Hayotiy fanlar bo'yicha bolalar bog'chasi guruhidagi mashg'ulotlar. Ikkinchi o'smirlar guruhida yong'in xavfsizligi bo'yicha darsning qisqacha mazmuni "Gugurtga tegmang - gugurtda yong'in bor"
Dars maqsadlari: bolalarda yong'in xavfi haqida g'oyalarni shakllantirish; ularga birlamchi ko'nikmalarni singdirish yong'in xavfsizligi, gugurt bilan o'ynash xavfini tushuntiring; e'tiborni, kuzatishni, san'at asariga qiziqishni rivojlantirish; ehtiyotkorlikni tarbiyalash.
Material: K. Chukovskiyning "Chalkashlik" she'ri uchun rasmlar, uyning maketi, olov tasvirlangan rasmning nusxasi, stol usti teatri qahramonlari (timsoh, tovuqlar, qurbaqalar, kapalak), gugurt qutisi maketi.
Dastlabki ish:"Xavfsizlik daqiqalari" ni o'tkazish, yong'in xavfsizligi qoidalari, yong'in oqibatlari haqida suhbatlar; tematik rasmlarni ko'rish; "Kasal mushuk" re-aktsiyasini tayyorlash.
Darsning borishi
O'qituvchi bolalarga K. Chukovskiyning "Chalkashlik" she'rini o'qib beradi, unga rasmlar ko'rsatadi. U gugurt bilan o'ynash xavfi haqida ogohlantirishlarni o'z ichiga olgan satrlarni ta'kidlash uchun ovozidan foydalanadi.
O'qituvchi (V.).
Tulkilar gugurtni olib ketishdi,
Keling, moviy dengizga boraylik,
Moviy dengiz yoritilgan.
Dengiz yonmoqda,
Dengizdan kit yugurib chiqdi:
"Hey o't o'chiruvchilar, yuguringlar!
Yordam bering, yordam bering!
Uzoq, uzoq vaqt timsoh
Moviy dengiz o'chdi
Pirog va krep,
Va quritilgan qo'ziqorinlar.
Ikki tovuq yugurib keldi,
Bir barreldan sug'orilgan.
Ikki ruff suzishdi
Qovoqdan sug'oriladi.
Kichik qurbaqalar yugurib kelishdi,
Ular vannadan sug'orishdi.
Ular pishiradilar, pishiradilar, o'chirmaydilar,
Ular uni to'ldirishadi - ular uni to'ldirishmaydi.
Keyin kapalak uchib kirdi,
U qanotlarini silkitdi,
Dengiz chiqa boshladi - va u chiqib ketdi.
K. Chukovskiy
O'qituvchi she'r mazmuni bo'yicha suhbat o'tkazadi, tayyorlangan materialni ko'rsatadi va quyidagi savollarni beradi:
- Tulkilar gugurt olib, yaxshilik qildimi yoki yomonmi?
- Nega gugurt xavfli?
- "Moviy dengizga o't qo'yildi" degan so'zda nima noto'g'ri?
- "Olov" so'zi nimani anglatadi?
- Yong'inga nima sabab bo'ldi?
- Yong'in bolalarga qanday zarar etkazishi mumkin?
- O'rmonda, shaharda yong'inni kim o'chiradi?
- Pirog va krep yong'inni o'chirishga yordam beradimi?
- Yong'inni o'chirish uchun o't o'chiruvchi nimadan foydalanadi?
- Kapalak qanotlarini qoqib olovni o'chira oladimi?
- Yong'in paytida o't o'chiruvchilar qanday ishlaydi?
- Bolalar, gugurt o'ynaysizmi?
Siz hamma narsa aralashgan she'rni tingladingiz. Endi boshqa bir she'rdan parchani tinglang, unda yong'in aslida kichkina qizning hazilidan qanday boshlangani haqida gapiradi.
...Onam bozorga ketdi,
U qizi Lenaga aytdi:
Pechkaga tegmang, Lenochka.
Yonmoqda, Lenochka, olov!
Ayvondan faqat ona chiqdi,
Lena pechka oldiga o'tirdi,
U qizil yoriqdan qaraydi,
Va pechkada olov gurillab turibdi.
Lena eshikni ochdi -
Olov logdan sakrab chiqdi,
Men pechka oldida polni yoqib yubordim,
Dasturxonni stol ustiga ko'tarib,
U urilib stullar ustidan yugurdi,
Pardalarni sudrab chiqdi
Devorlar tutun bilan qoplangan,
Yer va shiftni yalab...
S. Marshak
O'qituvchi she'r bo'yicha suhbat o'tkazadi, uning mazmunini tayyorlangan material bilan eslaydi va quyidagi savollarni beradi.
Nega qiz pechning eshigini ochdi?
Qanday qilib kichik uchqun katta olovga aylandi?
Nima uchun olov stullarni bosib o'tdi, pardalar bo'ylab sudraldi, pol va shiftni yaladi?
Nega pechning eshigini ocholmayman?
Bolalar, gugurt o'ynash uchun qabul qilinmasligini bilasizmi?
IN. Bolalar, endi bu so'zlarni o'rganamiz va eslaylik: "Gugurtga tegmang, gugurtda olov bor!"
Pedagog. Shahar byudjeti maktabgacha ta'lim muassasasi ta'lim muassasasi № 172 « Bolalar bog'chasi birlashtirilgan turi" Rossiya, Kemerovo shahri
Maqsad: yong'inning foydalari va zararlari haqida tushunchani shakllantirish, olov bilan ehtiyot bo'lish istagini uyg'otish.
