Slavyan xalqlari oilasida til darsi. "Slavyan tillari oilasida rus tili" mavzusidagi taqdimot


Javob qoldirdi Mehmon

Bizning ona tilimiz hind-evropa oilasining slavyan tillari guruhiga kiradi. Dunyoning til xaritasi bo'ylab sayohatimiz shu guruhdan boshlanadi.
Slavyan tillarini hind-evropa tillari orasida eng yosh tillar guruhi deb hisoblash mumkin. Tilshunoslar protoslavyan tili deb ataydigan ularning umumiy ajdodi juda kech, faqat eramizning 1-ming yillik oʻrtalarida birligini yoʻqota boshladi. e. Bundan oldin, slavyanlarning ajdodlari bir xalq bo'lgan, juda o'xshash dialektlardan foydalangan va Markaziy yoki Sharqiy Evropada yashagan.
IN zamonaviy dunyo 10 dan 13 tagacha tirik slavyan tillari mavjud, ularning bir nechtasiga berilgan maqomga qarab: mustaqil til yoki dialekt. Shunday qilib, rasmiy bolgarshunoslik makedon tilini mustaqil til sifatida tan olmaydi, uni bolgar tilining dialekti deb hisoblaydi.
Slavyan tillari orasida endi hech kim gapirmaydigan o'lik tillar ham bor. Bu slavyanlarning birinchi adabiy tili edi. Ruslar uni eski slavyan, bolgarlar esa eski bolgar deb atashadi. U qadimgi Makedoniyaning janubiy slavyan dialektlariga asoslangan. Aynan shu tilga 9-asrda muqaddas matnlar yunon rohiblari - slavyan alifbosini yaratgan aka-uka Kiril va Metyus tomonidan tarjima qilingan. Ularning missiyasi yaratish adabiy til barcha slavyanlar uchun bu o'sha kunlarda slavyan nutqi hali ham nisbatan birlashtirilganligi sababli mumkin bo'ldi. Qadimgi cherkov slavyan tili tirik xalq nutqi shaklida mavjud emas edi, u har doim cherkov, madaniyat va yozuv tili bo'lib qoldi.
Biroq, bu yagona o'lik slavyan tili emas. G'arbiy slavyan zonasida, zamonaviy Germaniyaning shimolida, bir vaqtlar ko'p va kuchli slavyan qabilalari yashagan. Keyinchalik ular german etnik guruhi tomonidan deyarli butunlay o'zlashtirildi. Ularning yaqin qarindoshlari, ehtimol, hozirgi Lusatiyaliklar va Kashubiyaliklardir. Yo‘qolgan qabilalar yozishni bilmas edi. XVII asr oxirida yaratilgan kichik lug'atlar va matn yozuvlarida dialektlardan faqat bittasi bizga etib kelgan. XVIII boshi asrlar. Bu qimmatli, ammo o'tmishdagi slavyan tillari haqida ozgina bilim manbai.
Slavyan tillari ichida rus tili belarus va ukrain tillariga eng yaqin. Ularning uchtasi Sharqiy slavyan kichik guruhini tashkil qiladi. Rus tili dunyodagi eng katta tillardan biridir: so'zlashuvchilar soni bo'yicha u beshinchi o'rinda, faqat xitoy, ingliz, hindustani va ispan tillaridan keyin. Ukraina bu ierarxiyaning eng yaxshi yigirmataligiga kiradi va juda katta tillarga ham tegishli.
Sharqiy slavyan kichik guruhidan tashqari, an'anaviy ravishda G'arbiy slavyan va Janubiy slavyan kichik guruhlari ajralib turadi. Biroq, agar Sharqiy slavyan tillari o'zlarining umumiy ajdodlari - qadimgi rus (Sharqiy slavyan) tiliga qaytsa, qolgan ikki guruh haqida ham shunday deyish mumkin emas. Ushbu kichik guruhlarning har birining tillari bir qator xususiyatlarga ega bo'lsa-da, ba'zi tilshunoslar kichik guruhlarga genetik emas, balki birinchi navbatda geografik birlik sifatida qarashadi. G'arbiy slavyan va janubiy slavyan kichik guruhlari shakllanganda, tillarning ajralish jarayonlari bilan bir qatorda, ularning yaqinlashishi jarayonlari muhim rol o'ynadi.

"Slavyan tillari oilasida rus tili" mavzusidagi rus tili darsining texnologik xaritasi (M. M. Razumovskaya dasturi).

Dasturchi mavhum: Xaritonova Daria Mixaylovna

Dastur rus tili 5-9-sinflarda. Mualliflar: M. M. Razumovskaya, V. I. Kapinos, S. I. Lvova, G. A. Bogdanova, V. V. Lvov

Sinf: 8

Mavzu dars: Slavyan tillari oilasida rus tili

Dars turi: yangi bilimlarning "kashfiyoti"
Dars maqsadlari:

Faoliyat maqsadi: lingvistik matnni qayta hikoya qilish va o'zingizni yaratish, fikrlaringizni to'g'ri shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish.
Kontent maqsadi:
rus tilining paydo bo'lish tarixi bilan tanishtirish; rus tilining slavyan tillari orasidagi o‘rni haqida tasavvur hosil qilish.

