekis gerokai sumažėja.

Esant nepalankiai aplinkai, organizme gali atsirasti genų pakitimų (mutacijų, mutagenezė), kurie, kaip taisyklė, sukelia piktybinių navikų, paveldimų ligų ir įgimtų deformacijų vystymąsi. Jonizuojanti (pavyzdžiui, rentgeno ir ultravioletinių spindulių) ir nejonizuojanti (pavyzdžiui, mikrobangų srovės) spinduliuotė, įvairi natūrali ir dirbtinai pagaminta, turi mutageninį poveikį. cheminiai junginiai. Dėl ekologinio pablogėjimo sumažėja organizmo apsauginės savybės ir jo gebėjimas atsispirti mutagenams.

Siekiant apsaugoti kūną, patartina, jei įmanoma, pakeisti gyvenamąją vietą; Taip pat būtina didinti apsaugines jėgas, ilgai naudojant natūralius ir dirbtinius antioksidantus, kurie turi savybę surišti organizme susidariusius laisvuosius radikalus, naikinančius gyvūnų ląsteles. Tai vitaminai A, C, E ir natūralių maisto produktuose esančių multivitaminų rinkiniai.

Didėja gamtinės aplinkos tarša. Juo labiau svarbu sumažinti jų neigiamą poveikį atitinkamai keičiant gyvenimo būdą ir aplinkos saugos kultūrą.