Vazifalar:
Tarbiyaviy: yong'in, uning oqibatlari, harakatlar va o'chirish usullari haqida asosiy bilimlarni shakllantirishga yordam berish. O't o'chiruvchi kasbi haqida tushunchalarni shakllantirish
Nutq: berilgan savolga javob berishga o'rgating, mavzu bo'yicha so'zlarni faollashtiring: bolalar nutqida yong'in, o't o'chiruvchilar.
Rivojlantiruvchi: konstruktiv qobiliyatlarni rivojlantirishga yordam berish, nozik vosita mahoratini rivojlantirish.
Tarbiyaviy: ehtiyotkorlik tuyg'usini, muammoga duch kelganlarga hamdardlik va hamdardlik ko'rsatish qobiliyatini tarbiyalash.
Uskunalar: Ko'rgazmali material "Olov bilan o'ynamang" , o't o'chirish mashinasi modeli, gugurt tasviri, kitob "mushuk uyi" , uy, gouache, plastinka, suv bilan model.
Dastlabki ish: ertakni tomosha qilish "Mushuk uyi" S. M. Marshak, olov haqida maqol va she'rlarni yodlash, albomga qarash "01" , "Yong'in xavfsizligi qoidalari" , o't o'chirish mashinasi o'yinlari.
Darsning borishi:
O'qituvchi bolalarga har bir uyda yong'in borligini aytadi. Yong'in katta yoki kichik, foydali yoki xavfli bo'lishi mumkin.
Olovni qayerdan olish mumkin?
Gugurt, zajigalka, gaz pechini yoqing. Keyin olov paydo bo'ladi. Siz o'rmonda olov yoqishingiz va ovqat pishirishingiz mumkin.
Ammo olovni o'chirmasangiz, o'rmon, daraxtlar va o'tlar yonishi mumkin. Katta olovda hamma narsa yonishi mumkin: mebel, kiyim-kechak, pardalar, o'yinchoqlar va hatto odamlar. Yong'inlar juda xavflidir! Shuning uchun siz yong'inga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishingiz kerak.
Bolalar, tinglang, menimcha, guruhda kimdir chiyillashayotganga o'xshaydi.
Ha, bu o'yinlar. Ular bizdan ularni yoqishimizni so'rashadi (o'qituvchi gugurt chaydi)- Oh, bolalar, barmoqlarimga olov o'rmaladi. Meni kuydirmoqchi. Men juda qo'rqaman, olov allaqachon barmoqlarimni yoqib yuboradi!
Bolalar, menga yordam bering! Nima qilishim kerak? Meni tezda qutqar, zarba. Oh, rahmat bolalar. Men juda qo'rqib ketdim! Sizchi? (va biz qo'rqib ketdik)
Agar yonayotgan gugurtni erga tashlasam, nima bo'lardi?
Ha, to'g'ri, gilam, mebel, pardalar, kiyim-kechak, siz va men yonib ketamiz.
Ma'lum bo'lishicha, kichkina gugurt qanday katta falokatga olib kelishi mumkin! Bolalarga gugurt olish taqiqlanadi! Bu o'yinchoqlar emas!
Bolalar, qaranglar, bizga qanday mashina keldi. U nima deyiladi?
Yong'in bo'limi.
To'g'ri. Qanday taxmin qildingiz?
Bu qizil, 01 raqami.
To'g'ri yigitlar yong'in mashinasi uzoqdan ko'rinib turishi uchun har doim qizil. Qizil - tashvish rangi, olov rangi.
U qanday haydayapti? Tez yoki sekinmi?
To'g'ri, tezda, yong'inni tezroq o'chirish uchun. Va u haydab ketayotganda sirena eshitiladi.
Siren nimaga o'xshaydi?
Muammoni oldini olish uchun siz yong'in xavfsizligi qoidalarini yaxshi bilishingiz kerak. Biz ularni allaqachon bilamiz:
Mos kelmaydi (olish)
Gazga ruxsat berilmaydi (yorug'lik)
Temirga ruxsat berilmaydi (shu jumladan)
Rozetkaga barmoqlar kirishga ruxsat berilmaydi (qo'shish)
Bolalar, ushbu qoidalarni eslang va ularga rioya qiling, shunda o't o'chirish mashinasi hech qachon uyingizga kirmaydi.
O't o'chirish mashinasi yong'in so'zidan kelib chiqqan bo'lib, yong'inni o'chirgan odamlar o't o'chiruvchilardir. Jasur, jasur odamlar.
Jismoniy tarbiya daqiqasi:
Biz yo'l bo'ylab yuramiz
Yuqoridan tepada, oyoqlarda, tepada!
Va biz qo'llarimizni chaymiz.
Qarsak chaling, qo'llar, qarsak chaling!
Hey bolalar!
Hey bolalar!
Va endi, bolalar, qulayroq o'tiring, men sizga mushuk bilan nima bo'lganligi haqidagi ertakdan parcha o'qib beraman. Men sizga uning baxtsizligini aytaman. "Mushuk uyi" .
Xonim va Vasiliy,
Mo'ylovli keksa mushuk
Tez orada amalga oshirilmaydi
Darvoza oldidagi qo'shnilar.
So'zma-so'z -
Va yana suhbat
Va uyda pechka oldida
gilamdan olov yondi ...