UUD shakllanishi:

Shaxsiy UUD:

    rus tilini rus xalqining asosiy milliy va madaniy qadriyatlaridan biri sifatida tushunish

    slavyan tillari oilasida rus tilining rolini bilish

    boshqa odamlarning his-tuyg'ularini tushunish, empatiya qilish qobiliyati

    ona tiliga hurmat, u bilan faxrlanish

Normativ UUD:

    material bilan mustaqil ishlash, tuzatish va baholash

    rejaga muvofiq ishlang, harakatlaringizni maqsad bilan tekshiring

    umumlashtirish, tahlil qilish, tasniflash usullarini egallash

Kognitiv UUD:

    sinf va o'qituvchi o'rtasidagi birgalikdagi ish natijalariga ko'ra xulosalar chiqarish

    berilgan savollarga javob toping

Aloqa UUD:

    fikringizni to'g'ri shakllantirish, o'z nuqtai nazaringizni bildirish

    boshqa birovning nuqtai nazarini tinglash qobiliyati

Mavzulararo va predmetlararo aloqalar: Rus tili - tarix - adabiy o'qish - nutqni rivojlantirish

Uskunalar: doska, multimedia konsoli, "Til daraxti" diagrammasi, S. I. Ozhegovning tushuntirish lug'ati, o'z-o'zini tahlil qilish varaqlari.

Darsning borishi

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

    Tashkiliy moment

(1-2 daqiqa)

Salom bolalar, o'tiring. Bugun bizda kirish darsi bor. Ishonchim komilki, yozgi ta’tildan so‘ng o‘qishga kelgansiz, dam olib, kamol topdingiz. Bugun siz hammangiz 14 yoshdasiz, ba'zilaringiz esa katta. Sizningcha, rus tili necha yoshda?
Bizning tilimiz qadimgi rus tilidan 13-asr oxiri - 14-asr boshlarida paydo bo'lgan. Keling, uning necha yoshda ekanligini hisoblaylik.

Biz bugun ko'rib turgan til asrlar davomida rivojlangan. Shunday ekan, bugun biz ona tilimiz tarixiga murojaat qilamiz.

Ular salomlashib o‘tirishadi. Ular diqqat bilan tinglashadi.

Talabalardan biri javob beradi: "Rus tili ko'p yuzlab yillardir".

"Bizning tilimiz 700 yoshda".

    Bilimlarni yangilash

(4-5 daqiqa)

Biz raqamni yozamiz, "Salqin ish".

Har bir so'zning o'z hikoyasi bor. So'zsiz mavjudlikni tasavvur qilish qiyin zamonaviy jamiyat. Vazifalarni bajarishni boshlashdan oldin, keling, Aleksandr Ivanovich Kuprinning darsimizga epigraf bo'lib xizmat qilgan til haqidagi so'zlarini o'ylaymiz va ifodali o'qiymiz.

Yozuvchining gapini qanday tushunasiz?
O'z nuqtai nazaringizni asoslang.

Talabalar raqamni yozadilar ajoyib ish daftarda.

Bir talaba, o'qituvchining xohishiga ko'ra, epigrafni ekrandan o'qiydi:

Slayd 1

“Til xalq tarixidir.
Til – sivilizatsiya va madaniyat yo‘lidir”.

Maqolning tushunchasini tushuntiring:

Tilning shakllanishi insonning o'z rivojlanishida bosib o'tgan yo'lidir. Inson so'zni yaratadi, shuning uchun dunyoni yaratadi.

    O'quv vazifasini belgilash
    (4-5 daqiqa)

Keling, dars mavzusi uchun bir qatorni o'tkazib yuboramiz, uni birozdan keyin tuzamiz. Diktantdan so‘zlarni yozamiz: bobo, buvi, ajdod, proto-til, ajdodlar, ajdodlar uyi.

Bu so'zlarda qanday umumiylik bor?

Bu prefiks nimani anglatadi, uning lug'aviy ma'nosi nima?

Aniqroq talqin qilish uchun keling, o'zimizga murojaat qilaylik
yordamchi - izohli lug'at.

Xo'sh, bugun biz nima haqida gaplashamiz? Qaysi til?

Ona tilimizning o'tmishi haqidagi darsimiz bilan sizlarga shunday keldik.

Keling, dars mavzusini yozamiz: "Slavyan tillari oilasida rus tili."

Talabalar qatorni o'tkazib yuboradilar va so'zlarni yozadilar. Bitta talaba doskada ishlaydi. Yigitlar balast prefiksini ta'kidlaydilar -

Prefiksning leksik ma'nosi haqida o'ylab ko'ring.