  • §4 Apsauga vandens transporto avarijų (nelaimės) atveju
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimių) atveju gamybos įrenginiuose
  • §1. Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimių) atveju gaisro pavojinguose objektuose
  • Elgesio taisyklės ir veiksmai gaisro atveju
  • §2. Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimės) atveju prie sprogstamųjų objektų
  • §3. Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimių) atveju hidrodinamiškai pavojinguose objektuose
  • §4. Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimių) atveju chemiškai pavojinguose objektuose
  • §5. Apsauga nelaimingų atsitikimų (nelaimių) atveju radiacijai pavojinguose objektuose
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius, užtikrinantis saugumą nepalankiomis aplinkos sąlygomis
  • Klausimai ir užduotys
  • 5 skyrius, užtikrinantis saugumą nepalankiomis socialinėmis sąlygomis
  • § 1. Saugumo užtikrinimas epidemijos metu
  • § 2. Saugumo užtikrinimas esant karo veiksmų teritorijoje
  • § 3. Saugumo užtikrinimas viešųjų neramumų metu
  • § 4. Saugumo užtikrinimas paėmimo įkaitu atveju
  • § 5. Saugumo užtikrinimas aptikus įtartinus objektus, teroristinio išpuolio ar teroristinio išpuolio grėsmę.
  • Jei aptinkami įtartini objektai, griežtai draudžiama:
  • Klausimai ir užduotys
  • II skirsnis Gyventojų ir teritorijų apsauga ekstremaliose situacijose
  • 1 skyrius Rusijos avarijų prevencijos ir reagavimo sistema
  • Klausimai ir užduotys
  • 2 skyrius civilinė gynyba
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius masinio naikinimo ginklai ir apsauga nuo jų
  • §1. Branduoliniai ginklai
  • §2. Cheminiai ginklai
  • §3. Bakteriologiniai (biologiniai) ginklai
  • §4. Apsaugos nuo masinio naikinimo ginklų priemonės
  • 4.1. Asmeninės apsaugos priemonės
  • 4.2. Kolektyvinės apsaugos priemonės
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius masinio naikinimo ginklų naudojimo ar grasinimo panaudoti tvarka
  • §1. Gelbėjimo darbai branduolinės žalos vietose
  • §2. Žmonių elgesio ir veiksmų radioaktyviosios, cheminės taršos zonose ir bakteriologinės (biologinės) žalos šaltinio taisyklės
  • §3. Apsaugoti ūkio gyvūnus, maistą ir vandenį nuo užteršimo
  • §4. Miesto gyventojų evakavimas ir išsiskirstymas
  • Klausimai ir užduotys
  • 5 skyrius. Objektų tvarumas avarinėse situacijose
  • §1. Veiksniai, įtakojantys objektų tvarumą
  • §2. Objektų stabilumo vertinimo metodika
  • §3. Priemonės įrenginių tvarumui gerinti
  • Klausimai ir užduotys
  • 6 skyrius Stichinių nelaimių, žmogaus sukeltų avarijų ir nelaimių padarinių likvidavimas
  • §1. Darbo, skirto stichinių nelaimių, žmogaus sukeltų avarijų ir nelaimių padariniams likviduoti, pobūdis ir rūšys
  • §2. Taisyklės ir saugos priemonės atliekant gelbėjimo ir kitus neatidėliotinus darbus
  • Klausimai ir užduotys
  • 7 skyrius Pirmoji (ikimedicininė) pagalba žaizdoms, traumoms, nudegimams ir kitiems nelaimingiems atsitikimams
  • §1. Pirmoji (ikimedicininė) pagalba traumų atveju
  • §2. Pirmoji (iki ligoninė) pagalba sumušimams, lūžiams, išnirimams, patempimams ir ilgalaikiam suspaudimo sindromui
  • §3. Pirmoji pagalba nudegus
  • §4. Pirmoji (ikimedicininė) pagalba elektros šokui
  • §5. Pirmoji (ikimedicininė) pagalba nuskendus
  • §6. Pirmoji (ikimedicininė) pagalba perkaitus, hipotermijai ir nušalus
  • §7. Pirmoji (ikimedicininė) pagalba apsinuodijus
  • §8. Pirmoji pagalba klinikinės mirties atveju
  • Klausimai ir užduotys
  • III skyrius žmogus ir technosfera
  • 1 skyrius darbo fiziologija
  • §1. Fiziologinis darbo veiklos pagrindas
  • §2. Darbo veiklų klasifikacija
  • §3. Darbo ir poilsio grafikas
  • §4. Priemonės, skirtos pagerinti našumą ir užkirsti kelią nuovargiui
  • 2 skyrius patogios gyvenimo sąlygos
  • §1. Optimalus mikroklimatas
  • §2. Apšvietimas
  • §3. Mikroklimato parametrų ir apšvietimo kontrolė
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius pramoniniai pavojai ir apsauga nuo jų