Mushuk Vasiliy qaytib keldi
Va mushuk unga ergashdi -
Va birdan ular ayta boshladilar:
-Olov, yonish, yonish.
To'qnashuv, chertish va momaqaldiroq bilan
Yangi uyda yong'in chiqdi,
Atrofga qaraydi
Qizil yengini silkitmoqda.
Ko'za bilan xo'roz
Chiroqli ot
Barglari bilan kulrang quyon
Va supurgi bilan it.
Bir marta, bir marta olov o'chdi.
O'qituvchi: Bolalar, yong'in qarovsiz qolganda shunday muammo bo'ldi.
Tarbiyachi: Bolalar, keling, mushuklarga olov qanday ko'rinishini va u bilan hazillashmasligingizni ko'rsataylik. Uyingizni yong'indan himoya qilishingiz kerak. (Bolalar ko'rsatilgan uyga qo'llari bilan olov chizishadi)
Pastki qator. Bolalar, yong'inga ehtiyotsizlik bilan munosabatda bo'lganingizda shunday bo'ladi. O'qilgan ertakni muhokama qilish.
Maqsad. Bolalarga yong'inning foydalari va xavfi haqida tushuncha bering.
- Bolalarni yong'in sabablari, oqibatlari, yong'in xavfsizligi qoidalari bilan tanishtirish.
- Nima yonishi va nima yonmasligi haqidagi bilimlarni mustahkamlash.
- Mas'uliyatni tarbiyalash o'z xavfsizligi va yaqinlaringiz xavfsizligi uchun
Dastlabki ish:
- Seriyadagi rasmlarga qarab: "Maktabgacha yoshdagi bolalar uchun yong'in xavfsizligi haqida".
- O'qish hikoyalari: "Yong'in", "Olovli itlar" L.N. Tolstoy; B. Jitkovning "Olov", "Tutun", "Dengizdagi olov"; "Charashuv" K.I. Chukovskiy; "Yong'in" S.Ya. Marshak.
Darsning borishi.
Bolalar yarim doira ichida o'tirishadi.
O'qituvchi o'yinchoqlar haqida topishmoqlar so'raydi.
Va endi eng diqqatlilar uchun o'yin. Rasmlarga qarang va o'ylab ko'ring:
Qaysi element g'alati? (mos)
Nega? ( bolalarning javoblari)
Gugurtlarni o'yinchoq deb atash mumkinmi? (bolalar javoblari)
Sizningcha, o'yinlar nima uchun? ( bolalarning javoblari)
Gugurt yoqqanimizda nima paydo bo'ladi? ( bolalarning javoblari)
Yong'in katta va kichik, foydali va xavfli bo'lishi mumkinligini bilasizmi?
- Qanday o'ylaysiz, Olov qachon foydali? (bolalar javoblari)
- Agar siz ovqat pishirishingiz, olov yonida isinishingiz kerak bo'lsa, atrof qorong'i bo'lganda - yoritish, qulaylik yaratish uchun olov kerak.
Didaktik o'yin "Qanday olov bor?"
Tarbiyachi:
Bizning kvartiralarimizda juda yaxshi yonadigan ko'p narsalar mavjud, shuning uchun kattalar va bolalar olov bilan ehtiyot bo'lishlari kerak. Yong'in juda xavflidir. Avvaliga u asta-sekin yonadi, keyin olov balandroq bo'ladi, kuchliroq alangalanadi va g'azablanadi.
Tasavvur qilaylik, siz kichkina chiroqlarsiz. Avvaliga siz sekin yonib ketdingiz, keyin siz ko'proq, ko'proq, balandroq, balandroq alangalana boshladingiz
O'yin "Olovni yoqing"
(bolalar stullardan turishadi va yorug'likka taqlid qilishadi)
Orqaga o'girilib, nurga aylaning!
Nur kichik va yorqin edi. Deraza ochilib, yomon kuz shabadasi kirib keldi. Va bu kichik olovga muhtoj bo'lgan hamma narsa, u o'sishni boshladi, o'sdi va olovga aylandi - g'azablangan va g'azablangan gigant.
Yong'inning oldini olish uchun qanday qoidalarga rioya qilish kerak? (bolalar javoblari)
- Biz gugurt bilan o'ynamaymiz
Biz gugurt yoqmaymiz!
Siz gugurt bilan o'ynay olmaysiz!
Do'stlar eslaysiz!
- Siz gaz plitasini yoqib bo'lmaydi.
- Dazmolni yoki boshqa elektr jihozlarini yoqmang.
Tarbiyachi:
Bolalar, agar yong'in bo'lsa, nima qilish kerak? (Yong'in sodir bo'lganda, yong'in brigadasini chaqirish uchun "01" ga qo'ng'iroq qiling) (bolalar javoblari).
Ishlaydigan odamlarning ismlari nima yong'in brigadasi? (O't o'chiruvchilar) (bolalarning javoblari).
“Yong'inni o'zingiz hal qila olmaysiz.
Bu bolalar uchun ish emas.
Vaqtni boy bermasdan,
"01" tez qo'ng'iroq qiling.
Aql bilan yozing!
Shunday qilib, hamma narsa yonmaydi!
Agar telefoningiz bo'lmasa-chi?
Balkondan odamlarga qo'ng'iroq qiling"
Tarbiyachi:
Bolalar, lekin siz va men yong'in sodir bo'lganda o'zini qanday tutish kerakligini bilishimiz kerak.