Keling, lug'atga qaraylik:

"Otlarga qo'shilganda, ko'tarilish yoki kamayish chizig'ida ma'lum darajada to'g'ridan-to'g'ri munosabat ma'nosi bilan otlar hosil qiladi"

Savolga javob bering:
Biz ona tilining ajdodi, proto-til haqida gapiramiz.

Dars mavzusini yozing

    "Ochilish"
    yangi (loyihani qurish, qiyinchilikdan chiqish yo'li) bilim.

(7-8 daqiqa)

Keling, darslikdagi 1-mashqga murojaat qilaylik. E'tibor bering, har biringizning stolingizda "til daraxti" kartasi bor. Matnni diqqat bilan o'qing.

Ushbu mashqdan qanday xulosa chiqarishingiz mumkin?

To'g'ri, shu bilan birga, biz bu darsda nimani o'rganamiz deb o'ylaysiz?

Ajoyib, yaxshi bajarilgan.

Bitta talaba matnni baland ovozda va ifodali o‘qiydi. Sinf tinglaydi va tarqatma materiallarga diqqat bilan qaraydi.

Bundan tashqari, proto-slavyan tilining ham ajdodi bor - hind-evropa tili.

Sinf diqqat bilan tinglaydi.

    Asosiy

konsolidatsiya

(4-5 daqiqa)

Til tizimining shakllanishi haqidagi hikoyani juda diqqat bilan tingladingiz.

Va endi men sizdan darsliklaringizni yopishingizni, sizga berilgan kartani qo'yishingizni va daftaringizga "Til daraxti" ni chizishingizni so'rayman.

Daftaringizda qisqacha aks ettirgan diagramma asosida eshitganlaringizdan nimalarni eslab qolganingizni ayting. Bolalar, diqqat bilan tinglang, agar qo'shimcha bo'lsa, biz qo'llarimizni ko'taramiz.

Talabalar darsliklarini yopadilar va daftarlarida “Til daraxti”ning sxematik tasvirini tuzadilar.

Talabalardan biri diagrammaning mohiyatini baland ovozda aytadi, qolganlari diqqat bilan tinglaydi va yordam beradi.

    Mustaqil ish standartga muvofiq tekshirish bilan. O'z-o'zini tahlil qilish va o'z-o'zini nazorat qilish

(4-5 daqiqa)

Keling, 4-sonli mashqni bajaramiz, bu bizga quyidagilarni aniqlashga imkon beradi: xalq tarixini, tilni eslash va hurmat qilish, shuningdek, imlo va tinish belgilarini eslab qolish qanchalik muhim. Yozma topshiriqni boshlashdan oldin, keling, Dmitriy Sergeevich Lixachevning bayonotini aytaylik. Tinish belgilari va qavsni ochish yordamida yozamiz. Keling, ishga kirishaylik.

Mayli, endi bajarilgan ishlarni doskada tekshirib, baholaymiz. Ehtiyotkorlik bilan qarang, hamma rozimi?

Bitta talaba mashq matnini o‘qiydi. Sinf diqqat bilan tinglaydi.

Bitta talaba doskada ishlaydi, qolgan bolalar daftarga yozadilar.

“O‘z xalqi tarixini bilish, uning madaniyati yodgorliklarini bilish inson oldida butun bir olamni ochadi – u nafaqat o‘z-o‘zidan ulug‘vor, balki zamonaviylikni yangicha ko‘rish va qadrlash imkonini beradi. O'tmishni bilish - bugungi kunni tushunish. Zamonaviylik o'tmishning natijasidir, o'tmish esa hali rivojlanmagan kelajakdir."

Sinf o'quvchining ishini tekshiradi.

Ular savolga asosli javob berishadi.

    Yangi bilimlarni bilimlar tizimiga kiritish va takrorlash.

(7-8 daqiqa)

Bolalar, keling, darsni umumlashtiramiz. Keling, bugungi dars mavzusi bo'yicha mini insho yozishga harakat qilaylik. Mavzuni qiyinchilik darajasiga qarab tanlashingiz kerak.

Asosiy darajani tanlagan bolalar "Slavyan tillari oilasida rus tili" mavzusida insho yozadilar, boshqacha qilib aytganda, bugungi kunda o'tilgan materialni umumlashtiradilar. Ishingizda quyidagi savollarga javob berishingiz kerak: Rus tilining o'tmishdoshlari nima? Rus tiliga qaysi tillar eng yaqin? Nima uchun inson o'z ona tili tarixini bilishi kerak? Shuningdek, oldingizda turgan doskaga ishingizda yordam beradigan iboralar yozilgan.

"protoslavyan tili, Sharqiy slavyan tillari, G'arbiy slavyan tillari, janubiy slavyan tillari, tarix, hind-evropa tili, xalq, hind-evropa tili".