  • §1. Temperatūros ir drėgmės sąlygos
  • §2. Kenksmingos medžiagos
  • §3. Akustinės vibracijos
  • 3.2. Ultragarsas
  • 3.3. Infragarsas
  • §4. Vibracija
  • §5. Elektromagnetiniai laukai ir spinduliuotė
  • 5.1. Elektriniai laukai
  • 5.2. Elektrostatiniai laukai
  • 5.3. Magnetiniai laukai
  • 5.4. Elektromagnetinė spinduliuotė
  • 5.4.1. Žemo dažnio emisija
  • 5.4.2. Radijo dažnių spinduliai
  • 5.4.3. Optinė spinduliuotė
  • 5.4.4. Jonizuojanti spinduliuotė
  • 5.4.6. Elektromagnetinė spinduliuotė kompiuterio veikimo metu
  • §6. Elektros srovė
  • 6.1. Žalingas elektros srovės poveikis
  • 6.2. Apsaugos priemonės elektros instaliacijose
  • 6.3. Apsauginis įžeminimas
  • 6.4. Įžeminimas ir apsauginis išjungimas
  • 6.5. Užrakinimas, signalizavimas ir žymėjimas
  • 6.6. Izoliacinės elektros apsaugos priemonės
  • 6.6.1. Izoliaciniai strypai
  • 6.6.2. Izoliacinės replės
  • 6.6.3. Gnybtų matuoklis
  • 6.6.4. Įtampos indikatoriai
  • 6.6.5. Santechnikos ir montavimo įrankiai su izoliacinėmis rankenomis
  • 6.6.6. Dielektrinės pirštinės, kaliošai, batai, batai ir kilimai
  • 6.6.7. Izoliaciniai stovai
  • 6.7. Elektros apsauginės priemonės
  • 6.7.1. Laikinas nešiojamas įžeminimas
  • 6.7.2. Laikina nešiojama tvorelė
  • 6.7.3. Saugos plakatai ir ženklai
  • §7. Kenksmingos emisijos ir išmetimai, kietos ir skystos atliekos
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius žmogaus sukelti pavojai ir apsauga nuo jų
  • §1. Darbo psichologija
  • §2. Profesionalus techninių sistemų operatorių atranka ir mokymas
  • Klausimai ir užduotys
  • IV skyrius Gyvybės saugos valdymas
  • 1 skyrius norminiai teisės aktai gyvybės saugai užtikrinti
  • Klausimai ir užduotys
  • 2 skyrius aplinkos apsauga
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius darbo apsauga
  • §1. Darbo apsaugos teisės aktai. Darbo apsaugos poįstatyminiai aktai. Darbo apsaugos taisyklės ir instrukcijos
  • §2. Valstybinė darbo apsaugos būklės priežiūra ir administracinė bei visuomeninė kontrolė
  • §3. Darbo apsaugos mokymai ir instruktažas
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius ekologiškumo ir gamybos saugos tyrimas
  • Klausimai ir užduotys
  • 5 skyrius įrenginių ir technologinių procesų tikrinimas ir saugos kontrolė
  • Klausimai ir užduotys
  • 6 skyrius pramonės sauga
  • Klausimai ir užduotys
  • V antraštinė dalis Nacionalinis saugumas
  • 1 skyrius ekonominis saugumas
  • Klausimai ir užduotys
  • 2 skyrius vidaus politinis saugumas
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius socialinė, dvasinė, moralinė ir aplinkos sauga
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius Užsienio politika ir sienų saugumas
  • Klausimai ir užduotys
  • 5 skyrius informacijos saugumas
  • §1. Bendrosios informacijos saugumo problemos
  • §2. Informaciniai karai
  • §3. Informacijos apsauga
  • Klausimai ir užduotys
  • 6 skyrius karinis saugumas
  • §1. Ginkluotųjų pajėgų sudėtis, rūšys ir kariuomenės rūšys
  • §2. Ginkluotųjų pajėgų vadovavimo ir kontrolės sistema
  • §3. Karinės pareigos ir personalo samdymas į ginkluotąsias pajėgas
  • §4. Karo tarnybos atlikimo tvarka
  • Klausimai ir užduotys
  • VI skyrius Tarptautinis saugumas
  • 1 skyrius tarptautinio saugumo kariniai aspektai
  • Klausimai ir užduotys
  • 2 skyrius Terorizmas – grėsmė visai pasaulio bendruomenei
  • Klausimai ir užduotys
  • 3 skyrius natūralūs ir žmogaus sukelti pavojai ir pavojai šiuolaikiniame pasaulyje
  • Klausimai ir užduotys
  • 4 skyrius pasaulinės aplinkosaugos problemos ir jų sprendimo būdai
  • Klausimai ir užduotys
  • Bibliografija
  • Teoriniai sprendimų priėmimo pagrindai
  • 1. Bendrosios sąvokos
  • 2. Matematinis modeliavimas
  • 3. Tinklo planavimo ir valdymo metodas
  • 4. Ekspertinių vertinimų metodai
  • 5. Matematiniai ekspertų pareiškimų apdorojimo metodai
  • 4 skyrius, užtikrinantis saugumą nepalankiomis aplinkos sąlygomis