Agar olov kichik bo'lsa, uni suv bilan o'chirish yoki qalin adyol bilan yopish mumkin;
Yonayotgan elektr jihozlarini suv bilan o'chirmang.
Siz uzoq burchaklarda, to'shak ostida, shkaflar orqasida yashirina olmaysiz - nafaqat olov, balki tutun ham xavfli.
Yong'in boshlangan xonada qolishingiz mumkin emas, lekin siz tezda chiqib ketishingiz va kattalarni yordamga chaqirishingiz kerak.
Dars xulosasi
Yong'in nimaga o'xshaydi?
Yong'inning oldini olish uchun nima qilmaslik kerak?
Yong'in sodir bo'lganda qanday asosiy qoidalar mavjud?
Tarbiyachi:
Bolalar, ushbu qoidalarni eslab qolishga harakat qiling va har doim ularga rioya qiling, shunda o't o'chirish mashinasi hech qachon uyingizga kirmaydi.
OLGA LUSHEVA
Ikkinchi o'smirlar guruhida yong'in xavfsizligi bo'yicha darsning qisqacha mazmuni "Gugurtga tegmang - gugurtda yong'in bor"
Qurilish
«»
Safargalieva Olga Vladimirovna
Guruh: ikkinchi yosh
GCD turi: kognitiv rivojlanish (asoslarni shakllantirish xavfsizlik) .
Mavzu: « Gugurtga tegmang - gugurtda olov bor» .
Ta'lim sohasi: kognitiv rivojlanish, ijtimoiy va kommunikativ rivojlanish
Shakllar: frontal, individual.
Maqsad: Bolalarga qoidalarni o'rgatishda davom eting yong'in xavfsizligi.
Rejalashtirilgan natija: bolalar zarur bilim, ko'nikma va malakalarni o'zlashtirdilar yong'in xavfsizligi.
Maqsadlar Talabalarning xususiyatlarini hisobga olgan holda maqsadlar guruhlar
Tarbiyaviy: Kasbga hurmat va qiziqishni tarbiyalash o't o'chiruvchi.
Qoidalarga rioya qilishga ongli munosabatni tarbiyalash xavfsizlik.
Rivojlanish: Bolalarning izchil nutqini va o'qituvchining savollariga javob berish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting.
Tarbiyaviy: Qoidalar haqida elementar tasavvurlarni shakllantirish yong'in xavfsizligi
Zaxar - yaxshi niyatni rivojlantiring
Yaroslava - bolani baqirmasdan, xotirjam muloqot qilishni o'rgatish
Prinsiplar maktabgacha ta'lim (FSES DO):
1) qurilish ta'lim faoliyati har bir bolaning individual xususiyatlaridan kelib chiqib, bunda bolaning o'zi o'z ta'lim mazmunini tanlashda faol bo'ladi, ta'lim sub'ektiga aylanadi;
2) bolalar va kattalarning yordami va hamkorligi, bolaning to'liq ishtirokchi sifatida tan olinishi (mavzu) ta'lim munosabatlari;
3) bolalar tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash har xil turlari faoliyat;
4) shakllantirish kognitiv qiziqishlar va turli faoliyat turlarida bolaning kognitiv harakatlari;
5) maktabgacha ta'limning yoshga mosligi (shartlar, talablar, usullarning yosh va rivojlanish xususiyatlariga muvofiqligi);
Ta'lim tamoyillari: tengdoshlar va o'qituvchilar bilan munosabatlarning shaxsiy uslubini shakllantirish, ijobiy munosabatni yaratish
hissiy fon va hissiy yuksalish muhiti, o'zaro ta'sir orqali ta'lim.
Trening tamoyillari: mavjudlik printsipi, aniqlik printsipi, tizimlilik va izchillik printsipi, ilmiy xarakter printsipi, faoliyat printsipi.
Ta'lim usullari: suhbat, dalda.
O'qitish usullari: suhbat, namoyish qilish, ko'rsatish, qiziqarli tarkib bilan rag'batlantirish.
Ta'lim vositalari va trening:
Vizual: O'yinchoqlar - deputatlar: panjalari va dumi bog'langan mushuk, yong'in mashinasi, -o't o'chiruvchi; buyumlar - faoliyat ko'rsatmoqda: qutilar mos keladi; pechka, sham, gaz plitasi, olov, mushukning uyi tasviri bilan taqdimot.
Dastlabki ish: Rasmlar va plakatlarga qarash yong'in xavfsizligi, o'yinchoq o't o'chirish mashinasi, qoidalar haqida suhbatlar yong'in xavfsizligi.
O'quv-uslubiy o'rnatish:
1. Maktabgacha ta'lim uchun federal davlat ta'lim standarti. / Ta'lim va fan vazirligi Rossiya Federatsiyasi 2013 yil 17 oktyabrdagi 1155-son buyrug'i.
2. Bolalik: Taxminan ta'lim dasturi maktabgacha ta'lim / T. I. Babaeva, A. G. Gogoberidze, O. V. Solntseva va boshqalar - Sankt-Peterburg: nashriyot uyi MChJ "Bolalik - matbuot", RGPU nashriyoti im. A. I. Gerzen, 2014. – 321 b.
3. Asosiy umumta'lim dasturi - maktabgacha ta'limning ta'lim dasturi (EP DO, 96-sonli maktabgacha ta'lim muassasasida amalga oshirilgan dastur)
Faoliyat bosqichlari Usullari O'qituvchining faoliyati Harakatlar, bolalar faoliyati Rejalashtirilgan natija
1. Tayyorgarlik bosqichi
Vazifa: bolalarni qoidalar bilan tanishtirish yong'in xavfsizligi
Jismoniy mashqlar.