Ilg'or darajani tanlagan talabalar insho yozishlari kerak - dars epigrafi mavzusi bo'yicha argument. A.I.Kuprinning bayonoti ustida mulohaza yuriting va tegishli xulosalar chiqaring.

Vaqt bo'lsa, bir nechta talabalar o'z ishlarini o'qiydilar.

Biz daftarlarni tekshirish uchun topshiramiz.

Vazifaning qiyinchilik darajasini tanlang

Mavzu bo'yicha insho yozing

Bu ekranda yozilgan ( Slayd 2)
Asosiy daraja- "Slavyan tillari oilasida rus tili"
1.Rus tilining o‘tmishdoshlari nimalardan iborat?

2. Qaysi tillar rus tiliga eng yaqin?

3. Nega inson o‘z ona tili tarixini bilishi kerak?

Maslahat iboralari:

Protoslavyan tili, Sharqiy slavyan tillari, G'arbiy slavyan tillari, Janubiy slavyan tillari, tarix, hind-evropa tili, xalq, hind-evropa tili

Ko'tarilgan daraja- "Rus tili va xalqi"

“Til xalq tarixidir.
Til – sivilizatsiya va madaniyat yo‘lidir”

Slayd 3

"Baholash mezonlari"

Asosiy daraja - maksimal ball 4

Yuqori daraja - maksimal ball 5

Daftarlarni tekshirish uchun topshirish

    Faoliyatning aks etishi.

(2-3 daqiqa)

Stolingizda o'z-o'zini nazorat qilish varaqlari bor, ularni to'ldiring.

Biz barglarni topshiramiz.

Bugun biz juda samarali ishladik. Hammaga yaxshi.

Biz uy vazifamizni yozamiz: Art. 6, masalan. 5 (taklif etilgan so'zlarning lug'atidan ta'riflarni yozing), til tarixini rivojlantirishga hissa qo'shgan olimlarning nomlarini toping va yozing.

Darsingiz uchun tashakkur, tayyorsiz!

Talabalar o'z-o'zini aks ettirish varaqlarini to'ldiradilar

(1-ilova)

Ular varaqalar topshirishadi

Uy vazifasini yozing

1-ilova

O'z-o'zini aks ettirish varaqasi

    Darsda menga eng yoqqan narsa ________________________________________________________________________________________________

    Menga qiyin bo'ldi ________________________________________________________________________________

    Men keyingi darsda ko'proq bo'lishini xohlayman (masalan, doskada ishlash, insholar) ___________________________________

    Sinfdagi kayfiyatim (tegishli kulgichni chizing)

Rus tili slavyan tillari guruhiga va Sharqiy slavyan tillari kichik guruhiga kiradi. Bu eng keng tarqalgan slavyan tili: rus tilini bilgan holda, odamlar slavyan guruhining boshqa tarmoqlari tillarini osongina tushunishlari mumkin. Rus tilida ham ko‘plab shevalar va murakkab grammatik tizim mavjud bo‘lib, bu o‘rganishni qiyinlashtiradi. Rus tilining leksik tizimi butun slavyan guruhiga nisbatan boy va xilma-xildir: rus tilida ona ruscha so'zlarning sakson foizdan ortig'i mavjud, ammo boshqa tillardan o'zlashtirilganlar ham kuzatiladi. Shuningdek, rus tili sintaksisida so'zlarning erkin tartibi mavjud, intonatsiya muhim rol o'ynaydi. Rus tilining yozma tilining, shuningdek, butun Sharqiy slavyan bo'limining asosini kirill alifbosi tashkil etadi. Dastlab adabiy til zerikarli va zerikarli edi, lekin unga A. S. Pushkin ijodi katta ta'sir ko'rsatdi.

Rus milliy tilining shakllanishi.

Rus tili uzoq yo'lni bosib o'tdi tarixiy rivojlanish. Rus tilining rivojlanishining uchta davri mavjud:

Erta davr (VI-VII-XIV asrlar).

O'rta davr (XIV-XV - XVII asrlar).

Kechki davr (XVII-XVIII - XX asr oxiri - XXI asrning boshi asr).

Birinchi davr (erta) Sharqiy slavyanlarning pan-slavyan birligidan ajralib chiqishi va rus, ukrain va belarus tillarining salafi bo'lgan Sharqiy slavyanlar (eski rus tili) tilining shakllanishidan keyin boshlanadi. Bu davr qadimgi cherkov slavyanizmlari, cherkov slavyan lug'ati va tilda turkiy tillardan olingan qarzlarning mavjudligi bilan tavsiflanadi.

II davr (o'rta) Sharqiy slavyanlar tilining qulashi va rus tilining tegishli (Buyuk rus xalqining tili) ajralishi bilan boshlanadi. 17-asrning ikkinchi yarmiga kelib rus millati shakllanmoqda va rus milliy tili rasmiylashtirilmoqda, Moskva lahjasining an'analariga asoslangan.