    Nepalankią aplinkos situaciją sukuria žmonių ūkinė veikla ir ji turi žalingą poveikį pirmiausia jiems patiems, gyvūnų ir augalų pasauliui bei visai aplinkai.

    Nepalankios aplinkos situacijos požymiai – dirvožemio, vandens išteklių ir atmosferos užterštumas kenksmingomis medžiagomis, Žemės ozono sluoksnio ardymas, staigi klimato kaita ir kitos situacijos, kurios ne tik pablogina žmonių gyvenimo sąlygas, bet ir kelia grėsmę jų gyvybei bei sveikatai.

    Mūsų sveikata labai priklauso nuo oro, kuriuo kvėpuojame, švarumo. Tačiau dėl žmogaus ūkinės veiklos aplinkinis oras nuolat teršiamas kenksmingomis medžiagomis: dujomis, tarp kurių labiausiai paplitusios anglies monoksidas, sieros dioksidas ir azoto oksidai; angliavandenilių ir rūgščių garai; metalai; įvairios organinės ir neorganinės kilmės dulkės. Fig. 32 paveiksle parodyta oro tarša iš veikiančios įmonės.

    Kai ore yra didelis dujų ir dulkių (suodžių) kiekis ir oras stagnuoja pramoninėje teritorijoje, susidaro smogas. Smogas ypač pavojingas, kai oras užterštas sieros dioksidu. Jis veikia žmogaus kvėpavimo sistemą ir mažina jų atsparumą kitų kenksmingų ore esančių priemaišų (dūmų, dirvožemio, asfalto ir asbesto dulkių) poveikiui.

    Namų oras taip pat kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai. Anot mokslininkų, lyginusių butų orą su užterštu miesto oru, paaiškėjo, kad patalpų oras yra 4-6 kartus nešvaresnis ir 8-10 kartų toksiškesnis. Tai sukelia švino baltumo, linoleumo, plastiko, sintetinių kilimų, skalbimo miltelių, baldų, kuriuose yra daug sintetinių klijų, polimerų, dažų, lako ir kt.

    Todėl norėdami sumažinti žalingą oro poveikį, pirmiausia kvėpuokite per nosį. Nosies gleivinė su daugybe blakstienų, kaip šlapias šepetėlis, surenka didžiąją dalį kenksmingų dulkių ir mikrobų, neleidžia jiems patekti į plaučius. Venkite bėgioti miesto gatvėmis. Prie greitkelių ir gamyklų, kur kenksmingų medžiagų koncentracija ore ypač didelė, stenkitės negiliai ir paviršutiniškai kvėpuoti. Agrocheminio laukų apdorojimo dienomis kaimo gyventojams reikia kuo mažiau pasirodyti gatvėje ir uždaryti savo namų langus bei duris.

    Taip pat kasdieniame gyvenime nerekomenduojama naudoti dažų, kuriuose yra švino. Patartina naudoti tradicines valymo priemones: muilą, boraksą, sodą ir sodos pelenus. Nerekomenduojama naudoti baldų iš presuotų lentų, kuriose yra formaldehido. Tačiau jei namuose yra presuotų plokščių, pavyzdžiui, grindyse, plokštėse ir pan., tuomet norint sumažinti žalingą formaldehido poveikį, plokščių paviršių patartina padengti natūraliu sandarikliu (hermetiku), o taip pat namuose auginti kuo daugiau augalų ir dažniau vėdinti patalpas.

    Žmonių sveikata ne mažiau priklauso nuo jo naudojamo vandens grynumo. 80% visų ligų, kurias sukelia aplinkos problemos, yra susijusios su nešvariu vandeniu. Tačiau šiuo metu vandens aplinką daugiausia teršia agropramoninis kompleksas, buitinės ir pramonės įmonės, kurios savo atliekas išleidžia į vandenį, įskaitant naftos produktus, rūgštis, šarmus, įvairių metalų druskas, sieros junginius, amoniaką, fenolius, sintetinės dervos ir kt.

    Todėl naudokite tik virinto vandens. Taip organizmą apsaugosite ne tik nuo patogeninių mikrobų, sukeliančių infekcines ligas (choleros, dizenterijos ir kt.), poveikio, bet ir nuo kalcio druskų pertekliaus. Tačiau vandeniui dezinfekuoti (išgryninti) jis chloruojamas, o kartais net ir hiperchloruojamas. Chloruojant vandenį jame gali susidaryti dioksinai – pavojingi nuodai. Todėl prieš verdant arbatą ar gaminant maistą vandenį iš čiaupo bent tris valandas reikia palaikyti stikliniame inde – per tą laiką nemaža dalis chloro dujų pavidalu išeis iš skysčio. Jei iš karto užvirsite vandenį iš čiaupo, chloras, kai vanduo greitai įšyla, turės laiko susijungti su organinėmis medžiagomis, kurių visada yra geriamajame vandenyje.