2. Tushunish va tuzatish bosqichi
Vazifa: Bolalarning qoidalar haqidagi tushunchalarini aniqlang xavfsiz xatti-harakatlar yong'in sodir bo'lganda
3. Amaliy bosqich
Vazifa:
Tashkil eting amaliy faoliyat qoidalar haqidagi bilimlarni qo'llash bo'yicha yong'in xavfsizligi.
Hissiy stimulyatsiya
Tushuntirish
Tushuntirish
Namoyish
Tushuntirish
Tushuntirish - suhbat
Hissiy rag'batlantirish O'qituvchi hissiy jihatdan harakatga kiradi, tinglashga jalb qiladi, haqiqiy hayotiy vaziyatni yaratadi. Bolalarni vaziyatni tahlil qilishga va ta'lim faoliyati uchun birgalikda maqsadlar qo'yishga undaydi.
Bolalar, eshityapsizmi? Menimcha, kimdir bizning eshik oldida yig'layapti. Men borib, kimligini ko'raman, siz esa tinchgina o'tirasiz va mehmonimizni qo'rqitmaysiz.
O'qituvchi: Bolalar, qaranglar, bir mushuk bizga tashrif buyurdi, u zo'rg'a yonayotgan uyidan sakrab chiqib, qochishga muvaffaq bo'ldi. Men uni ko'chada qoldira olmadim va uni bizga taklif qildim, chunki u bizning yordamimizga muhtoj edi.
Bolalar, biz mushukimizga yordam bera olamizmi?
Yaxshi, men mushukimizni rad qilmasligingizni bilardim! Lekin nega bizning mushukimiz shunchalik g'amgin va yig'layapti?
Pussy bilan o'ynadi mos keladi va uyimni yoqib yubordi
Ehtimol, mushukimizga qaysi qoidalarga qachon rioya qilish kerakligini tushuntira olamiz olov. To'g'rimi?
Bolalar, nega odamlar deyishadi « Gugurtlarga tegmang, V olovga mos keladi!»
Ma'lum bo'lishicha, kichikdan katta muammo mos keladi! Esingizda bo'lsin - bolalar uchun mos keladi, zajigalkalarga ruxsat berilmaydi! Bu o'yinchoqlar emas!
Yong'inga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish oqibatlarga olib kelishi mumkin olov. Bizning xonadonlarimizda, bolalar, osongina yonib ketishi mumkin bo'lgan ko'plab ob'ektlar mavjud, shuning uchun barcha kattalar va bolalar olov bilan juda ehtiyot bo'lishlari kerak. Yong'inlar juda xavflidir. Katta olovda mebel, kiyim-kechak, o'yinchoqlar va hatto odamlar yonishi mumkin. Yong'in juda xavflidir. Avvaliga u asta-sekin yonadi, keyin olov balandroq, kuchliroq bo'ladi, alangalanadi, g'azablanadi va yo'lidagi hamma narsani yoqib yuboradi.
(ushbu mavzu bo'yicha rasmlarni ko'rsatish).
Slaydga qarang, bizda ko'plab yordamchi qurilmalar bor, qanday elektr asboblarni bilasiz? Ularga nom bering
Lekin ulardan to'g'ri foydalanish kerak! Agar noto'g'ri ishlatilsa, bizning yordamchilarimiz va do'stlarimiz dushmanimizga aylanishi mumkin. Elektr atrofida doimo ehtiyot bo'ling va ehtiyot bo'ling. Elektr jihozlari ishlaydigan elektr toki odamlar uchun xavfli bo'lishi mumkin.
Bolalar, bilingki, uydan chiqayotganda barmoqlaringizni, qalamlaringizni va hokazolarni rozetkaga solib bo'lmaydi, biz yo'qligimizda hech narsa yonib ketmasligi uchun barcha elektr jihozlarini rozetkadan o'chirishingiz kerak;
Bolalar, agar muammo yuz bersa nima bo'ladi? olov, nima qilish kerak?
dan mumkinmi olov stol orqasida yoki tagida yashirinish kerakmi? Agar bolalar uydan chiqmasa nima bo'lishi mumkin?
To'g'ri, olov yonmoqda, va uydagi narsalarni yoqishdan havo inson salomatligi uchun xavfli bo'lib qoladi, shuning uchun siz yashirmasligingiz kerak, lekin tutun bilan to'ldirilgan xonani tark eting.
Biz mato olib, uni suv bilan ho'llaymiz, shunda siz va men u orqali nafas olamiz va o'pkamizga zararli tutun kirmaydi.
Va agar yaqinda telefoningiz bo'lsa, qo'ng'iroq qilishingiz kerak o't o'chiruvchilar, hisobot olov.
Har bir fuqaro biladi
Bu raqam "01".
Agar sizga muammo kelsa -
Bu yerga tezda qo'ng'iroq qiling.
To'satdan, agar uyda telefon bo'lmasa, siz balkonga chiqishingiz kerak, chunki u erda yo'q. olov va kattalarni yordamga chaqiring.
Bolalar, olovni o'chirish uchun kim kelayotganini bilasizmi? olov?
O'qituvchi: Nega ular shunday deb ataladi? « O't o'chiruvchilar» ?