III davr - bu rus milliy tilini rivojlantirish, rus adabiy tilini loyihalash va takomillashtirish davri.

18-asrda rus tili Gʻarbiy Yevropa tillari hisobiga yangilanib, boyitib borilmoqda; jamiyat rus milliy tili fan, san'at va ta'lim tiliga aylanishga qodirligini anglay boshladi. Adabiy tilning yaratilishida alohida o‘rin tutgan M.V. Lomonosov, kim yozgan "Rus tili grammatikasi" va uchta uslub (yuqori, o'rta, past) nazariyasini ishlab chiqdi.

19-asrda Butun asr davomida rus adabiy tili grammatikasining asosini nima deb hisoblash kerakligi, cherkov slavyan tili o'z uslublarini rivojlantirishda qanday rol o'ynashi, umumiy til va xalq tiliga qanday munosabatda bo'lish kerakligi haqida bahslar bo'lib o'tdi. Ushbu bahsda ishtirok etish birinchi navbatda N.M. Karamzin va uning tarafdorlari - g'arbliklar va slavyanfillar boshchiligida A.S. Shishkov.



Rus me'yorlarining rivojlanishiga hal qiluvchi ta'sir adabiy til ijodkorlikka ega edi A.S. Pushkin, kim tilga nisbatan tamoyilga amal qilgan mutanosiblik va muvofiqlik: she’riyatda har qanday so‘z tushunchani to‘g‘ri, obrazli ifodalasa, ma’noni bildirsa, qabul qilinadi.

Milliy til tushunchasi. Milliy til shakllari va ularning xususiyatlari.

Milliy til ijtimoiy-tarixiy kategoriya boʻlib, u xalqning muloqot vositasi boʻlgan tilni bildiradi va ikki shaklda namoyon boʻladi: ogʻzaki va yozma.

Milliy til – millatning mavjud bo‘lgan davridagi tilning mavjudlik shakli, adabiy til, shevalar, jargonlar, xalq tilini o‘z ichiga olgan murakkab tizimli birlikdir.

Dialektlar- hududiy jihatdan birlashgan jamoa (turli viloyat va tumanlarning qishloq aholisi) uchun aloqa vositasi bo'lgan til turlari. Hududiy shevalar faqat og‘zaki shaklda mavjud bo‘lib, kundalik muloqot uchun xizmat qiladi va har bir shevaga xos bo‘lgan fonetik, grammatik va leksik farqlar majmuasiga ega.

Xalq tili- milliy rus tilining o'ziga xos tizimli tashkiliy belgilariga ega bo'lmagan shakllaridan biri va adabiy til me'yorlarini buzadigan lingvistik shakllar to'plami bilan tavsiflanadi.

Jargon- umumiy kasblar, manfaatlar bilan birlashgan odamlarning ijtimoiy va kasbiy guruhlari nutqi; ijtimoiy maqom va hokazo. (rahbarlar, harbiylar, aktyorlar, musiqachilar, sportchilar, talabalar va boshqalar).

7) milliy til shakllaridan foydalanishning stilistik xususiyatlari (topa olmadim).

Krasnodar viloyati, Novokubanskiy tumani,

S. Novoselskoye, MOUSOSH No 12

Slavyan tillari oilasida rus tili (8-sinfda multimediali kirish darsi).

O'qituvchi

Rus tili va adabiyoti

Shirina Galina Aleksandrovna


Darsning maqsadi: 1.Rus tilining boshqa slavyan tillari orasidagi o‘rni haqida tasavvurga ega bo‘ling. 2. Berilgan mavzu yuzasidan fikr yuritish qobiliyatini rivojlantirish. 3. Rus tiliga qiziqish va muhabbatni, uni o'rganishga intilishni tarbiyalash.


Til xalq tarixidir. Til - sivilizatsiya va madaniyat yo'lidir. A. Kuprin

  • Yozuvchi A.I.Kuprinning gapini qanday tushunasiz?
  • O'z nuqtai nazaringizni asoslang.

O'zaro bog'liq tillar tarixiy jihatdan qaytib kelgan bir til - ajdod - proto-til .

Hammasi slavyan tillari (rus, ukrain, belarus, chex, bolgar, polyak va boshqalar) shartli ravishda atalgan qadimgi prototilga qaytadi. Proto-slavyan tili.


Qadimda bu tilda bepoyon hududda yashovchi xalq so‘zlashgan Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Yevropa.

Proto-slavyan tili eramizning 1-ming yillik oʻrtalarigacha davom etgan. uh .


Vaqt o'tishi bilan slavyan qabilalar katta hududda joylashdilar va natijada ularning bir-biri bilan aloqalari yo'qola boshladi.

Har bir yakkalangan qabila guruhining tili boshqalardan ajralgan holda rivojlanishda davom etdi va yangi tillarga ega bo'ldi. fonetik, leksik va grammatik o'ziga xos xususiyatlar.