    Vienas iš veiksmingų būdų pašalinti dioksinus, fenolį ir kitas kenksmingas medžiagas iš geriamojo vandens– praleidžiant jį per aktyvuotą anglį (namuose arba pramoniniu būdu pagamintuose filtruose, pvz., „Spring“).

    Žmogaus sveikatai didelę įtaką daro jo valgomo maisto kokybė. Tačiau atmosferos oro ir vandens aplinkos užterštumas kenksmingomis medžiagomis, taip pat plačiai paplitusi žemės ūkio chemizacija neigiamai veikia maisto produktų kokybę. Auginant šakniavaisius, daržoves ir vaisius, naudojamos per didelės mineralinių trąšų ir pesticidų (cheminių medžiagų, skirtų kovai su piktžolėmis ir ligų sukėlėjais) dozės dažnai lemia tai, kad nitratų ir pesticidų kiekis juose dažnai viršija didžiausias leistinas koncentracijas. Į kraują prasiskverbę nitratai susijungia su hemoglobinu, sudarydami metahemoglobiną, kuris praranda savo, kaip deguonies nešiklio, savybes. Dėl to žmogus patiria deguonies badą, lydimą cianozės – odos ir gleivinių cianozės, anurija, kepenų ir blužnies padidėjimo. IN sunkūs atvejai Galima mirtis.

    Todėl šakniavaisius, vaisius ir daržoves prieš vartojimą būtina kruopščiai nuplauti, nes ant paviršiaus susikaupia nemaža dalis pesticidų. Tais atvejais, kai galima nulupti daržoves ar vaisius, tai reikia padaryti, ypač jei nežinote, kokiomis sąlygomis šis produktas buvo užaugintas. Taip pat nereikėtų kepti bulvių su lupenomis, nes... Po juo kaupiasi nitratai. Verdant bulves, nitratų koncentracija sumažėja 80%, morkose ir kopūstuose - 70%, burokėliuose - 50%. Tačiau garinant nitratų koncentraciją keičiasi mažai, o blanširuojant ir troškinant praktiškai jos nekeičia. Nitratai lengvai tirpsta vandenyje, todėl prieš valgant daržoves patartina jas supjaustyti nedideliais kubeliais ir 2-3 kartus užpilti šiltu vandeniu, paliekant 5-10 min.

    Austrijos ekspertai nustatė, kad dėl didžiųjų miestų triukšmo žmonių gyvenimo trukmė sutrumpėja 10-12 metų. Pagal sanitarinius standartus, triukšmas gyvenamajame rajone turi būti ne didesnis kaip 60 dB, o naktį - ne didesnis kaip 40 dB. Triukšmo, kuris nesukelia žalingo poveikio, riba yra 100 dB. Tačiau judriose gatvėse triukšmas dažnai siekia 120-125 dB. Tačiau vien per pastarąjį dešimtmetį triukšmas didžiuosiuose Rusijos miestuose išaugo 10-15 kartų.

    Miesto triukšmo „simfonija“ susideda iš daugelio veiksnių: triukšmo geležinkeliai ir lėktuvų ūžesys, statybinės technikos ūžimas ir t.t.. Galingiausi akordai jame – transporto priemonių judėjimas, kuris bendrame fone sukelia iki 80% triukšmo.

    Triukšmas labai kenkia žmonių savijautai ir sveikatai. Taigi daugeliui jaunų žmonių, kurie klausosi garsiai roko muzikos, klausa gali būti visam laikui pažeista. Tačiau triukšmas kenkia ne tik klausai. Daugybė tyrimų rodo, kad triukšmas gali padidinti kraujospūdį ir pakenkti širdies ir kraujagyslių sistemai. Dėl per didelio triukšmo mokiniams sunku išmokti medžiagą, todėl atsiranda dirglumas, nuovargis ir sumažėja produktyvumas.

    Įrodyta, kad didelis televizorių ir radijo aparatų triukšmas namuose trukdo vaikų sensomotorinių įgūdžių vystymuisi per pirmuosius dvejus gyvenimo metus. Nuolatinis garsių garsų poveikis taip pat trukdo kalbos vystymuisi ir slopina tyrinėjimo instinktą.