O't o'chiruvchilar kiyish maxsus kiyimlar, ularni olov va tutundan himoya qilish. Ularning boshiga poʻlat dubulgʻa, shimi va koʻylagi qalin brezentdan tikilgan, oyoqlari esa bardoshli va qulay etik kiygan. Hammasidan keyin; axiyri o't o'chiruvchi olovga kirishi kerak!
Ular qaysi mashinada kelishlarini bilasizmi?
Qanday rang yong'in mashinasi?
O'qituvchi: Qizil mashina shoshib qoldi
Farlarni o'chirmasdan,
Xizmat uchun, xavf uchun
O'chirishga shoshilmoqda olov.
(taqdimotda rasmni ko'rsatish)
O'qituvchi: Yong'in bo'limi mashina uzoqdan ko'rinib turishi uchun har doim qizil rangda bo'ladi. Qizil - tashvish, olov rangi. Siz nima deb o'ylaysiz o't o'chirish mashinasi olovga tez yoki sekin ketadi?
O'qituvchi: Nega? menga kim javob beradi?
O'qituvchi: Qachon yong'in bo'limi mashina yo'l bo'ylab ketmoqda, u nafaqat ko'rinadi, balki eshitiladi. Men sirenani eshitaman. Siren nimaga o'xshaydi?
O'qituvchi: Qachon o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni o‘chirishdi, suv shlangdan oqib chiqayotganda qanday xirillagan?
Agar ozgina dam olishni istasangiz, sizga maslahat beraman
"Jismoniy daqiqa" Yong'in mashinasi"
Olovlar baland uchadi!
Qora tutun pufladi!
Havoda uchqunlar porlaydi!
Keling, biznesga kirishaylik! Shlangni torting!
Biz shlangni birga yechdik.
Xo'sh, olov, endi turing!
Suv qattiq oqmoqda.
Olov o'chadi, o'chadi.
Biz yordamsiz uddaladik!
Bu hatto bolalarga ham tushunarli bo'ldi
Olov bilan hazil qilish xavfli!
Agar to'satdan yana muammo tug'ilsa,
Har doim "01" ga qo'ng'iroq qiling.
Yaxshi, yaxshi vaqt o'tkazdi. Kreslolarga o'tiring
Ey bolalar, buni kim aytadi, bu o't o'chiruvchi, keling, uni tinglaylik.
-(o't o'chiruvchi multfilmni tomosha qilishni va Sasha va Masha to'g'ri ish qilganligini aniqlashni taklif qiladi)
Multfilm deyiladi "bilan o'yin mos keladi»
Xo'sh, bolalar, siz multfilmni tomosha qildingiz va nimani ko'rdingiz?
Kichkina qiz nima qildi?
Qachon boshlandi olov, qiz qayerga yashiringan?
Shkafning yuqori qismida yashirish mumkinmi? Nega?
Ayting-chi, nima qilish to'g'ri edi?
Shunday qilib, katta akasi kichkina singlisini uyda yolg'iz qoldirdi va u bilan o'ynay boshladi mos keladi, va u do'stlari bilan o'ynashga ketdi. Qiz o'yinchoqlar bilan o'ynab, keyin qutichani topdi mos keladi va ular bilan o'ynay boshladi va nimadir sodir bo'ldi olov, qiz kvartiradan qochmoqchi bo'lgan, lekin eshik yopiq edi va u shkafga chiqib, u erda yashiringan.
To'g'ri, u kvartiraning balkoniga chiqib, kattalarni yordamga chaqirishi kerak edi.
Va endi, bolalar o't o'chiruvchi bizni o'yin o'ynashga taklif qiladi "Gapni tugating".
Mos kelmaydi(oling,
Gaz yoqilmasligi kerak,
Dazmolni yoqish mumkin emas
Pechning eshiklari yo'q (ochiq).
Agar kichik opa-singillar
Uylarni yoritish mos keladi,
Nima qilish kerak?
To'g'ridan-to'g'ri mos keladi(olib ketish)
Agar birdaniga yong'in chiqdi,
Siz o'sha paytda majbursiz
qisman o't o'chiruvchilarni chaqiring
HAQIDA olov(hisobot)
Har bir fuqaro biladi
O't o'chiruvchi raqami. (01)
Juda qoyil, o't o'chiruvchi xursand Siz barcha qoidalarni o'rgangansiz yong'in xavfsizligi.
nomidan o'qituvchi o't o'chiruvchi To'g'ri javoblar uchun mushuk uchun bolalarga rahmat va ularni o'yin o'ynashga taklif qiladi « Yong'in»
Keling, tanlaymiz o't o'chiruvchilar. Ularning dubulg'asi, siz o'chirish uchun ishlatadigan shlangi bor olov.
Bolalar, biz o'yin uchun ikkitasini tanlaymiz. o't o'chiruvchilar, bu o'chib ketadi olov.
Ular qanday rol o'ynashini ayting o't o'chiruvchilar?
(raqamni tering).
Endi biz tutun bilan to'ldirilgan xonani evakuatsiya qilishimiz kerak. Biz mato olib, uni suv bilan ho'llaymiz, shunda siz va men u orqali nafas olamiz va o'pkamizga zararli tutun kirmaydi.
"Siren signali"
(O't o'chiruvchilar ular kelib, biznikini pishiradilar olov) Tinglash
Chunki uning uyi yonib ketgan.