Asta-sekin slavyan tillar uch guruhga bo'linadi:

1). Sharqiy slavyan tillar;

2). G'arbiy slavyan tillari;

3). Janubiy slavyan tillari.


10-asrda nasroniylikning qabul qilinishi bilan Bolgariyadan Rossiyaga eski cherkov slavyan tilida yozilgan cherkov kitoblari kela boshladi. Bu tarqalishga yordam berdi yozish.


Vaqt o'tishi bilan Qadimgi slavyan cherkovi rus tilining tovush va grammatik ta'siriga uchragan til bu nomni oldi Slavyan cherkovi 17-asrgacha rus adabiy tilining navlaridan biri sifatida ishlatilgan.


Qadimgi Sharqiy slavyan Til qadimgi Sharqiy slavyanlarning tilidir.

Qadimgi rus Sharqiy slavyanlar mustaqil davlat yaratganlari uchun bu til shunday nomlanadi. Kiev Rusi , yagona qadimgi rus millatini tashkil etdi.


Eng qadimiy yozuv yodgorliklari

11-13-asrlar barcha Sharqiy slavyan tillari uchun umumiydir.

"O'tgan yillar haqidagi ertak" xronikasi, eng qadimiy qonunlar kodeksi "Rus haqiqati", "Igorning yurishi haqidagi ertak"


Rus tili tarixida

Uchta davr mavjud:

1). 6-7-14 asrlar;

2). 15-17-asrlar;

3). 18-20-asrlar


Birinchidan davr Sharqiy slavyanlarning (ruslar, ukrainlar va belaruslarning ajdodlari) pan-slavyan birligidan ajralib chiqishi bilan boshlanadi.

Shu vaqtdan boshlab Sharqiy slavyan ( Qadimgi rus ) til.


Boshlash ikkinchi davr - birlashgan Sharqiy slavyan tilining qulashi va tilning paydo bo'lishi Buyuk rus millatlar.

O'rta asrlar va yangi davrlar bo'ylab ijtimoiy hayotda sodir bo'lgan jiddiy o'zgarishlar tilda jiddiy o'zgarishlarga olib keldi.


Muskovit Rusining iqtisodiy va siyosiy aloqalarining rivojlanishi, Moskva nufuzining o'sishi, Moskva buyruqlari hujjatlarining tarqalishi sabab bo'ldi. Moskva dialekti 17-asrda shakllana boshlagan narsalarga asos bo'ldi Rossiya fuqarosi til.


Turli elementlarning sintezi jarayonida (xalq-so'zlashuv asoslari, ish tilining xususiyatlari, G'arbiy Evropa qarzlari, slavyanizmlar) normalari Rus milliy adabiy tili. Rus tili tarixida keladi uchinchi davr.


Slavyan tillarining qarindoshligi shubhasizdir. U, masalan, leksik tarkibda namoyon bo'ladi. Shunday qilib, yaqin qarindoshlarning ba'zi ismlari rus, ukrain, belarus, bolgar, polyak va chex tillarida bir xil yoki o'xshash eshitiladi.


Qiyosiy tahlil bog'liq tillar ularning rivojlanish qonuniyatlarini, shuningdek, ushbu tillarda so'zlashuvchi xalqlarning tarixiy aloqalarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.


Yopilgan materialni mustahkamlash.

  • Ushbu rasmlardan foydalanib, slavyan tillari guruhi haqida gapiring.


  • Rus tiliga tegishli tillarni ayting.
  • Bu tillar qanday bog'liq?
  • Slavyan tillarining qarindoshligini isbotlovchi misollar keltiring.

Juda qoyil! Siz qildingiz!

Endi bilimimizni chuqurlashtiraylik...


Kelib chiqishiga qarab asl ruscha so'zlar uchta asosiy guruhga bo'linadi:

so'zlar umumiy slavyan,

Sharqiy slavyan Va

aslida ruslar.


Umumiy slavyan so'zlari eski rus tiliga mavjud bo'lgan asosiy tildan meros bo'lib qolgan

5-6 asrlargacha Miloddan avvalgi davrlarda slavyan xalqlari yashagan hududda.


TO pan-slavyan so'zlarni o'z ichiga oladi: 1). Qarindoshlik bo'yicha shaxslarning ismlari (ona, qiz, o'g'il, uka va boshqalar);

2). Kasblar va asboblarning nomi (o‘roqchi, tabib, cho‘pon, to‘quvchi, qamchi); 3). Uyning nomi, kiyim-kechak, uy anjomlari (uy, hovli, deraza, sham); 4). Oziq-ovqat nomi va mahsulotlar (porridge, kvas, pirog, asal jeli); 5). O'simliklar, ob'ektlar va tabiat hodisalarining nomi (omoch, shudgor, o‘roq, qayin, jo‘ka, qarag‘ay, yer, dala. Tog‘, osmon, qish, tong, quyosh).