    Statistika rodo, kad nuolat triukšmo veikiami darbuotojai dažniau serga širdies aritmija, vestibuliariniais sutrikimais ir kitomis ligomis. Jie dažniau skundžiasi nuovargiu ir padidėjusiu dirglumu.

    Apytiksliai 70 dB triukšmo fone žmogus, atliekantis vidutinio sudėtingumo operacijas, padaro dvigubai daugiau klaidų nei nesant šio fono. Taip pat nustatyta, kad juntamas triukšmas protinį darbą dirbančių žmonių darbingumą sumažina daugiau nei pusantro karto, o fizinį – beveik trečdaliu.

    Žinoma, kovoje su triukšmu daug kas priklauso nuo mūsų. Pavyzdžiui, jei dirbate triukšmingose ​​pramonės šakose, tuomet patartina nešioti garsą sugeriančias ausines. Jei pastato viduje yra stiprus triukšmo šaltinis, sienas ir lubas galima iškloti garsą sugeriančia medžiaga, pavyzdžiui, polistireniniu putplasčiu. Jei gyvenate name, esančiame gatvėje, kur intensyvus eismas, tai piko valandomis turėtumėte uždaryti langus į gatvę ir atidaryti langus į kiemą. Ir, žinoma, nejunkite televizijos ir radijo įrangos visu pajėgumu, ypač vakare ir naktį.

    Žalingą poveikį žmogaus organizmui daro ir elektromagnetinė spinduliuotė (EMR) – elektromagnetinio lauko (EML) susidarymo procesą, kuris yra ypatinga materijos forma iš tarpusavyje susijusių elektrinių ir magnetinių laukų.

    Gerai žinoma, kad žmonės ir aplinka yra nuolat veikiami elektromagnetinių laukų, kuriuos sukuria tiek natūralūs, tiek žmogaus sukurti elektromagnetinės spinduliuotės (EMR) šaltiniai. Ir jei natūralių šaltinių (kosmoso, galaktikos, saulės ir kt.) laukų elektromagnetinė spinduliuotė yra pastovios natūralios žmogaus aplinkos charakteristikos, tai žmogaus sukurtų šaltinių sukurti elektromagnetiniai laukai, naudojami tiek ekonominiais, tiek kariniais tikslais Taisyklė, arba užstatas, arba tiesioginis neigiamas poveikis asmeniui.

    Žmogaus sąveikos su žmogaus sukurtais elektromagnetiniais laukais problema pastaraisiais dešimtmečiais labai komplikavosi dėl intensyvaus radijo ryšio, radijo navigacijos, televizijos sistemų plėtros, masinio buitinių elektros ir elektroninių prietaisų platinimo, plačiai paplitusio kompiuterių naudojimo. technologija.

    Pasaulio sveikatos organizacija oficialiai įvedė terminą „elektromagnetinė aplinkos tarša“, kuris atspindi naujas aplinkos sąlygas, susidariusias Žemėje, atsižvelgiant į EMR poveikį žmonėms ir visiems biosferos elementams.

    Elektromagnetinės aplinkos taršos šaltiniai yra aukštos įtampos elektros linijos, buitinė ir biuro elektroninė įranga, gyvenamųjų ir administracinių pastatų elektros tinklai, elektros transportas, televizijos ir radijo perdavimo centrai, korinio ir palydovinio ryšio sistemos, radiolokacinės stotys, radijo dažniai (elektromagnetiniai). ) ginklai.

    Jų įtakoje žmogui gali sutrikti nervų sistemos veikla (susitrinka atmintis, atsiranda polinkis į stresines reakcijas), pakisti baltymų apykaita, kraujo sudėtis, organizme gali susidaryti antikūnai, nukreipti prieš savo audinius, netekti. atsparumas tam tikriems fiziniams veiksniams ir kt. Nėščioms moterims šie šaltiniai gali sukelti priešlaikinį gimdymą, taip pat naujagimių patologiją.