Chunki u ketdi olov qarovsiz uyda
Bolalarning kutilgan javoblari
bolalar o'qituvchini tinglashadi
bolalarning kutilgan javoblari
Isitish matniga muvofiq harakatlarni bajaring
Bolalar tahlil qiladi va mumkin bo'lgan javoblarni taklif qiladi
Bolalarning kutilgan javoblari
Yoniq o't o'chirish mashinasi keladi
Yong'in bo'limi qizil mashina.
Bolalar sirena ovozini avval jimgina talaffuz qiladilar - mashina uzoqqa ketmoqda va baland ovozda - mashina yaqinda). Mashina tez ketmoqda. Chunki uni tashqariga chiqarish kerak olov.
Bolalarning kutilgan javoblari
Multfilm tomosha qilish
Bolalar o'ynaydi rolli o'yin « O't o'chiruvchilar"
Bolalarning kutilgan javoblari
Bolalar rollarni tanlashadi
Bolalarning kutilgan javoblari
Qachon boshlandi olov, siz va men qo'ng'iroq qilishimiz kerak yong'in xizmati 01
Bolalar qoidalar bilan tanishdilar yong'in xavfsizligi
O'qituvchi bilan hamkorlik qilish, dialogga kirish,
Bolalar erta olingan bilimlarni namoyish etadilar Bolalar bo'shashadi, dam olishadi
Keyingi harakatlarga tayyor
yong'in xavfsizligi.
Bolalar o'yinga qiziqish bildiradilar.
Bolalar qoidalar bo'yicha amaliy bilimlarni qo'lladilar O'yinda yong'in xavfsizligi« Yong'in»
O'yinda faol ishtirok eting
4. Yakuniy bosqich
Vazifa: yong'in xavfsizligi qoidalarini takrorlash Suhbat, rag'batlantirish - Shunday qilib, bolalar, O't o'chiruvchi bizdan qanday yong'in xavfsizligi qoidalarini takrorlashni so'raydi siz bugun esladingiz va mushuk ham tinglaydi, shunda ular endi hech qanday sharoitda o'ynamaydilar mos keladi.
Bolalar, har biringiz qochishingizga yordam beradigan qoidalarni eslab qolishingiz kerak olov:
1. U bilan chalkashmang mos keladi va zajigalkalar - bu sabablardan biri olov.
2. Uydan chiqayotganda elektr jihozlarini o'chirishni unutmang.
3. Hech qachon kattalarsiz salyut, sham yoki uchqun yoqmang.
Bolalar! Qoidalarga rioya qiling yong'in xavfsizligi! Bu sizning va boshqalarning hayotini saqlab qolishga yordam beradi.
Olov bilan o'ynamang, olov bilan hazil o'ynamang! Sog'ligingiz va hayotingizga g'amxo'rlik qiling!
Bolalar o'qituvchi bilan birgalikda o'zlari bilgan yoki o'rgangan hamma narsani eslab qolishadi yong'in xavfsizligi.
Bolalarga kerakli bilim, ko'nikma va malakalarni berish yong'in xavfsizligi
5. Ochiqlik
Vazifa: bolalarni mustaqil faoliyatga yo'naltirish.
Hissiy stimulyatsiya
Bolalar, siz bugun yaxshi ishladingiz. O't o'chiruvchi uni sizga olib keldi, bular bilan bezaklar o't o'chiruvchilar, mashina bilan O't o'chiruvchilarning barchasi boshqacha. Kechqurun uyga keling va ularni ota-onangiz bilan bezang va ularga qanday qoidalar borligini aytishni unutmang. Yong'in xavfsizligini eslaysiz.
Siz bo'lishdan zavqlanasizmi? o't o'chiruvchilar? Ushbu o'yinni kim bilan o'ynashni xohlaysiz?
Bolalar o'qituvchini tinglashadi va savollarga javob berishadi.
Bolalar erkin faoliyatga e'tibor berishadi
Birinchi kichik guruh bolalari uchun yong'in xavfsizligi qoidalari bo'yicha dars
Muallif: Saltikova Yuliya Mixaylovna
Pedagog. Munitsipal byudjet
172-sonli maktabgacha ta'lim muassasasi
"Birlashtirilgan bolalar bog'chasi"
Rossiya, Kemerovo shahri
Maqsad: yong'inning foydalari va zararlari haqida tushunchani shakllantirish, olov bilan ehtiyot bo'lish istagini uyg'otish.
Vazifalar:
Tarbiyaviy: yong'in, uning oqibatlari, harakatlar va o'chirish usullari haqida asosiy bilimlarni shakllantirishga yordam berish. O't o'chiruvchi kasbi haqida tushunchalarni shakllantirish
Nutq: berilgan savolga javob berishga o'rgating, mavzu bo'yicha so'zlarni faollashtiring: bolalar nutqida yong'in, o't o'chiruvchilar.
Rivojlantiruvchi: konstruktiv qobiliyatlarni rivojlantirishga yordam berish, nozik vosita mahoratini rivojlantirish.
Tarbiyaviy: ehtiyotkorlik tuyg'usini, muammoga duch kelganlarga hamdardlik va hamdardlik ko'rsatish qobiliyatini tarbiyalash.
Uskunalar: “Olov bilan o`ynama” ko`rgazmali material, o`t o`chirish mashinasi maketi, gugurt rasmlari, “Mushukning uyi” kitobi, uy maketi, guash, tarelka, suv. Dastlabki ish: “Mushuklar” ertagini tomosha qilish S. M. Marshakning uyi, yong'in haqida maqol va she'rlarni yodlash, "01" albomiga qarash, "Yong'in xavfsizligi qoidalari", o't o'chirish mashinasi bilan o'ynash.