Sharqiy slavyan (eski rus) soʻzlar 11—14-asrlarda paydo boʻlgan.

Bunga keng tarqalgan so'zlar kiradi

rus, ukrain tillari uchun

va belarus tillari,

komponentlar bir marta

birlik - Qadimgi rus

til. Bunday so'zlar juda ko'p

(amaki, erkak, duradgor,

sincap, me'mor. kiler,

savat, roker,

sumka, dasturxon, samovar,

qayiq, gul, dantel).


Aslida ruscha so'zlar 14-asrdan paydo boʻlgan. (Sharqiy slavyan tili rus tiliga bo'lingandan keyin,

ukrain, belarus).

Bularga barcha so'zlar kiradi, qarz olishdan tashqari (buvi, bobo, ayol, erkak, o'g'il, bola, buzoq, kakuk, qaldirg'och, romashka, momaqaymoq, ertak, bo'ron va boshqalar).


Qadimgi slavyan Ular slavyanlarning eng qadimgi tili bo'lgan qadimgi cherkov slavyan tilidan kelgan so'zlar va so'zlarning qismlarini chaqirishadi. B9c. Bu til Bolgariya, Makedoniya, Serbiya va 10-asr oxirida yozma til boʻlgan. (xristianlikni qabul qilgandan keyin) Rusga tarqaldi.


Qadimgi cherkov slavyanizmlarini qanday ajratish mumkin

asl ruscha so'zlardanmi?

Birinchidan, qadimgi cherkov slavyanizmlari mavhum tushunchalarni bildiradi ( saxovat, ezgulik, ezgulik, e’tibor va boshqalar); ilmiy tushunchalar ( olam, gap, olmosh, qoida va boshqalar); cherkov va diniy tushunchalar ( Yakshanba, qurbonlik, vitse, ma'bad, ruhoniy va boshqalar).


Ikkinchidan, fonetik tomondan to'liq bo'lmagan kombinatsiyalar bilan tavsiflanadi : -ra-, -la-, -re-, -le- ruslar o'rnida -oro-, -olo, -ere-, -zo'rg'a- ( do'l, sog'lom, bosh, breg );

kombinatsiyalar : -ra-, -la- in so'zning boshlanishi ruslar o'rnida ro-, lo-( ish, kaltak ); kombinatsiya temir yo'l , rus tiliga mos keladi: yurish (yurish) mato (kiyim), begona (begona).

Ma'qul sch rus o'rniga m oshch (qodir bo'lish), yonish (issiq), yoritish (sham).

Boshlang'ich a, e I, o o‘rniga: az (I), qo'zichoq (qo'zichoq), bitta (bir), ezero (ko'l).


Rus tilida juda ko'p narsa bor Eski cherkov slavyan kelib chiqishining so'z yasovchi elementlari:

Prefikslar: dan-, dan-, pastdan-, oldingi, oldingi, orqali- ( mukofotlash, nafratlanish, ag'darish, afzal ko'rish, ortiqcha);

Ism qo'shimchalari: -eni-, -enst-, -est-, - zn, -izn-, -ni(e), -tel, -ch(i), -yn(i) ( birlik, ustunlik, hayot, qo'riqchi, rulchi, g'urur). Sifat va kesim qo‘shimchalari: -aysh-, -eysh-, -ash-, -yush-, -im-, -om-, -ush-, -enn- ( eng mehribon, quvg'in qilingan, yetaklagan, kelayotgan, muborak).

Birinchi qism qiyin so'zlar: yaxshi-, xudo-, yomon-, gunoh-, buyuk- va hokazo. ( shukr qilmoq, xudodan qo'rqmoq, tuhmat qilmoq, inoyatdan yiqilmoq, saxovatli va hokazo).


Qadimgi cherkov slavyan tili foydali rus tilining rivojlanishiga ta'sir ko'rsatdi: uni mavhum ma'noga ega bo'lgan so'zlar bilan boyitdi, ilmiy terminologiyani kengaytirdi, prefiks va qo'shimchalar sonini ko'paytirdi, rus tilining sintaksisini va uning stilistik vositalarini boyitdi.


Trening mashqlari.

  • Ma'lumotlarga Qadimgi slavyanizmlar mos ruscha so'zlarni tanlang.

P ra X -

G la va-

N ra V -

P oro X

G olo va

N oro V

E dangasalik -

HAQIDA dangasalik

Neve temir yo'l A -

Chu temir yo'l y -

St ra yoqilgan -

TO ra yupqa -

IN ra ta -

Neve va A

Chu va Oh

St oro yoqilgan

TO oro yumshoq

V oro bu

Barcha mos keladigan ruscha so'zlar ma'no jihatidan qadimgi slavyan so'zlari bilan mos keladimi?