    Specifinis poveikis įvairios sistemos ir žmogaus organai gali teikti EML iš tokių šaltinių kaip korinio ryšio sistemos, kompiuteriai ir radijo dažnio ginklai. Taigi, ilgai naudojant mobilųjį telefoną, gali būti neigiamai paveiktos tokios žmogaus sistemos ir organai kaip smegenys, akies lęšiukas, vidinė ir vidurinė ausis, skydliaukė, veido oda ir ausies kaklelis. Naudojant kompiuterį galimos įvairios veido odos ligos, regos organų ligos – vadinamasis „kompiuterinio matymo sindromas“. Ilgai sistemingai dirbant kompiuteriu gali išsivystyti trumparegystė. Radijo dažnio ginklų poveikis kovinėmis sąlygomis gali sunaikinti gyvas ląsteles ir sutrikdyti biologinius bei fiziologinius organizmo procesus.

    Mokyklinių kompiuterių skleidžiamų elektrinių laukų lygis neatitinka SanPiN reikalavimų 55 % darbo vietų, elektromagnetinių laukų lygis – 67 %, elektrostatinio potencialo lygis – 95 %. Nepertraukiama pamokų su kompiuteriu trukmė mokiniams neturėtų viršyti: 1 klasėms - 10 min., 2-5 klasėms - 15 min., 6-7 klasių mokiniams - 20 min., 8-9 klasių mokiniams - 25 min., mokiniams. 10-11 klasėse pirmą pamokų valandą - 30 min., antrąją - 20 min. Vidurinėse specializuotose mokymo įstaigose darbo kompiuteriu trukmė per treniruočių sesijos atsižvelgiant į darbo vietų sąlygų ir organizavimo higienos reikalavimus, tai turėtų būti: pirmakursiams ne daugiau kaip 30 minučių per dieną, antro ir trečio kurso studentams ne daugiau kaip 1 valanda per dieną su dvigubomis pamokomis: 30 min. pirmoje pamokoje ir 30 minučių antroje su ne trumpesniu kaip 20 minučių darbo kompiuteriu intervalu, įskaitant pertrauką, mokomosios medžiagos paaiškinimą, mokinių apklausą ir kt. Pirmo kurso studentams optimalus studijų sesijų laikas dirbant kompiuteriu yra 1 valanda, vyresniųjų klasių studentams - 2 valandos, su privaloma 15-20 minučių pertrauka tarp dviejų akademinių užsiėmimų valandų.

    Mes gyvename pasaulyje, pilname natūralaus radioaktyvumo. Kiekvienas iš mūsų kas sekundę susiduriame su didžiuliu kosmoso jonizuojančiosios spinduliuotės, taip pat natūralių radioaktyviųjų elementų (radionuklidų) sklindančios spinduliuotės poveikiu.

    Kai kurios statybinės medžiagos sukuria radioaktyvų foną. Radioaktyvų foną gali sukurti ir radioaktyviosios dujos radonas, kurios išsiskiria iš dirvožemio. Šios dujos sudaro ¾ metinės radiacijos dozės, kurią gyventojai gauna iš antžeminės spinduliuotės šaltinių. Didžiąją dozės dalį žmogus gauna uždaroje, nevėdinamoje patalpoje. Radono koncentracija patalpose yra 8 kartus didesnė nei lauko ore. Nesvarbu, ar jis prasiskverbia iš žemės per pamatą ir grindis, ar išsiskiria iš statybinėse konstrukcijose naudojamų medžiagų, radonas kaupiasi namo viduje. Dėl to namuose gali susikaupti gana didelis radiacijos lygis.

    Galite sumažinti radono poveikį gerai vėdindami namus. Užplombavus grindų ir sienų plyšius, radono kiekis gerokai sumažėja. Be to, radono emisija sumažėja apie 10 kartų, kai sienos dengiamos įvairiomis plastikinėmis medžiagomis, net ir klijuojant tapetus. Tačiau jei gyvenate vietovėje, kurioje yra daug radiacijos, geriausia, ką galite padaryti, tai pakeisti gyvenamąją vietą.