Darsning borishi:
O'qituvchi bolalarga har bir uyda yong'in borligini aytadi. Yong'in katta yoki kichik, foydali yoki xavfli bo'lishi mumkin.
- Olovni qayerdan olsam bo'ladi?
- Gugurt, zajigalka, gaz pechini yoqing. Keyin olov paydo bo'ladi. Siz o'rmonda olov yoqishingiz va ovqat pishirishingiz mumkin.
Ammo olovni o'chirmasangiz, o'rmon, daraxtlar va o'tlar yonishi mumkin. Katta olovda hamma narsa yonishi mumkin: mebel, kiyim-kechak, pardalar, o'yinchoqlar va hatto odamlar. Yong'inlar juda xavflidir! Shuning uchun siz yong'inga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishingiz kerak.
- Bolalar, eshitinglar, menimcha, guruhda kimdir chiyillashayotganga o'xshaydi.
Ha, bu o'yinlar. Ular bizdan ularni yoqishimizni so'rashadi (o'qituvchi gugurt yoqadi) - Oh, bolalar, barmoqlarimga olov o'rmaladi. Meni kuydirmoqchi. Men juda qo'rqaman, olov allaqachon barmoqlarimni yoqib yuboradi!
- Bolalar, menga yordam bering! Nima qilishim kerak? Meni tezda qutqar, zarba. Oh, rahmat bolalar. Men juda qo'rqib ketdim! Sizchi? (va biz qo'rqib ketdik)
- Va agar yonayotgan gugurtni erga tashlasam, nima bo'lar edi?
Ha, to'g'ri, gilam, mebel, pardalar, kiyim-kechak, siz va men hammamiz yonib ketamiz - Ma'lum bo'lishicha, kichik gugurt qanday katta falokatga olib kelishi mumkin! Bolalarga gugurt olish taqiqlanadi! Bu o'yinchoqlar emas!
- Bolalar, bizga kelgan mashinaga qarang. U nima deyiladi?
Yong'in bo'limi.
- To'g'ri. Qanday taxmin qildingiz?
- Bu qizil, 01 raqami.
- To'g'ri, bolalar, o't o'chiruvchi mashina uzoqdan ko'rinib turishi uchun doim qizil bo'ladi. Qizil - tashvish rangi, olov rangi.
- U qanday haydayapti? Tez yoki sekinmi?
- To'g'ri, tezroq, yong'inni tezroq o'chirish uchun. Va u haydab ketayotganda sirena eshitiladi.
- Sirena nimaga o'xshaydi?
- U-u-u!
Keyin o'qituvchi bolalarni o't o'chirish mashinasida (shlang, bolta, narvon) rasmlarini ko'rishni taklif qiladi. Biz ularni allaqachon bilamiz:
Gugurtlarga ruxsat berilmaydi (olish)
Gazni yoqish mumkin emas
Dazmolni yoqish mumkin emas (yoqish)
Barmoqlarni rozetkaga kiritmaslik kerak
- Bolalar, ushbu qoidalarni eslang va ularga rioya qiling, shunda o't o'chirish mashinasi hech qachon uyingizga kirmaydi.
O't o'chirish mashinasi yong'in so'zidan kelib chiqqan bo'lib, yong'inni o'chirgan odamlar o't o'chiruvchilardir. Jasur, jasur odamlar.
Jismoniy tarbiya daqiqasi:
Biz yo'l bo'ylab yuramiz
Yuqoridan tepada, oyoqlarda, tepada!
Va biz qo'llarimizni chaymiz.
Qarsak chaling, qo'llar, qarsak chaling!
Hey bolalar!
Hey bolalar!
Va endi, bolalar, qulayroq o'tiring, men sizga mushuk bilan nima bo'lganligi haqidagi ertakdan parcha o'qib beraman. Men sizga uning baxtsizligini aytaman. "Mushuk uyi"
Xonim va Vasiliy,
Mo'ylovli keksa mushuk
Tez orada amalga oshirilmaydi
Darvoza oldidagi qo'shnilar.
So'zma-so'z -
Va yana suhbat
Va uyda pechka oldida
gilamdan olov yondi ...
Mushuk Vasiliy qaytib keldi
Va mushuk unga ergashdi -
Va birdan ular ayta boshladilar:
-Olov, yonish, yonish.
To'qnashuv, chertish va momaqaldiroq bilan
Yangi uyda yong'in chiqdi,
Atrofga qaraydi
Qizil yengini silkitmoqda.
- Keyin nima bo'ldi?
Tili bom, Tili bom,
Mushukning uyi yonib ketdi,
Tovuq chelak bilan yugurmoqda,
Ko'za bilan xo'roz
Chiroqli ot
Barglari bilan kulrang quyon
Va supurgi bilan it.
Bir marta, bir marta olov o'chdi.
O'qituvchi: Bolalar, yong'in qarovsiz qolganda shunday muammo bo'ldi.
Tarbiyachi: Bolalar, keling, mushuklarga olov qanday ko'rinishini va u bilan hazillashmasligingizni ko'rsataylik. Uyingizni yong'indan himoya qilishingiz kerak. (Bolalar ko'rsatilgan uyga qo'llari bilan olov chizishadi)
Pastki qator. Bolalar, yong'inga ehtiyotsizlik bilan munosabatda bo'lganingizda shunday bo'ladi. O'qilgan ertakni muhokama qilish.
Biriktirilgan fayllar