Qadimgi slavyanizmlar nutqqa alohida ekspressivlik berish, o'tmish voqealarini qayta tiklash, uzoq davr tilini stilize qilish, shuningdek, personajlar nutqini tavsiflash uchun ishlatiladi.


Insho - bu mulohaza.

Slavyan tillari oilasida rus tili.

(Rus tili tarixi haqida fikrlar).

  • Yozayotganda quyidagi iboralardan foydalaning: protoslavyan tili,

yozuvning tarqalishi, Sharqiy slavyan (eski rus tili), umumiy slavyan so'zlari, qadimiy yodgorliklar yozuv, milliy adabiy tilning asosi sifatida Moskva shevasi, ruscha so'zlarning o'zi, eski cherkov slavyanizmlaridan foydalanish.

  • Nutqingizga maxsus ekspressivlik berish uchun foydalaning Qadimgi slavyanizmlar.


DARS XULOSASI № 1.

MAVZU: "Slavyan tillari oilasida rus tili."

DARS MAQSADI:

  • o‘quvchilarni 8-sinfda rus tili kursi bilan tanishtirish;
  • rus tilining slavyan tillari orasidagi o'rni haqida tasavvur hosil qilish;
  • lingvistik matnni takrorlash va berilgan sxema bo'yicha o'z matningizni yaratish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting.

DARS TURI: o'rganilganlarni tizimlashtirish va umumlashtirish darsi.

Uskunalar: tayanch diagrammalar, jadvallar.

Darsning borishi.

  1. Org. moment.
  2. O'QITUVCHI SO'ZI.

Darslikka kirish, 8-sinfda rus tilini o'rganishning maqsad va vazifalari.

  1. Asosiy bilimlarni yangilash.

Imlo ishi.

Diktant yozing. Imlolarni tushuntiring. Belgilangan so'zlar qanday?

Har qanday yozma so'z bilan bitta oddiy va bitta so'z hosil qiling murakkab jumla, jumlalarda grammatik asoslarni ta'kidlang.

bezovta qilmoq, jonlantirmoq, gurillamoq, cheksizlik, silkitish , kirib borish, yoritish,

tebranish , xabar berish, salomlashish, samimiy, qoraygan, chayqalish, vintage.

  1. Yangi bilimlarni assimilyatsiya qilish. Dars mavzusi ustida ishlash.

* Sobiq bilan ishlash. 1: lingvistik matnni o'qish, matn uchun savollar tuzish.

Slavyan tillarining munosabatlari haqida xulosa. Ushbu munosabatlarni tasdiqlovchi o'zingizning misollaringizni tanlang.

  • Masalan. № 2 - tarvaqaylab ketgan daraxt ko'rinishidagi slavyan tillari oilasining o'xshash tasviriga chizilgan va sharhning tahlili.
  • Masalan. No 3. – og‘zaki.
  1. Bilim, ko'nikma va malakalarni shakllantirish

Bepul diktant.

Barcha slavyan tillari bir-biriga yaqin. Rus tili ayniqsa ukrain va belarus tillariga yaqin. Har biri o'z tilida gaplashadigan rus, ukrain va belarus, so'zlar, tovushlar va grammatik shakllardagi ba'zi farqlarga qaramay, bir-birlarini erkin tushunadilar.

Shu bilan birga, boshqa vakillarning nutqini diqqat bilan tinglash slavyan xalqlari, biz ham buni tushunamiz, ko'plab tanish so'zlarni taniymiz va ba'zan butun jumlalarning ma'nosini tushunamiz. Barcha slavyan tillarida bir xil ma'noda ishlatiladigan ko'plab so'zlar mavjud. Turli slavyan tillarida ko'p so'zlar bir xil. Bu slavyan lug'atining eng qadimiy qismini ifodalovchi so'zlar. Bu so'zlar hali ham hayotiy muhim va eng ko'p qo'llaniladi. Ular oilaviy munosabatlarni anglatadi. Tananing qismlari, kun qismlarining nomlari.

  1. Uy vazifasi.

№ 1-band, ex. 4 (1-qism - yozma, 2-qism - berilgan mavzu bo'yicha o'z nutqingizni tuzing)

QO'SHIMCHA VAZIFA.

  1. Diktantdan iboralarni yozing. So‘zlarda uchraydigan imlolarni tushuntiring, ular qaysi morfemada joylashganini ko‘rsating. Yozma so‘z birikmalaridan birortasi bilan bitta sodda va bitta murakkab gap tuzing va gaplardagi grammatik asoslarga urg‘u bering.

Lilak tuman, kuchli zilzila, kech qolganim uchun uzr so'ragan, tekis er, ma'yus kun, yomg'irda namlangan muzli shamol, ajoyib gullar, bayramona otashinlar, ko'k yuzlar, o'tib bo'lmaydigan botqoqni engib o'tish, aholini tarbiyalash, o'rmondan o'tish, tongga qoyil qoling, yordam so'rang.